Egyptský prezident Sísí při otevření druhé větve průplavu.

Egyptský prezident Sísí při otevření druhé větve průplavu. | foto: AP

Egyptský rikša v televizi sepsul Sísího, teď po něm pátrá premiér

  • 46
„Před prezidentskými volbami jsme měli dost cukru, kávy i rýže. Co se stalo?“ ptá se rozčilený Egypťan ve videu, které ve středu odvysílala tamní televize. Nebývale ostrou kritiku prezidenta i ekonomické situace v zemi brzy stáhla, video už však na internetu viděly miliony lidí. O identitu prostořekého rikši se údajně zajímal i premiér.

V zemi, ve které kritici režimu často za bílého dne nenávratně mizí, je takto otevřené mínění slyšet jen zřídka. Otázka reportéra byla jednoduchá: „S čím nejste spokojený?“ Možná ani nečekal, jakou lavinu jeho dotaz strhne.

Chudé a frustrované Egypťany podle muže iritují především pompézní ceremonie při státních návštěvách či nedávných oslavách 150 let parlamentu. Diví se, kde na to stát bere peníze.

„Díváte se na Egypt v televizi a vypadá jako Vídeň, ale pak jdete po ulici a připomíná vám somálského bratrance,“ láteří. Několikaminutový rozhovor s řidičem plně obsazené rikšy přímo z káhirské ulice ve středu odvysílala provládní televize al-Haját.

Přestože ho brzy stáhla, okamžitě obletěl sociální sítě a do soboty ho viděly více než čtyři miliony lidí. Kopie videa nasbíraly další tisíce zhlédnutí. „Jak může být země, která má parlament, vojenský i zpravodajský aparát - oba zahraniční i domácí - a dvacet ministrů, v takovém stavu?“ pokračuje rikša.

Vláda generála Sísího, který se k moci dostal po svržení Muslimského bratrstva před třemi lety a který lidu sliboval stabilitu a lepší život, v posledních měsících zavedla úsporná opatření. Hodnota egyptské libry spadla, ceny vystřelily vzhůru a v zemi je zoufalý nedostatek základních surovin.

Utahování opasků dopadá na ty nejchudší. Podle izraelského listu The Times of Israel jím však podmínil Mezinárodní měnový fond půjčku ve výši 12 miliard dolarů, kterou by měl Egyptu odsouhlasit už příští týden.

„Před prezidentskými volbami jsme měli dostatek cukru, kávy i rýže a vyváželi jsme je. Co se stalo? Přes sto lety Japonsko přicházelo studovat egyptskou civilizaci. Co se to s námi stalo? Chceme to pochopit,“ říká rikša. Podle serveru al-Arabíja prezidenta Sísího přímo nejmenuje, kontext je však zřejmý.

Moderátor pořadu Jeden z lidu, ve kterém reportáž zazněla, už také na svém Facebooku uvedl, že televizi kontaktoval premiér Egypta Šerif Ismail (podle jiného zdroje se ozval jeho politický poradce). Údajně žádal další detaily o rozčileném řidiči a chtěl se s ním setkat. Novináři mu však odvětili, že to byl jen „muž z ulice“ a jeho jméno neznají.

„V zemi je velká míra nezaměstnanosti a chudoby, která je neporovnatelná s jinými arabskými zeměmi. Otázka zajištění základních služeb, jako je zdravotnictví, školství, doprava, ale i elektřina, většinovou společnost trápí. Inflace narostla extrémním způsobem, ceny základních potravin rostou, přičemž mzdy jsou zmrazeny v některých případech i mnoho desítek let,“ uvedla před časem pro iDNES.cz politoložka Helena Burgrová.

„Život prodavačů, zemědělců nebo dělníků je víceméně každodenním bojem o přežití. To je něco, co někteří politologové hodnotí jako časovanou bombu. Může dojít k tomu, že lidé vyjdou do ulic a budou požadovat svá práva, protože už dál nemohou,“ varovala (celý rozhovor najdete zde). A podle serveru Middle East Eye se nová „revoluce chudých“ už i plánuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video