Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Džihádistům z ciziny v Sýrii o víru nejde. Jsou plní frustrace, tvrdí OSN

  19:59
Mladí muži z ciziny, kteří směřují do řad mnoha islamistických skupin v Sýrii, tak činí jen výjimečně kvůli náboženskému přesvědčení. Na bojiště míří zejména kvůli ústrkům ve svých domovských zemích, špatné ekonomické situaci i chybějícímu smyslu života. Vyplývá to z nové studie OSN.

Stoupenci Islámského státu v Iráku. | foto: Profimedia.cz

Hlavními autory materiálu Úřadu OSN pro boj proti terorismu jsou profesor z univerzity v Manchesteru Hamed el-Said a expert na terorismus Richard Barrett. Šedesátistránková publikace vznikla na základě rozhovorů se 43 lidmi, kteří se v minulosti vydali na syrská bojiště (celou studii najdete v angličtině zde).

Radikály vytváří okolí, umírnit se musí chtít sami, říká bývalý islamista

Tři čtvrtiny zpovídaných vstoupily do řad Islámského státu, fronty an-Nusrá či organizace Ahrar aš-Šám a následně se pokusily vrátit domů. Zbylou čtvrtinu bezpečnostní složky zadržely ještě před přicestováním do Sýrie.

Z rozhovorů je zřejmé, že se většina zahraničních bojovníků do blízkovýchodní země nevypravila kvůli spiritualitě a následování radikální formy muslimské víry. Mnozí z nich přiznávají, že v otázkách náboženství byli nováčky a ani netušili, jak se správně modlit. Motivací pro ně byla údajně zejména ochrana muslimských obyvatel.

Mladý a frustrovaný

Modelovým džihádistou ze zahraničí je podle studie „mladý muž, který se ve své vlasti cítil znevýhodněn po finanční stránce, stejně jako při postavení na trhu práce či v sektoru vzdělání“. Většina zpovídaných lidí byla před odchodem do Sýrie nezaměstnaná, nebo neměla stabilní práci.

„Chyběl jim jakýkoli smysl života,“ popisuje studie. Společným jmenovatelem zahraničních bojovníků je také dospívání v nefunkčních rodinách, které žily ve vyloučených oblastech „mimo hlavní společenský, ekonomický a politický proud“, cituje ze zprávy server The Independent.

Islámský stát zanikne, ale jeho ideologie bude žít, říká děkan školy NATO

Na takové mladé muže podle OSN přesně cílí zejména propaganda Islámského státu (více o ní zde). Smysl života jim dává v podobě ochrany sunnitských muslimů, odpůrců režimu Bašára Asada. „Pro některé jde také o pocit určitého bratrství a náboženské zodpovědnosti. Účastníci našeho výzkumu uváděli, že se do Sýrie nevydávali s cílem stát se teroristy. S takovým úmyslem se ani nevracejí do svých domovských zemí,“ uvádí studie.

Ukazuje se však, že propaganda na internetu nehraje až tak velkou roli. Na síť omladina chodí podle studie už zradikalizovaná a pouze si zde upevňuje svoje postoje. Mnohem důležitější jsou sociální vazby mladých muslimů navázané v mešitách, školách nebo ve vězeních. Právě tam se ve většině případů radikalizují.

Islámský stát v posledních týdnech ztratil na bojištích v Sýrii a Iráku velkou část území. Přišel o Mosul i téměř celou syrskou baštu Rakká. Neúspěch skupiny na Blízkém východě by podle expertů mohl výrazně zpomalit příliv nových rekrutů ze Západu. Zpráva OSN však uvádí, že mnozí cizí bojovníci cítili zklamání i v dobách největší slávy IS. Sliby o ráji na zemi u nich po příjezdu do Sýrie vystřídala realita války, ve které přišli o kamarády (svědectví islamistů najdete zde).

Odstrašující příklady pro mladé muslimy

Odhaduje se, že v Sýrii aktuálně působí asi 25 tisíc bojovníků z více než stovky zemí. Panují obavy, že se nyní začnou ve větších počtech vracet domů. Studie OSN uvádí, že mnozí z nich mohou ve vlasti radikalizovat mladé muslimy.

Islámský stát ekonomicky strádá, doplácí na rychlý rozpad chalífátu

El-Said i Barret však dodávají, že v navrátilcích se pro tajné služby skrývá také řada příležitostí. Mohou například pomoct při potírání radikálních islamistických buněk nebo jako odstrašující příklady v programech prevence radikalizace. „Vlády by měly provádět detailní evidenci navrátilců a vyselektovat z nich nebezpečné osoby, stejně jako důvěryhodné lidi, kteří mohou pomoc v boji proti verbování mladých mužů,“ myslí si autoři.

Pestrost lidí, kteří touží vstoupit do řad Islámského státu, dokazuje i případ Čecha Jana Silovského. Dvaadvacetiletý muž ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku se v roce 2015 rozhodl prodělat výcvik a přidat se k islamistům.

Loni si zajistil letenku a dostal se až do Istanbulu, kde ho letos 4. února na letišti zadrželi policisté. Stalo se to poté, co jim při kontrole dokladů nedokázal vysvětlit, proč přicestoval. Vzali ho proto na výslech a v jeho mobilním telefonu našli videa o IS. Silovský přiznal svůj záměr a policisté ho deportovali zpátky do Česka. V květnu mu soud zpřísnil trest na šest let vězení (více o případu zde).

Válka z pohledu teroristů IS. Spíš než s protivníky bojují sami se sebou:

28. dubna 2016

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...