Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na deportaci nebo správní vyhoštění. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

DOKUMENT: Česko podle OSN systematicky porušuje práva uprchlíků

  • 121
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) obvinil Česko ze systematického porušování práv přistěhovalců a uprchlíků. Vytýká zadržování na 40 dní, špatné podmínky v zařízeních jako Bělá-Jezová i skutečnost, že lidé platí za vlastní zadržení. Neoficiální překlad zprávy z OSN si můžete přečíst v článku.

Během posledních dvou měsíců několik tranzitních evropských zemí uplatňuje restriktivní politiku vůči migrantům a uprchlíkům, kteří se snaží dostat do evropských států ležících více na sever. Česká republika je ale ojedinělá v tom, že běžně tyto migranty a uprchlíky zadržuje na 40 dní a údajně někdy i na déle, až na 90 dnů, a to za podmínek, které byly popsány jako ponižující.

„Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné, ale systematické: zdá se, že jde o nedílnou součást politiky české vlády zaměřené na to, aby odradila přistěhovalce a uprchlíky, aby vstoupili do země nebo aby v ní zůstávali,“ řekl šéf OHCHR Zajd Raad Husajn.

„Mnozí z těchto lidí jsou uprchlíci, kteří hrozně trpěli ve svých zemích původu, stejně jako i při své cestě do České republiky,“ řekl vysoký komisař. „Mezinárodní právo je zcela jasné v tom, že zadržování imigrantů musí být výhradně jen krajním opatřením. A pokud jde o děti, Výbor OSN pro práva dítěte zdůraznil, že zadržování dětí, a to pouze na základě jejich statusu migrantů, nebo jejich rodičů, je porušením (tohoto práva), nikdy není v jejich nejlepším zájmu a je neospravedlnitelné.“

Vysoký komisař vyjádřil obavy, že úřady i nadále uplatňují tuto politiku, přestože tyto zadržované osoby, které byly s to napadnout své zadržení u soudu, byly propuštěny. Poznamenal, že většina zadržených migrantů a uprchlíků není schopná, aby rychle své věznění napadla u soudu, což je jejich právem, protože nedostávají informace o bezplatné právní pomoci a protože organizace občanské společnosti, které pracují s uprchlíky, údajně mají velmi omezený přístup do zadržovacích zařízení, jako je Bělá-Jezová (80 kilometrů severně od Prahy).

Podmínky v českých zadržovacích zařízení jsou znepokojivé

Zajd rovněž vyjádřil znepokojení nad podmínkami v zadržovacích zařízeních, zejména v Bělé-Jezové, které sám český ministr spravedlnosti Robert Pelikán označil za „horší než vězení“. Ministr spravedlnosti také kritizoval zadržovací politiku samu o sobě, když řekl, že se migranti „dopustili jen správního přestupku, za který by neměli být zavřeni na dobu až 90 dnů“ (více čtěte zde).

Vysoký komisař rovněž vítá zprávu české ombudsmanky Anny Šabatové z 13. října, v níž hovořila o rodičích, s nimiž se zacházelo ponižujícím způsobem před zraky jejich dětí, které jsou traumatizovány stálou přítomností těžce ozbrojeného personálu. V době její návštěvy bylo zadržováno v Bělé-Jezové 100 dětí (více o zprávě zde).

Ombudsmanka, která situaci charakterizovala jako porušení Úmluvy o právech dítěte, hovořila o zmatku dětí i dospělých, kteří se považují za uvězněné, aniž by věděli proč. Zároveň kritizovala skutečnost, že migrantům a uprchlíkům jsou systematicky zabavovány jejich mobilní telefony, takže je pro ně nemožné kontaktovat jejich rodiny.

Skutečnost, že musí platit za vlastní zadržení, je zavrženíhodná

Vysoký komisař uvítal zřízení - v návaznosti na nedávnou zprávu ombudsmanky - pravidelného mechanismu konzultací mezi ombudsmankou a ministrem vnitra k hodnocení situace migrantů a uprchlíků.

Zajd také odkázal na důvěryhodné zprávy, podle nichž úřady běžně migranty osobně prohledávaly, aby jim zabavily peníze na zaplacení 250 korun za den, které jsou každé osobě vyúčtovávány za jejich nedobrovolný pobyt v zadržovacích střediscích. Tuto platbu úřady požadují od všech přistěhovalců bez jasných právních důvodů, takže mnozí z nich jsou po propuštění bez prostředků.

„Skutečnost, že lidé jsou nuceni platit za vlastní zadržení, je obzvláště zavrženíhodná,“ řekl Zajd.

Česká vláda by měla dodržovat lidská práva uprchlíků

Zajd dále vyjádřil znepokojení nad tím, že zadržovací politiku doprovázejí stále xenofobnější veřejné projevy, včetně opakovaných islamofobních prohlášení prezidenta Miloše Zemana a veřejné petice „proti imigraci“ iniciované bývalým prezidentem Václavem Klausem.

S vědomím toho, že některé materiální podmínky v Bělé-Jezové, včetně její přeplněnosti, se v posledním týdnu údajně zlepšily, zejména díky otevření dalších center, vysoký komisař poukázal na to, že základní přístup se nezměnil. Vyzval vládu, aby přijala okamžitá opatření k zajištění dodržování lidských práv migrantů a uprchlíků.

„Ta by měla zahrnovat vytvoření alternativ k zadržení, které jsou zakotveny v oblasti lidských práv, a to v souladu s mezinárodními závazky České republiky v oblasti lidských práv a s doporučeními české ombudsmanky,“ řekl Zajd.

„Úřady by také měly brát v úvahu obavy vyjádřené komisařem pro lidská práva Rady Evropy, organizacemi občanské společnosti a dokonce i několika zástupci samotné (české) vlády“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video