Šanci proniknout do parlamentu mají podle názoru sociologů a politologů minimálně dvě nové strany – TOP 09 Karla Schwarzenberga (na snímku) a Věci veřejné Radka Johna.

Šanci proniknout do parlamentu mají podle názoru sociologů a politologů minimálně dvě nové strany – TOP 09 Karla Schwarzenberga (na snímku) a Věci veřejné Radka Johna. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Do Sněmovny zamíří nové strany, míní experti. „Postrčit“ je mohou průzkumy

  • 265
Střídání stran ve Sněmovně může být po květnových volbách o něco výraznější, než se dosud zdálo. Šanci proniknout do parlamentu mají podle průzkumů i podle názoru sociologů a politologů minimálně dvě nové strany – TOP 09 a Věci veřejné.

"Vezou se na vlně kritiky velkých stran. Je tu silná skupina voličů, kteří k nim hledají novou alternativu," řekl iDNES.cz Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění.

Zatímco TOP 09 má již delší dobu preference, které se pohybují od 9 do 13 procent, úplně novým fenoménem je větší úspěch Věcí veřejných v celostátních průzkumech (více o průzkumech čtěte zde).

Strana, kterou vede spisovatel a bývalý novinář Radek John, by podle volebního modelu společnosti Factum Invenio měla šanci získat podporu 5,2 procenta voličů, obdobný výsledek při posledním měření názoru veřejnosti zjistila společnost SANEP.

do Sněmovny projde až 7 stran

Nejnovější průzkum potvrzuje šance malých partají

Jak je důležité překročení hranice 5 procent v průzkumech, lze ilustrovat na úspěchu Strany zelených ve volbách v roce 2006. Shodou okolností také v únoru – tak jako letos v případě Věcí veřejných - její obliba podle agentury STEM přeskočila poprvé přes 5 procent. A zelení si pak ve volbách ještě mírně polepšili a získali šest poslanců.

Podobná věc se v roce 1998 podařila Unii svobody odštěpené od ODS. Hned první průzkumy jí přisoudily podporu veřejnosti přes 10 procent a strana pak hravě prošla do Sněmovny. Ve stejném roce ovšem agentury předvídaly i výrazný úspěch Důchodců za životní jistota. Tato strana ale pak při volbách propadla.

"V případě TOP 09 je vstup do parlamentu prakticky jistý. A šanci mají podle mě i Věci veřejné, které umně lavírují mezi pravicí a levicí a vezou se na protestní vlně," míní politolog Jan Kubáček (viz článek o popularitě obou stran v Praze).

Menší šance dává Suverenitě Jany Bobošíkové a nové Straně práv občanů Miloše Zemana, které se zatím v průzkumech výrazněji neprosadily.

V průzkumu přes 5 procent? Zásadní zpráva pro voliče

"Překročení hranice pěti procent v průzkumech je důležitá psychologická zpráva pro voliče, že ta strana má opravdu šanci se do parlamentu dostat. Nejenže to pomůže utvrdit ty její dosavadní příznivce, jejichž podpora je dosud mělká, ale začnou se nabalovat i další hlasy. Podobně jako se to povedlo naposledy zeleným," míní Daniel Kunštát z CVVM.

Šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann iDNES.cz řekl, že ve společnosti je potenciál asi 10 až 12 procent středových voličů, kteří hledají koho volit, ale není jisté, že se nakonec k volebním urnám dostaví. "Jsou to městští liberálové, část dosavadních voličů zelených či SNK Evropských demokratů. Právě mezi nimi jsou ti, kteří teď dávají šanci Věcem veřejným," míní Herzmann.

Zhruba poslední dva roky podle něj ale stoupá celkově kritické naladění voličů vůči velkým stranám a chybám jejich politiků, a tak podle něj nemusí být bez šance ani Suverenita či Strana práv občanů Miloše Zemana.

Stranám, které se nově snaží dostat do Sněmovny, podle Herzmanna hodně nahrává současná situace, kdy je kvůli sporům politiků o zákony, které chce prosadit levice, chod dolní komory parlamentu prakticky zablokovaný.

Prospělo by české politice, kdyby se do Sněmovny dostaly nové malé strany?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 12. března 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 14788
NE
NE 2765

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video