Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. (1.9.2016)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. (1.9.2016) | foto: Reuters

Erdogan hrozí otevřením hranic pro uprchlíky, reaguje na kritiku EU

  • 261
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan pohrozil otevřením turecké hranice pro uprchlíky, kteří směřují do Evropy. Reagoval zřejmě na návrh Evropského parlamentu, který ve čtvrtek jednal o možnosti zmrazit přístupová jednání s Ankarou.

„Když se u hraničního přechodu v (bulharské) Kapikule objevilo 50 000 uprchlíků, volali jste o pomoc. Začali jste se ptát sami sebe ‚Co uděláme, když Turecko otevře hranice‘. Poslouchejte mě pozorně. Půjdete-li ještě dál, ty hranice se otevřou, dobře si to zapište,“ řekl Erdogan v projevu v Istanbulu.

Turci nás nesmí vydírat, odmítl Sobotka hrozbu třemi miliony uprchlíků

Mluvčí úřadu německé kancléřky Ulrike Demmerová řekla, že dohoda mezi Tureckem a EU je považována za „společný úspěch“ a že udržení dohody je v „zájmu všech zúčastněných“.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí Sawsan Cheblioví prohlásila, že je v zájmu obou stran řídit se dohodou. „Podíváme-li se na fakta, pak obě strany dohodu dodržují a my doufáme, že to tak zůstane, protože je to v zájmu obou stran,“ řekla.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş kritiku rozšířil i na OSN, když v Londýně řekl, že OSN a další mezinárodní organizace přestaly být schopné řešit světové problémy. Ujistil také, že Turecko nemění svou zahraniční politiku a že se dále bude řídit svými národními zájmy.

„Hluboké znepokojení“ nad Erdoganovou hrozbou vyjádřil náměstek řeckého ministra obrany Dimitris Vitsas. „Využít uprchlíků a migrantů k dosažení jiných cílů je akt agrese. Takové výroky nám dělají starosti a jsme ostražití,“ řekl v televizní stanici Star.

Také zdůraznil, že Řecko v žádném případě nechce, aby jarní migrační dohoda mezi EU a Tureckem, která omezila příliv uprchlíků přes turecké území, přestala platit. „Řecko udělá vše pro udržení této smlouvy,“ dodal podle agentury AFP řecký představitel.

Pokus o převrat a zatýkání

K ukončení přístupových rozhovorů mezi EU a Tureckem vyzvali ve čtvrtek představitelé některých členských zemí, hlavně Rakouska a Dánska (více zde). Europarlament ve čtvrtečním usnesení vyzval, aby byla ponechána možnost obnovení vstupních rozhovorů poté, co Turecko odvolá výjimečný stav.

Čtvrteční rezoluce Evropského parlamentu není právně závazná a turecký prezident Erdogan už během její přípravy uvedl, že dokument z jeho pohledu nemá žádnou hodnotu.

Jeho ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik rezoluci označil za neplatnou a obvinil parlament, že v případě Turecka postrádá vizi. Europoslanci podle něj ve čtvrtek popřeli evropské hodnoty.

Vztahy mezi Ankarou a Evropou jsou od července napjaté kvůli tvrdé reakci turecké vlády na pokus o vojenský převrat. Erdogan z přípravy puče viní islámského duchovního Fetullaha Gülena, který žije v americkém exilu a od puče se distancoval (více se dočtete zde).

Vláda událost využila ke spuštění rozsáhlých čistek, které se dotkly vedle policistů, soudců, státních zástupců a učitelů hlavně vojáků. Zhruba 32 tisíc lidí skončilo ve vazbě, více než 100 tisíc dalších přišlo o práci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video