Trosky bývalého generálního štábu v Bělehadu (24. března 2010

Trosky bývalého generálního štábu v Bělehadu (24. března 2010 | foto: Profimedia.cz

Trump chce koupit symbol bombardování Srbska, udělá z něj hotel

  • 4
Slavný americký miliardář Donald Trump podle srbských médií uvažuje o koupi budovy někdejšího armádního štábu v centru Bělehradu. Poničená stavba je pro mnoho Srbů pomníkem bombardování letectvem Severoatlantické aliance v roce 1999.

O tom, že majetný americký podnikatel zvažuje v Bělehradě vybudovat luxusní hotel, informoval srbský premiér Ivica Dačić po jejich společné schůzce v New Yorku minulý týden. Pro Trumpa, jenž vlastní mimo jiné také hotelový řetězec nesoucí jeho jméno, by to byla vůbec první rekreační stavba mimo americký kontinent.

Dačić upřesnil, že miliardář má o projekt velký zájem a hodlá do Srbska během přístích týdnů vyslat svůj tým expertů, aby pro hotel našli vhodnou lokalitu.

Krátce poté se začaly objevovat informace, že Trump má zájem přímo o budovu někdejšího generálního štábu v centru Bělehradu, případně o některou z nedostavěných budov, jejichž investorům uprostřed stavby došly peníze, píše srbský server B92.net. Jedna indicie ovšem poukazuje spíše na první variantu: po téměř patnácti letech je v okolí armádního štábu nebývale rušno.

Úder na Srbsko

Severoatlantická aliance dala vydala rozkaz k bombardování Srbska 23. března 1999. Cílem operace Spojená síla, která trvala 78 dnů, bylo ukončit aktivity jugoslávských ozbrojených sil v jihosrbské provincii Kosovo, odkud utíkaly statisíce lidí. Byla to první bojová mise Aliance proti suverénnímu státu. Výsledkem bylo stažení srbských jednotek z Kosova a souhlas Bělehradu s rozmístěním mezinárodních sil v této oblasti. O devět let později Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost, kterou však dodnes zhruba polovina světa neuznává (o operaci Spojená síla čtěte více zde).

Zatímco dosud srbská vláda stavbu záměrně ponechávala v poničeném stavu jako memento úderu NATO v roce 1999, nyní jsou zde v plném proudu stavební práce. Dělníci odvážejí trosky železobetonové konstrukce, která se utrhla, když budovu dvakrát krátce za sebou zasypaly bomby.

V prohlášení ministerstva obrany, jež se podařilo získat serveru Balkaninsight.com, stojí, že práce potrvají minimálně dalších 70 pracovních dní. Až bude okolí bývalého štábu uklizeno, mohli by si lokalitu už obhlížet Trumpovi experti.

Lex Trump

Možná přestavba generálního štábu v luxusní hotel má však jeden háček: budova má od roku 2005 status národní kulturní památky, takže nikdo nemůže radikálně měnit její vzhled. Vnitřní prostory sice mohou být zrekonstruovány, ale poničená fasáda musí zůstat.

Sdružení srbských hoteliérů proto již nyní tlačí na vládu, aby v případě Trumpa udělala výjimku. Dokonce navrhují, aby mu na míru vytvořila vlastní zákon.

"Je potřeba kvůli Trumpovi vytvořit speciální zákon, aby během jednoho týdne dostal veškerá potřebná povolení. Je třeba mu dovolit, aby si vybral jakoukoli lokalitu a osvobodit ho od povinností," navrhuje nekonvenční postup pro miliardáře předseda sdružení srbských hoteliérů Georgi Genov v rozhovoru pro list Novosti. Od Trumpovy investice si slibuje, že pomůže rozvoji turismu.

Pokud se americký miliardář ke koupi někdejšího armádního štábu opravdu rozhodne, bude muset svést boj s jiným, neméně vlivným, zájemcem. O koupi budovy totiž již dříve projevil zájem korunní princ Abú Zabí Mohamed bin Zajíd ze Spojených arabských emirátů. Při jeho poslední návštěvě Bělehradu se spekulovalo, že zde vystaví vůbec nejluxusnější hotel v Evropě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video