Diskuze

Ghana hledala spásu v ropě. Západní těžaři však přinesli zkázu rybářům

Africká Ghana očekávala po roce 2007 s příchodem ropných společností ze Západu raketový ekonomický růst. Statisíce barelů ropy už stačily odplout od pobřeží, blahobyt obyčejných Ghaňanů je však stále v nedohlednu. Nejvíce těžařským byznysem trpí místní rybáři, kteří se už kvůli chabým úlovkům poohlížejí po jiné práci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PR

P28e94t82r 98R14i26h42a28k

2. 9. 2014 15:30

Takze z toho ma prospech jen par lidi a zbytek zase utre hubu.

1 0
možnosti
JS

Nevím, jestli je suma správná, ale v článku se uvádí, že po rozjetí těžby půjde do ghanské státní kasy až miliarda amerických dolarů ročně (asi 20 miliard korun)

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/tezba-roby-v-ghane-a-dopad-na-rybolov-d7z-/zahranicni.aspx?c=A140901_195241_zahranicni_ert

Vzhledem k tomu, že Ghana má téměř 30 milionů lidí, tak miliarda dolarů není suma, která by měla významně změnit ekonomiku země. V této chvíli jsou platby nižší, protože se těžba plně nerozjela. Možná tam ani nemuselo dojít ke zneužití peněz vládci, ale prostě na tak lidnatou zemi je miliarda dolarů - a v tuto chvíli výrazně méně. Ghana je jinak jedna z nejlépe fungujících zemí Afriky a na africké poměry má také stabilní a rozvinuté hospodářství. Takže pokud je miliarda dolarů správně, tak to Ghanu opravdu nevytrhne. To je jako při restitucích, pořád se mává milardami, jen se neuvádí, co ty milardy musí pokrýt, o nahrazují atd. Pro jednotlivce nebo i menší město je miliarda dolarů nesmírné bohatství, jenže pro celou Ghanu jen malé přilepšení. Pro upřesnění, miliarda dolarů jsou 2000 Kč na osobu ročně. V Ghaně tak cca 800 Kč na osobu ročně, ale jejich HDP je skoro desetkrát nižší na osobu než v ČR. Budou dostávat jen procento celkového HDP navíc ročně. Z toho by se velké naděje plánovat neměly.

1 0
možnosti
DZ

Celkove v agrife bude jeste hur.Vzhledem k cinanum,kteri tam za par korun od tamnich "prezidentu" skupuji pozemky zacpak korum.

0 0
možnosti
JK

J17a74n 78K49o33h93l

2. 9. 2014 0:49

Rybolovu se dneska daří zejména v zemích, kde je dlouhodobě regulován, neloví se všechno a kde slouží spíš pro vlastní spotřebu než pro export. Tam je ten základní problém, těžba ropy je až ten druhý.. už si všechno vylovili a teď budou brečet.. :-/

4 1
možnosti
KZ

Já úplně vidím ten scénář. Nějakej místní vladař kasíruje peníze od těžařů do své kapsy, místo aby je dával do státního a až jednou těžaři odejdou, tak nastoupí před masu místních socek a z jejich bídy obviní ty zlé západní vykořisťovatele, co zde vytěžili ropu a svého předchůdce, který je sem pozval. A nadšený dav ho zvolí znovu coby mstitele a ochránce národních zájmů.

17 1
možnosti
KZ

To je zase nadpis na přesdržsku. Ghana není sockozemě kvůli zlým západním (chybělo napsat už jenom bílým) těžařům, vždyť ti své závazky a smlouvy vůči Ghaně plní. Ghana je sockozemě kvůli svým politikům, kteří ty zisky rozkrádají. Ale to by nebyl tak zajímavý a emoce vyvolávající nadpis.

23 2
možnosti
JS

Máte pravdu. Tato těžba jim nemůže udělat zázraky, ani kdyby se všechny peníze využily efektivně a poctivě. Až se těžba rozjede, budou dostávat procento celkového HDP. Tak si země polepší o procento. Není to špatné, každé procento dobré, ale k ráji na zemi pořád velice daleko. Vždyť i uváděný objem těžby není nijak extrémní, zanedbatelná část světové produkce. Kdyby měly zdroje pokrývající polovinu světové produkce, tak to by pak Ghana opravdu nesmírně zbohatla.

0 0
možnosti
KD

Klasika. Malá země s vidinou bohatství začne nabízet surovinu. Začnout jim tam chodit zákazníci. Pak vláda či budoucí diktátor vytuneluje tyto dohoda a peníze si nechá pro sebe a pro své známé. Stát nemá nic. Ovšem obviní se zákazníci. Firmy udělají jenom to co se jim dovolí. Je na lidech si pohlídat svojí vládu. To platí ostatně všude i u nás.

8 1
možnosti
PC

No, jestli ono to nebude spíš známou "pracovitostí" těchto národů.... měl jsem možnost pobývat nějakou dobu v západní Africe, píle a ochota soustavně pracovat je IMHO (i když to zní neuvěřitelně) ještě výrazně nižší, než u našeho známého etnika. Kdo to nezažil na vlastní kůži, neuvěří;-D;-D;-D

4 1
možnosti
SS

přitom oni ale museli být dobrý, ty chrámy co tam maj, to člověk ani nechce věřit, že to mohli postavit

0 0
možnosti

I43v59a19n 80Č88u72k64a

1. 9. 2014 21:22

milým ghaňanům někdo nakecal něco o strategickém zahraničním investorovi. kde sem to jen slyšel.

2 5
možnosti
KZ

A ten investor své smlouvy nedodržuje?

3 0
možnosti
JN

No, taknějak tam čtu, že to rozkradli místní ...

16 0
možnosti
KZ

To je tak nějak pravda.

3 0
možnosti