Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Za elektrárnu postavenou načerno dostala firma exsenátora Nováka pokutu

  • 11
Firma Talwin, kterou z více než poloviny vlastní silný bývalý senátor ODS Alexandr Novák, zaplatí pokutu za nezákonnou stavbu sluneční elektrárny v Moldavě. Firma se stavbou začala, aniž by si opatřila tři potřebné výjimky z ochrany životního prostředí pro budování v cenné lokalitě Natura 2000.

"Společnost škodlivě zasáhla do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů živočichů a zlikvidovala desítky jedinců zvláště chráněného druhu rostlin bez povolení orgánu ochrany přírody," uvedl Pavel David z oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí.

Talwin

Firmu z více než poloviny vlastní bývalý senátor ODS Alexandr Novák odsouzený za korupci z doby, kdy byl starostou Chomutova (rozsudek zde).

Místopředsedou představenstva je člen krajského vedení ODS Ahmad Raad, v dozorčí radě sedí vlivný podnikatel z ODS Daniel Ježek.

Inspekce firmě Talwin udělila pokutu 170 tisíc korun. Pokutu zaplatí i společnost Mapro, která pro Talwin elektrárnu vybudovala. Protože k ní postavila i příslušné zemní vedení, dostala pokutu 210 tisíc korun.

Obě firmy se sice odvolaly k ministerstvu životního prostředí, to ale pokuty potvrdilo. "Odvolání bylo zamítnuto a rozhodnutí ČIŽP potvrzeno," uvedl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Inspekce mohla sáhnout až k penále ve výši dva miliony, ale rozhodla se pro mírnější trest.

"ČIŽP přihlédla k tomu, že provedené zásahy lze hodnotit jako lokální," zdůvodnil výši sankce Pavel David. Talwin si navíc výjimky opatřil zpětně, byť jednu z nich ministerstvo životního prostředí následně zrušilo.

Vzhledem k ekonomické síle obou firem jsou pro ně pokuty zanedbatelné. Inspekce ale patrně ještě nařídí firmě Talwin kompenzační opatření, aby například vybudovala náhradní stanoviště pro některé živočichy, kterým svou stavbou uškodila.

Úřednice, které stavbu povolily, skončily u soudu

Reakce firem se získat nepodařilo, ačkoli se je MF DNES snažila od pondělí opakovaně kontaktovat. Ahmad Raad z vedení Talwinu jen dříve uvedl, že firma měla pro elektrárnu platné stavební povolení. "Nemáme právo zpochybnit rozhodnutí státní správy," podotkl Raad.

Stavební povolení ovšem firmě vydal stavební úřad v Duchcově vědomě v rozporu se zákonem. Moldava totiž neměla územní plán, bez kterého se žádná stavba povolit nesmí.

Nyní kvůli tomu stojí před soudem vedoucí stavebního úřadu Květuše Kvasničková a její zástupkyně Lenka Puschová. Za zneužití pravomoci veřejného činitele jim hrozí až tři roky vězení, podle státního zástupce se ale dá očekávat udělení podmíněných trestů (o soudu zde).

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský kvůli elektrárně podal na stavební úřad v Duchcově žalobu, v níž žádá zrušení stavebního povolení a kolaudačního rozhodnutí. Pokud soud ombudsmanově žalobě vyhoví, otevře se cesta k jednání úřadů o odstranění stavby. Elektrárna je normálně v provozu, duchcovský úřad ji v červnu 2011 zkolaudoval.

"Musí být jasné, že když úřady udělají chybu, že ji musí napravit," glosovala žalobu Ivana Ježková ze sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které na problematické postupy úřadů při povolování elektrárny dlouhodobě upozorňuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video