Albánci oslavují nezávislost Kosova

Albánci oslavují nezávislost Kosova - Kosovští Albánci v Prištině oslavují historické nedělní odpoledne, kdy jejich parlament vyhlásil nezávislost. (17.2.2008) | foto: Reuters

Dvouleté Kosovo neuznává 127 států světa. Postrčí je Haag?

  • 61
Promrzlé ulice kosovské metropole Prištiny před dvěma lety zaplavily davy lidí, kteří oslavovali právě vyhlášenou nezávislost. Nový stát však stále čeká na uznání od desítek států, včetně pěti členů EU. O osudu dalšího uznávání země rozhodnou soudci v Haagu, kteří posuzují legálnost odtržení bývalé srbské provincie.

V polovině února 2008 vlály nad Prištinou americké a albánské vlajky a oslavy nebraly konce. Realita ale přinesla rychlé vystřízlivění.

Kosovo sice má svoji ústavu, vlajku i hymnu a vystupuje jako plnohodnotný stát, ale jeho samostatnost stále uznalo jen 65 zemí světa, dalších 127 států OSN stále váhá. Mezi nimi je i pět členů evropské sedmadvacítky - Kypr, Řecko, Rumunsko, Slovensko a Španělsko.

Proces uznávání se zároveň výrazně zpomalil a Kosovo navíc musí svou nezávislost obhajovat u Mezinárodního soudního dvora. O posouzení legálnosti odtržení bývalé srbské provincie totiž v Haagu požádal Bělehrad (více o slyšení u soudu čtete zde).

Slyšení už mají všichni účastníci za sebou a teď se čeká na verdikt soudců, který by mohl padnout v květnu. Jejich rozhodnutí sice nebude závazné, ale výrazně ovlivní, jak budou země dál nejmladší stát Evropy uznávat a poznamená také budoucí vztahy Srbska a Kosova.

Zemi sužuje nezaměstanost a chudoba

Na domácí frontě bojuje kosovská vláda s nezaměstnaností, která dosahuje 40 procent a chudobou, s níž se potýká téměř každý druhý obyvatel této balkánské země. Zemi svírá i všudypřítomná korupce a také odchod mladých lidí za hranice.

Na druhou stranu je země i přes občasné etnické střety na severu země poměrně stabilní. To dokázaly první volby od vyhlášení nezávislosti. Volit přišla značná část menšinových Srbů a to i přes výzvu z Bělehradu, aby hlasování bojkotovali (o kosovských volbách čtěte zde).

Bezpečnost v zemi se dvěma miliony obyvatel stále zabezpečuje 2 600 mužů a žen mise EU Eulex, ale výrazně se snížil počet vojáků NATO v misi KFOR. Ze země se také ozývají odvážná volání po členství v EU do roku 2020. "Myslím, že tam (v EU) do té doby budeme," prohlásil kosovský ministr zahraničí Skender Hyseni.

CESTA K SAMOSTATNOSTI

- V roce 1999 bombardovalo NATO Srbsko kvůli brutálnímu vojenskému zásahu, který podnikl proti kosovským Albáncům v Kosovu tehdejší prezident Slobodan Miloševič. Tehdy zemřelo asi 10 tisíc Albánců a asi milion muselo opustit své domovy. Kosovští separatisti zabili stovky Srbů.

- Kosovo vyhlásilo nezávislost v únoru 2008 po téměř dva roky trvajících neúspěšných rozhovorech pod mezinárodní patronací.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video