Exprezident Husní Mubarak u soudu (2. června 2012). | foto: Reuters

Soud nařídil propustit Mubaraka. Exprezident zamíří do domácího vězení

  • 6
Egyptský soud ve středu nařídil propustit bývalého prezidenta Husního Mubaraka z vazby, v níž strávil více než dva roky. S odvoláním na bezpečnostní a soudní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle těchto zdrojů pominuly důvody pro jeho zadržování. Mubarak však zamíří do domácího vězení.

Právníci agentuře Reuters sdělili, že pětaosmdesátiletý Mubarak by mohl být na svobodě ve čtvrtek. Prokuratura se proti verdiktu rozhodla neodvolat.

Zadržování někdejší hlavy státu se týká dvojice údajných korupčních kauz. V jedné z nich jej zprostil soud viny již v úterý. Podle stanice al-Džazíra však verdikt soudu pustit Mubaraka z vězení neznamená zproštění obvinění v druhém z případů údajné korupce. Přesto však byla podle této stanice odstraněna poslední právní překážka k Mubarakově dalšímu zadržování. Na svobodu by měl vyjít ve čtvrtek.

Podle prokuratury zabývající se druhou z korupčních kauz přijal exprezident dary od státního deníku al-Ahrám v hodnotě 11 milionů dolarů (212 milionů korun). Rodina už odpovídající finanční částku vrátila.

Egyptský vojenský režim hodlá bývalého prezidenta Husního Mubaraka po očekávaném propuštění umístit do domácího vězení. Uvádí to zpráva úřadu přechodného egyptského premiéra Házima Biblávího.

"V souvislosti s vyhlášením výjimečného stavu vydal zástupce vojenského velitele rozkaz, aby byl Muhammad Husní Mubarak uvržen do domácího vězení," uvádí se ve vládním komuniké.

Dobře načasovaná obvinění

Mubarak je sice stále souzen ještě v třetí kauze, a to za údajné spolupodílení se na smrti asi osmi set lidí, kteří přišli o život při protestech v období bouřlivého arabského jara, avšak návrat za mříže mu po dobu procesu nehrozí. Uplynula již totiž maximální dvouletá lhůta, po níž egyptská justice umožňuje vazební zadržování.

V případu spolupodílení se na smrti demonstrantů soud vynesl rozsudek už loni. Exprezident dostal doživotí, odvolací soud však později nařídil proces obnovit. Ostře sledovaný proces tak odstartoval nanovo v květnu. Až do teď byl držen za mřížemi ve věznici Tora.

Pozadí Mubarakových korupčních kauz nicméně působí dosti podivně vzhledem k jejich načasování. Letos v dubnu, když uplynula maximální dvouletá lhůta pro vazební zadržování v kauze smrti demonstrantů, objevila se proti Mubarakovi obvinění právě v onich dvou korupčních kauzách. 

Exprezidentovi právníci však přesto, že byl jejich klient držen ve vazbě, prý nikdy neměli nejmenší pochyby o jeho propuštění.

Mubarak, jenž Egyptu vládnul tvrdou rukou od podzimu 1981 do jara 2011, se tak se dostane na svobodu jen několik týdnů poté, co armáda odvolávající se na masové demonstrace svrhla jeho nástupce, demokraticky zvoleného Muhammada Mursího. Je otázkou, co bude jeho návrat z dvouleté izolace ve vězení znamenat pro egyptskou politickou scénu a vůbec Egypt jako takový.

Od Násira k Mursímu. Vývoj v Egyptě po r. 1945 zásadně ovlivňovala armáda:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video