Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ghana hledala spásu v ropě. Západní těžaři však přinesli zkázu rybářům

  20:27
Africká Ghana očekávala po roce 2007 s příchodem ropných společností ze Západu raketový ekonomický růst. Statisíce barelů ropy už stačily odplout od pobřeží, blahobyt obyčejných Ghaňanů je však stále v nedohlednu. Nejvíce těžařským byznysem trpí místní rybáři, kteří se už kvůli chabým úlovkům poohlížejí po jiné práci.

Prázdné sítě jsou pro rybáře z Ghany v poslední době čím dál častější. | foto: Profimedia.cz

Obchodníci v ghanském přístavu Sekondi-Takoradi netrpělivě čekají na příjezd barevných rybářských lodí. Když konečně dorazí, začne shon, který nemá daleko do pouličních šarvátek. Každý si chce uzmout část úlovku. Před deseti lety byly sítě plné ryb a na každého se dostalo. Dnes je úlovek mnohem skromnější. „Úlovky šly (v posledních letech) drasticky dolů,“ potvrzuje Emmanuel Nii Botchway z ghanské Pobřežní rybářské asociace. Co za radikální pokles úlovků může? Rybáři se shodují – těžba ropy u pobřeží.

Ghanské ropné pole s názvem Jubilee bylo objeveno v roce 2007 asi 60 kilometrů od pobřeží, uvádí server Offshore Technology. Jednalo se o největší takový africký objev od začátku třetího tisíciletí. Vidina ohromných zisků pochopitelně přilákala k pobřeží Ghany ropné společnosti z USA a Spojeného království. Denně zde nyní z mořského dna čerpají na 85 tisíc barelů ropy, píše server Deutsche Welle.

Objevení ropných ložisek mělo být pro Ghanu požehnáním, které slibovalo obrovské investice a raketový růst tamní ekonomiky. Země se mohla lehce poučit z chyb Nigérie a dalších afrických států produkujících ropu. Slíbil to i tehdejší prezident Ghany John Atta Mills. Podle zákona o hospodaření s příjmy měly být všechny platby zahraničních ropných společností směřujících do státní kasy veřejné. Tři čtvrtiny z příjmu měly jít do státního rozpočtu, zbytek vláda plánovala uložit do fondu rezerv.

Těžba v nejstarším národním parku v Africe

Těžaři si brousí zuby i na další ropná ložiska na území Afriky. Zřejmě největší kontroverzi přinesly plány britské společnosti Soco, kterou lákají ložiska v národním parku Virunga v Kongu. Virunga sousedí s národními parky Volcanoes ve Rwandě a Ruwenzori v Ugandě. Mezi mnoha slavnými národními parky má však výsadní postavení. Založen byl totiž už v roce 1925, a platí tak za vůbec nejstarší národní park v Africe. V roce 1979 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a od roku 1994 je i na seznamu světového dědictví v ohrožení z důvodu následků válečných konfliktů a vzrůstajícího počtu lidí, kteří žijí v jeho okolí, kácí lesy a loví zvěř (více o plánované těžbě v parku Virunga se dočtete zde).

Skutečnost je však poněkud odlišná. S nástupem prezidenta Johna Mahamy v roce 2012 byly peníze ropných společností investovány do projektů, o kterých se platná legislativa vůbec nezmiňovala a ze kterých těžili místo obyčejných lidí hlavně politici. 

Pod tlakem nespokojenosti občanů vláda v roce 2013 schválila zákon, který měl zajistit podporu ghanských firem a rekvalifikaci pracovníků pro těžařský sektor. Pokrok však je stále příliš pomalý a obyčejní Ghaňané místo profitu kvůli ropnému průmyslu spíše tratí. Zahraniční firmy tvrdí, že situace je jen dočasná a po rozjetí těžby půjde do ghanské státní kasy až miliarda amerických dolarů ročně (asi 20 miliard korun).

Zákaz lovu u věží a absence lokalit pro rybolov

Rybáři však na sliby těžařů neslyší. Ropné věže rozeseté u pobřeží jim totiž ruinují obživu, které mnozí z nich zasvětili život. Na rybolovu je podle statistik závislých asi 2,4 milionu Ghaňanů, píše server The Guardian. Vývoz rybích produktů do zahraničí přináší místním rybářům asi 60 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) za rok.

Prvním a nejzjevnějším problémem pro rybáře je přesun ryb do jiných oblastí kvůli hluku z ropných plošin. Nebezpečí pro rybáře však skrývají i zásobovací lodě a obří tankery, které stále častěji narážejí do malých rybářských lodí. Zejména v noci, kdy se na moře vydává většina rybářů, jde o život. „Naše lodě mají jen malé lucerny, které se snadno ztratí i při lehkém dešti,“ vysvětluje jeden z rybářů.

Rybaření je také zakázáno v okruhu 500 metrů od těžebních věží. „U pobřeží Takoradi je jich (věží) asi 40 až 50. Můžete si domyslet, co to znamená pro rybáře,“ uvedl Botchway. Rybářům mnohdy nezbývá nic jiného, než tento zákaz porušit. Nikdo z nich zatím nebyl kvůli přestupku zadržen, pobřežní stráž však má jiné metody, jak je od věží odehnat. „Někteří rybáři se nám svěřili, že na ně vylévali horkou vodu jen proto, že vstoupili do (zakázané) oblasti,“ vysvětlil Botchway

Před deseti lety byly sítě plné ryb a na každého se dostalo. Dnes je úlovek skromnější.

Barevných lodí v přístavu Sekondi-Takoradi je stále stejně, úlovků však rapidně ubývá.

Podle Kyei Yamoaha, koordinátora přírodních zdrojů organizace Friends of the Nation, je hlavním problémem to, že u pobřeží Ghany neexistují žádné chráněné oblasti určené výhradně pro rybolov. Yamoaha navíc varuje, že v budoucnu může být ještě hůře. „Zákony, které se nyní připravují, mají povolit vstup těžařských společností v podstatě kamkoli. To může potenciálně vést k absolutnímu kolapsu ghanského rybolovu. Zejména v západních regionech. Rybáři tak budou nuceni k hledání jiné obživy,“ myslí si Yamoaha

Náklady na život rostou

Rozmach těžařského průmyslu se pochopitelně nedotkl pouze samotných ložisek na dně oceánu, ale i pevniny. Z klidného Takoradi se s příchodem zahraničních firem stalo pulzující město s vysokými náklady na život. „Život je zde mnohem obtížnější od té doby, co tady našli ropu,“ myslí si taxikář Samul Kquayson.

Ve městě zdražilo v podstatě vše od školních poplatků po nájmy. „Nájem za jednu jedinou místnost je nyní tak vysoký, že lidé ztrácejí střechu nad hlavou. Majitelé chtějí, aby u nich bydleli bohatí lidé, kteří pracují pro ropné společnosti,“ vysvětluje Obeng Seth, který v Takoradi žije už deset let.

Ropné pole Jubliee je vlajkovou lodí britské společnosti Tullow Oil, která se zaměřuje na těžbu ropy a plynu na území Afriky. Společnost podle svých slov v rozvojových zemích nabízí stipendia pro nadané studenty. Ve dvojici lokálních ghanských rozhlasových stanic pak představitelé Tullow Oil pravidelně ubezpečují rybáře, že se nemají čeho bát.

„Tohle všechno jsou projekty, které mají ukázat, že ropné společnosti dbají i na sociální otázky,“ vysvětluje Botchway. „Naše rybářské sítě však nadále zůstávají prázdné,“ dodává jedním dechem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...