Disidentka Su Ťij při jednání s Ibrahimem Gambarim

Disidentka Su Ťij při jednání s Ibrahimem Gambarim | foto: ČTK

Disidentka Su Ťij odjela z domácího vězení jednat s vyslancem OSN

Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij po letech opustila domácí vězení a sešla se s velvyslancem Organizace spojených národů Ibrahimem Gambarim. Cílem mise OSN je podpořit politické reformy v zemi, kterou už více než dvacet let ovládá vojenská junta.

Na místo setkání s vyslancem OSN byla Su Ťij převezena ze své rangúnské vily, kde ji státní moc drží v domácím vězení. Devadesátiminutového setkání se zúčastnilo i pět předních představitelů opoziční Národní ligy pro demokracii.

Mluvčí strany po jednání uvedl, že strana zasedne k jednáním s generály ve chvíli, kdy bude Su Ťij propuštěna z domácího vězení a změní se současná ústava. "Minimální požadavek je propuštění všech politických vězňů," prohlásil mluvčí strany Nyan Win po jednání s velvyslancem OSN.

Úspěchem je ale už i setkání Su Ťij s Gambarim. Jejich poslední setkání, které se mělo uskutečnit v srpnu loňského roku, Su Ťij odmítla s tím, že OSN vyvíjí na barmskou vojenskou vládu malý tlak.

Gambari: Chci dialog Su Ťij s juntou

Gambari přijel do Barmy v sobotu a měl by zde zůstat čtyři dny. V zemi, kde se zatím bez úspěchu pokoušel dosáhnout významnějších výsledků, je již po sedmé. Během posledních tří návštěv se nesetkal s generálem Than Šweiem, který stojí v čele tamější vojenské vlády. Schůzka zatím nebyla potvrzena ani tentokrát.

Vyslanec již dříve řekl diplomatům, že jeho cíle jsou naléhat na propuštění politických vězňů, diskutovat o špatném stavu ekonomiky země a obnovit dialog mezi Su Ťij a juntou.

Na obtížnou situaci v zemi upozornila v září 2007 takzvaná šafránová revoluce. Proti vládě tehdy vyšly do ulic tisíce buddhistických mnichů a studentů. Generálové povstání tvrdě potlačili, zabili desítky lidí a stovky jich zatkli. - přečtěte si V Barmě se údajně střílí do lidí, vojáci blokují internet

Od té doby je situace v Barmě stále horší. V září 2008 sice vláda propustila část politických vězňů, za mřížemi jich ale stále zůstává více než dva tisíce.

Junta Su Ťij prodloužila domácí vězení

V květnu 2008 uspořádala junta referendum o nové ústavě, která by měla zajistit demokratické volby v roce 2010. Ústava byla velkou většinou přijata, ačkoli opozice poukazovala na hlasovací podvody. Referendum také silně ovlivnil cyklon Nargis, který krátce před hlasováním zpustošil značnou část země. - přečtěte si V cyklonem zničené Barmě se konalo referendum o nové ústavě

Současná junta je v Barmě u moci od roku 1988, kdy krvavě potlačila masové demonstrace. V roce 1990 se v zemi konaly volby, v nichž zvítězila opozice vedená Su Ťij, generálové ale odmítli její straně předat moc a uvrhli ji do domácího vězení.

V tom ji drží už třináct z posledních osmnácti let. Poslední domácí vězení junta na Su Ťij uvalila v roce 2003 a v létě ho opět o rok prodloužila. Podle CNN tak ale junta porušila svoje vlastní zákony, podle kterých může člověka držet v domácím vězení bez jakéhokoli obvinění maximálně pět let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video