Přeživší holokaustu Jiří Brady přiletěl se svou manželkou do Prahy krátce po 18. hodině. „Je to opravdu překvapení, takové přijetí jsem ještě neměl,“ řekl 88letý Brady s tím, že do Česka přitom cestuje poměrně často a rád.
Na dotazy novinářů potvrdil, že ho šéf hradního protokolu Jindřich Forejt už před několika dny - konkrétně 12. října - informoval, že byl vybrán na vyznamenání řádem T. G. Masaryka. „Vysvětlil mi, kolik lidí se mnou může na ceremoniál přijít a že další detaily projednáme, až se objevím v Praze,“ řekl Brady.
Zeman ocení i HůlkuPrezident Miloš Zeman předá v pátek vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu již počtvrté. Tentokrát se chystá ocenit například hrdinu druhé světové války Jaroslava Klemeše, veterána operace Pouštní bouře Pavla Budinského nebo Jiřího Nesázala, který se loni postavil šílenému střelci v uherskobrodské restauraci Družba (více zde). Podle vyjádření zpěváka Daniela Hůlky na Frekvenci 1 dostane státní vyznamenání i on. "Mě by to v životě nenapadlo a je to pro mne úžasná věc. Dá se očekávat, že dostanu pořádnou masáž," uvedl k tomu zpěvák, který Zemana podporoval v prezidentské kampani. |
„Já jsem se ještě ptala, jestli nedostane i písemné pozvání, a to říkali, že už ne, ale že se všechny detaily dozvíme, až přiletíme do Prahy,“ dodala jeho manželka Tereza. Hrad je také požádal o to, aby byli diskrétní a o vyznamenání s nikým nehovořili.
O tom, že se situace změnila, je nikdo neinformoval. „Oficiálně poslední telefonát byl, že dostaneme v pondělí informace kdy, kde přesně (předání vyznamenání proběhne),“ řekla Bradyho manželka.
Ta také neskrývala překvapení nad tím, jak se situace v Česku během několika dní změnila. „Nám to přijde velice překvapující, protože pro nás, kromě toho, že je to náš domov, je Česká republika demokratická země, a proto jsme si nedovedli představit, že by se něco takového mohlo stát,“ uvedla.
Do spekulací, jak neudělení vyznamenání souvisí se schůzkou jeho synovce Hermana s dalajlámou, se Brady nepouštěl. „Věděli jsme, že byl tlak na Daniela, aby se s dalajlámou nesešel, ale detaily jsme nevěděli,“ řekl pouze.
Bradyho manželka ještě připomněla, že manžel byl na vyznamenání navržen třikrát - v roce 2013, 2014 a letos. „Ale nikdy jsme neměli oficiální telefonát, že řád byl udělen. Až letos,“ uvedla.
Ještě před začátkem novinářského brífinku na letišti ukázal ministr Herman novinářům SMS, kterou ve čtvrtek v 18:06 obdržel od šéfa hradního protokolu Jiřího Forejta: „Pane ministře, dobrý den, chtěl bych vás informovat, že diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen.“
Herman se s dalajlámou sešel o dva dny dříve, v úterý ráno v budově ministerstva kultury na pražském Maltézském náměstí. Zda do té chvíle bylo ještě vyznamenání Bradyho ve hře, však není jasné. Premiér Bohuslav Sobotka dostal seznam lidí, které chce prezident vyznamenat, ke kontrasignaci ve středu. A jak uvedl, na seznamu Jiří Brady nebyl. Předtím seznam s nikým neřešil.
Ministr Herman ukázal na letišti před příletem strýce dopis a SMS z Hradu:
Tvrzení proti tvrzení
Herman zůstává přesvědčený, že Brady státní vyznamenání nedostane kvůli tomu, že se on přes protest prezidenta sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. V neděli ráno svoji verzi události zopakoval. „Na svou čest prohlašuji, že mi prezident řekl, že nominaci Jiřího Bradyho schválil a že pokud se setkám s dalajlámou, tak ji zruší,“ uvedl Herman.
Naopak Hrad stále opakuje, že Hermanovo tvrzení je lživé. Zeman přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vysvětlil, že vyznamenání nedostane většina osobností navržených na vyznamenání. Celá věc podle něj zajímá pouze jakousi kavárnu.
Prezidentův mluvčí navíc v neděli upřesnil, že seznam lidí vybraných na vyznamenání prezident podepsal po návratu z Polska, kde jednal na konci minulého týdne s hlavami ostatních zemí visegrádské čtyřky. „Což už je více než týden,“ uvedl Ovčáček. Tedy ještě před setkáním Hermana s dalajlámou.
Premiér vyzval Zemana, aby se zachoval jako státník a Bradyho vyznamenal. Jinak bude podle Sobotky z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti (více zde).
Kdo přijde a kdo ne
Někteří politici kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho nepřijdou 28. října na slavnostní večer na Pražském hradě. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) spoluorganizuje alternativní akci na Staroměstském náměstí (více o nechuti politiků slavit na Hradě zde).
Jiří Brady v neděli večer uvedl, že pravděpodobně dorazí. „Ale zatím žádné detaily nevím. S nikým jsem se na ničem nedomlouval,“ doplnil.
Prezident k akci přes mluvčího vzkázal, že je to prezidentská kampaň Michala Horáčka, do níž se zapojili současní i bývalí politici, katolický kněz Tomáš Halík, média a také dnes již neexistující Československá televize.
V neděli účast na slavnostním ceremoniálu 28. října vyloučila i eurokomisařka Věra Jourová (ANO). „V žádném případě nepůjdu. Je teď potřeba postavit se tam, či onam,“ řekla v České televizi. Naopak její stranická kolegyně, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová účast potvrdila. „Je to oslava našeho státního svátku, kterého si vážím. Je to naše historie,“ napsala na Twitteru.

Brady žije v Torontu. Do Kanady emigroval v roce 1949. Přežil deportaci do Terezína, Osvětimi i pracovní tábor. Na sklonku války uprchl z pochodu smrti. Český Senát navrhl Bradyho na státní vyznamenání už v červnu 2013. V srpnu téhož roku ho nominovala i Poslanecká sněmovna, a to na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Návrh, kterému prezident Zeman nevyhověl, zákonodárci neúspěšně opakovali i v roce 2014 a Bradyho navrhli i letos.
Návrh na vyznamenání Bradyho poslal na Hrad také Herman. Ovčáček v sobotu v prohlášení uvedl, že ministr prezidenta „před několika měsíci“ kvůli tomu písemně kontaktoval, což Herman potvrdil. „Jako poslanec mám tuto možnost,“ poznamenal. Již dříve ale odmítl, že by byl ochotný s vyznamenáním pro příbuzného „handlovat“.
Ministr kultury Daniel Herman promluvil o Zemanovu nátlaku v pátek večer: