Otázky na vládu v minulém týdnu Topolánek odbýval meteorologickými metaforami.

Otázky na vládu v minulém týdnu Topolánek odbýval meteorologickými metaforami. | foto: Dan Materna, MF DNES

Důvěra? To není podstatné, říká Topolánek

  • 809
Nový premiér Mirek Topolánek dopředu tuší, že jeho vláda nemá moc šanci získat důvěru u poslanců. "Když nic, tak nás posunuje k předčasným volbám, už jen tím, že tímto bude vyčerpán první pokus," říká.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
Topolánek vyměnil ministra životního prostředí
Od Klause k Paroubkovi - české vlády „sebevrahů“

INFOGRAFIKA:
Koho zve Topolánek do Vlády

Celý uplynulý týden odbýval otázky o své vládě slovy: "Studená fronta, která přechází přes české území, se v sobotu roztrhá a očekáváme mírné oteplení."

Pane premiére, jaké bude v sobotu počasí? Pořád to vypadá, že se studená fronta roztrhá?
Očekávám minimálně to, že tři měsíce po volbách tady budeme mít konečně vládu, která má mandát z voleb. Že to není vláda s předem vyjednanou podporou, vyplývá ze všech povolebních vyjednávání. Konečně odejde ta vláda, která do poslední chvíle dělala personální změny, ačkoliv k tomu neměla absolutně žádný politický mandát. Očekávám na politické scéně pozitivní změnu, chcete-li - jisté oteplení.

Proč jste vlastně vyjednávání o vládě přirovnával k počasí?
Média se snaží získat atraktivní detaily z vyjednávání. Já jsem neměl v úmyslu je sdělovat, nepokládám to za korektní.

Poslední ministr, Martin Štěpánek na kulturu, vám kývl až dvacet hodin před tím, než jste seznam ministrů nesl na Hrad. To byl takový problém sehnat lidi?
Já si myslím, že to nebyl problém. Všichni ti lidé počítají s tím, že to je na omezený mandát. V případě, že ta vláda nedostane důvěru, tak její životnost je dána jmenováním dalšího předsedy vlády. Když dostane důvěru, tak platí náš závazek pracovat na předčasných volbách na jaře příštího roku.

Není ale zvláštní, že pan Štěpánek dostal nabídku na funkci ve vládě esemeskou?
Není. Nepřišla mu nabídka esemeskou, přišla mu víceméně výzva, jestli by se mohl stavit za mnou, jestli bychom si mohli promluvit. To je normální. Jednal s ním člověk, který k němu má daleko blíž než já. Já na tom nevidím nic špatného. Nevím, proč v tom pořád někdo šťourá.

Oni totiž i další nestraníci říkali, že jste je neoslovil přímo vy. Třeba pro Gitu Fuchsovou, jež měla být ministryní kultury, to byl údajně důvod, proč odmítla.
Všechny spekulace o tom, jak mi sekla s nabídkou, jsou neuvěřitelnou snůškou nesmyslů. Gita Fuchsová má celou řadu osobních a pracovních povinností. To jí v podstatě zabránilo kývnout. Jinak by nabídku přijala. Ale způsob oslovení není podstatný. Důležité pro mě je, že všichni ti lidé naprosto respektují omezený mandát a berou si jako čest pozvání do vlády.

Jak jste nestraníky vlastně vybíral?
Na každou pozici jsem měl více kandidátů. Ta vláda bude redukována. Bude mít o tři členy méně než stávající a jen jednoho místopředsedu vlády. Průměrný věk bude 47 let, to znamená ideální věk pro politiku. Budou tam dvě ženy. Celá řada lidí nad 190 centimetrů výšky. A budou tam dva emigranti.

Kolik procent dáváte šanci, že vaše vláda získá důvěru poslanců?
Myslím, že to není podstatné. Já se musím vrátit k povolebnímu vyjednávání, k tomu, co je možné, a co možné není. ODS se po celou dobu snažila sestavit plnohodnotnou vládu na čtyři roky. A po neústavním pokusu Jiřího Paroubka z minulého týdne sestavit vládu s komunisty a lidovci jsou v podstatě vyčerpány všechny varianty. Menšinová vláda ODS je logickým vyústěním povolebních vyjednávání, a když nic, tak nás posunuje k předčasným volbám už jen tím, že tímto bude vyčerpán první pokus.

Proč vlastně ODS tolik chce předčasné volby? Co když v nich propadnou obě malé strany, lidovci i zelení, a i v případě vašeho vítězství pak vládu sestaví ČSSD s komunisty?
Nevím, z čeho jste vydedukoval, že volby by měly vymazat právě ty malé strany z politické mapy. Já osobně považuji chování Strany zelených po volbách za velmi korektní a zcela jistě si neuškodili u voličů. A i ten pud sebezáchovy a zdravý selský rozum u KDU-ČSL neznačí, že by se lidovci zpronevěřili svým voličům a neměli šanci v příštích volbách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video