O akci na svém twitterovém účtu informoval předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Na stejné sociální síti se už na oslavu ohlásil třeba ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dle Gazdíka dorazí i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), bývalý senátor Petr Pithart či pravděpodobný kandidát na příštího prezidenta Michal Horáček.
„Teď mi účast potvrdila i Dana Drábová,“ uvedl po 13. hodině pro iDNES.cz Gazdík. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se před pár dny stala novou krajskou zastupitelkou za Středočeský kraj.
Na Pražský hrad nedorazí ani většina zákonodárců ODS, uvedl předseda strany Petr Fiala. „Nebyl jsem tam ani loni,“ dodal.
Na Hradě bude chybět čestný předseda a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg, který v té době bude na konferenci v Bratislavě. Jako rozenému Čechoslovákovi mu prý nevadí si připomenout svátek u sousedů. „Jsem rád, že budu v Bratislavě. Nebudu se alespoň muset rdít hanbou na Hradě,“ sdělil iDNES.cz Schwarzenberg.
Naopak úřadující šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad i navzdory nejasnostem kolem vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho půjde. „Svátek 28. října a Pražský hrad nepatří panu prezidentovi, ty patří celé České republice. A veřejný činitel by měl slavit státní svátek. Já na Hrad půjdu, protože když tam nepůjdeme my, tak tam půjdou jen oni, a to si Hrad nezaslouží,“ řekl. Jedná se o můj osobní názor, který nechci nikomu vnucovat, dodal.
Akce Pražské kavárny, míní Hrad
Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka označil lidi, kteří se k akci přihlásili, za pražskou kavárnu. „Budou pánové promlouvat ze stejného balkonu jako Kléma?“ uvedl dál Ovčáček na twitteru v narážce na projev Klementa Gottwalda z února roku 1948 ze dne, kdy se komunisté v Československu chopili moci.
Gazdík, který o akci jako první informoval, uvedl, že to není pouze jeho iniciativa. „Stojí za tím i řada mých přátel, neziskových organizací, lidí, kteří prožívají velké dilema. Jako ústavní činitel je mojí povinností a slušností oslavit státní svátek 28. října, ale poté, co se tady udělují nebo neudělují státní vyznamenání podle politických názorů příbuzných vyznamenaných, se dostáváme na úroveň polototalitního režimu,“ řekl iDNES.cz Gazdík.
„S tím nemohu souhlasit. Nemůžu jít s čistým svědomím, se slibem poslance a místopředsedy Sněmovny na Hrad. Proto jsme se rozhodli s neziskovým sektorem a s akademickou sférou zorganizovat tuto oslavu,“ vysvětlil předseda Starostů a nezávislých.
Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že by situaci kolem vyznamenání pro Bradyho měla ozřejmit kancelář prezidenta i premiéra. Pokud by se Hermanova slova potvrdila, svou neúčast na Hradě by „velmi zvažoval“.
A na vysvětlení čeká i předseda Senátu Milan Štěch. „Potvrdí-li se, že prezident republiky ze seznamu vyznamenaných a pozvaných osobností k převzetí státního vyznamenání vyškrtl pana Jiřího Bradyho, je to pro mne nepřijatelné. Se státními vyznamenáními se musí zacházet důstojně. Pokud nebude celá záležitost vysvětlena a slušně vyřešena, budu nucen adekvátně na ni zareagovat,“ uvedl v zaslaném prohlášení.
Spor o Bradyho
Nápad na uspořádání vlastní oslavy 28. října přišel v reakci na páteční informaci, že sešlo z udělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu. Muži, který přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti, načež později emigroval do Kanady, kde pomáhal emigrantům. Ve svém životě obhajoval lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.
Brady je strýcem ministra Hermana. Ten v pátek potvrdil zprávy médií, že ačkoli Hrad pozval Bradyho s tím, že mu bude vyznamenání uděleno, nyní od předání řádu prezident upustil. A to kvůli tomu, že se Herman setkal s dalajlámou (více čtěte zde).
Gazdík věří, že by Jiří Brady mohl na oslavu dorazit, předat by mu chtěli alespoň vlastní ocenění, když mu prezident státní vyznamenání neudělí. Doufá, že přijdou i další poslanci a senátoři. Akce se zúčastní i zástupci Univerzity Karlovy v Praze či Masarykovy univerzity v Brně. „Mám zprávy, že se zapojí i další univerzity. Oficiálně to budu mít potvrzené v pondělí,“ dodal.
Herman: Zeman mi řekl, že nevyznamená strýce, pokud se sejdu s dalajlámou
Halík vyzval k bojkotu Hradu
Současně vyzval katolický kněz Tomáš Halík, aby se hosté pozvaní na Hrad nezúčastnili slavnostního večera na Pražském hradě. Vyznamenaní mají také podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění „beze studu“ přijmout.
Halík tak zareagoval na neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu a také na obvinění, které proti prezidentu Miloši Zemanovi vznesl ministr kultury Daniel Herman. Prezident mu podle něj sdělil, že pokud nezruší schůzku s dalajlámou, jeho strýc Brady vyznamenání nedostane.
„Chtěl bych poté, co se ukázalo, jak hanebným způsobem Miloš Zeman vydíral ministra Hermana v souvislosti s návštěvou Jeho Svatosti dalajlamy, a z nízké msty vyškrtl ze seznamu vyznamenaných jeho strýce, vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října - a zejména představitele církví, kulturního a akademického světa - aby se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Bradym udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili,“ uvedl Halík.
