Plakáty s Josifem Stalinem zdobí ulice Doněcku.

Plakáty s Josifem Stalinem zdobí ulice Doněcku. | foto: Profimedia.cz

Povstalci v Donbasu křísí ducha SSSR, v Doněcku visí portréty Stalina

  • 798
Separatisty ovládaný ukrajinský Donbas se v posledních měsících stále častěji obrací ke svému vzoru, kterým je Sovětský svaz. Na očích jsou zejména plakáty s Josifem Stalinem, které zdobí ulice v Doněcku. Úřady se však snaží prosadit také sovětský model společnosti a potichu zahlazuje zmínky o jeho historických zločinech.

Trojice plakátů se sovětským vůdcem se objevila na doněckém hlavním náměstí. Portrét Stalina je doplněn jedním z jeho citátů: „Naše věc je spravedlivá. Nepřítel bude poražen. Zvítězíme“. Ještě před dvěma lety by oslava jednoho z nejhorších diktátorů byla tabu.

Pro povstalecké vůdce, kteří nyní ovládají Donbas, je však Stalin velkým vzorem. A nejen pro ně. „Myslím si, že portréty Stalina jsou dobrá věc. Je to naše historie a mnozí lidé už zapomněli, že takový člověk vůbec existoval,“ sdělila reportérům serveru The Guardian 22letá studentka Jekatěrina.

Z Doněcku se stahují zbraně

Ukrajinská armáda i proruští separatisté v Doněcké oblasti zahájili další etapu odsunu výzbroje z frontových linií, která se týká tanků a dalších zbraní ráže menší než 100 milimetrů. Stahování v Doněcké oblasti následuje po stejném kroku armády a rebelů v Luhanské oblasti.

Stahování začalo v oblasti města Debalceve, kde vojsko a povstalci v únoru sváděli prudké boje, z nichž vyšli vítězně díky ruské podpoře rebelové. Jde o strategicky velmi významný bod, jímž prochází komunikační spojení mezi povstaleckými baštami Luhanskem a Doněckem.

Údajně už odjelo deset tanků. Povstalecká agentura DAN uvedla, že stahování se uskutečňuje za přítomnosti zástupců monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a společného kontrolního střediska.

Zdroj: ČTK

Tato slova musí v Kyjevě mnohým lidem zvednout tlak. Stalin totiž v letech 1932 až 1933 nechal na Ukrajině vyvolat hladomor, během kterého zemřelo až sedm milionů lidí.

Se Sovětským svazem na věčné časy...

Vůdce doněckých rebelů Alexandr Zacharčenko tvrdí, že rozpadu Sovětského svazu a osamostatnění Ukrajiny v roce 1991 lituje. „Sovětský svaz byla skvělá země a byla velká chyba, že ji zničila CIA a další tajné služby. Evropa a další země se nás bály,“ vzpomíná milovník armády Zacharčenko.

Portréty Stalina nenajdeme jen v ulicích Doněcku. Tvář kníratého diktátora zdobí stěny a stoly povstaleckých velitelů a doněcký náměstek ministra obrany Eduard Basurin dokonce nosí odznak se Stalinem na své uniformě.

Oslavy Sovětského svazu v Donbasu jsou v přímém rozporu s politikou Kyjeva. Tamní zákonodárci v květnu letošního roku schválili zákon o zákazu propagace komunistického a nacistického režimu. Na Ukrajině by tak do konce letošního listopadu mělo změnit název 66 měst, která nesou jména pohlavárů sovětského režimu. Zlikvidovány by měly být také všechny komunistické památníky.

Plakáty s Josifem Stalinem zdobí ulice Doněcku. Hlásají vítězství Sovětského svazu

Vasil Kyseljev, náměstek starosty města Stachanov, má, podobně jako jeho kolegové, na stole portrét Josifa Stalina.

Změna názvu se týká 22 velkých ukrajinských měst a 44 menších sídel. Dvacet se jich však nachází v Doněcké oblasti, 17 v Luhanské a devět na Krymu. Jak se k reformě postaví proruští radikálové či krymské okupační úřady, není těžké odhadnout. Doněcký ministr kultury Alexander Paretskij zákon označil za „vandalismus a barbarství“, lídr Luhanské oblasti pak mluví dokonce o „morální genocidě“.

...a nikdy jinak!

Právě Luhanská lidová republika se k odkazu Sovětského svazu hlásí zřejmě nejvíce. Ne náhodou v jejím oficiálním znaku figuruje kukuřice a rudá hvězda. Povstalečtí vůdci dokonce přivedli k životu obdobu sovětského Pionýrského svazu mládeže. Mění se také soudní systém, který se blíží tomu sovětskému.

Donbas prožil týden bez jediného výstřelu. Ale mír to není, zní z Kyjeva

V Doněcku se pak mohou vyznavači umění podívat na výstavbu maleb zobrazujících slavného sovětského úderníka Alexeje Stachanova. Ten do dějin vstoupil před 80 lety, když dokázal během šestihodinové směny narubat přes sto tun uhlí a tím překonat normu o 1 400 procent. Později se však ukázalo, že se jedná o propagandistický podvod zinscenovaný režimem (více zde).

Bezchybný obrázek Sovětského svazu, který se nyní snaží prosadit vůdci Donbasu, nesmí být ničím pošpiněn. Úřady proto odstraňují všechny připomínky zvěrstev, které Sověti napáchali. V srpnu z Doněcku zmizel památník obětí hladomoru a místní univerzita odstranila sochu ukrajinského básníka Vasila Stuse, který strávil desítky let ve vězení.

„Byl to zločin,“ říká o odstranění sochy Stuse důchodkyně z Doněcku jménem Maria. Její pohled na věc však v Donbasu sdílí čím dál méně lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video