Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zacházíme s nimi jako s odpadem, řekl o domorodých Australanech ministr

  • 65
Děti domorodých obyvatel mají v australském vzdělávacím systému výrazně horší podmínky než ostatní školáci. Chodí do podřadných škol, v nichž není výjimkou ani návštěva McDonalds namísto školního výletu. Podle australského ministra školství se s malými Aboriginci zachází jako s "odpadem".

Ministr školství Nového Walesu Adrian Piccoli prohlásil, že podmínky, ve kterých se vzdělávají děti Aboriginců, by většinová společnost pro své děti nikdy neakceptovala. Informoval o tom list The Telegraph.

Nový Wales je regionem s největším počtem domorodých žáků. Venkovskou střední školu ve městě Wallget označil Piccoli za "nejhorší školu, kterou kdy viděl". V budově jsou prý "nechutné toalety", obnažené dráty elektrického vedení a díry ve střeše. Přestože je ke studiu zapsáno 500 studentů, do školy každý den chodí jen 30 až 50 z nich. Na ministrovu otázku, kteří z žáků šesté třídy by chtěli dokončit střední školu, prý zvedla ruku jen polovina dětí.

Nový australský premiér Tony Abbott proto ve středu ustavil zvláštní poradní sbor, který se bude zabývat problematikou vzdělávání Aboriginců. Jeho cílem je zamezit znevýhodňování původního obyvatelstva Austrálie. 

Aboriginci

Aboriginců žije mezi 21 miliony obyvatel nejmenšího kontinentu jen 400 tisíc. Do Austrálie přišli asi před 50 tisíci lety přes ostrovy jihovýchodní Asie. Jednotlivé kmeny Austrálců hovoří celkem asi 200 nářečími. Jen každé desáté z nich není pokládáno za ohrožené. V současnosti Aboriginci představují sociálně nejslabší část obyvatelstva Austrálie. (více čtěte zde)

Na venkovské školy jsou podle Piccoliho kladeny výrazně nižší nároky. "Školy v Sydney by nikdy nebyly v tak špatném stavu. Venkovské školy jsou daleko, nemáme je na očích, a tak na ně prostě aplikujeme rozdílné standardy," uvedl Piccoli. Politici se podle něj také mnohem méně zajímají o školy, které domorodí Australané navštěvují.

Jako příklad Piccoli uvedl situaci ve městě Moree na severu Nového Walesu. V jedné části města jsou převážně školy pro Aborigince, které jsou v naprosto žalostném stavu. Na druhé straně města se nachází další škola, v níž je pouze třetina žáků domorodých. Tato škola podle ministra vypadá "skvěle".

Úroveň vzdělání australských domorodých obyvatel se za posledních pět let zlepšila, stále je však výrazně nižší než u většinové populace. Pouze 46 procent domorodých studentů například loni navštěvovalo poslední ročník středí školy, zatímco u většinového obyvatelstva to bylo 78 procent.

Adrian Piccoli se stal ministrem školství v roce 2011 poté, co v parlamentních volbách zvítězila konzervativní liberálně-nacionalistická koalice.

"Myslím, že naše společnost s domorodými obyvateli zacházela jako s odpadem, zejména s těmi, kteří žijí v odlehlých končinách a nejsou proto na očích," prohlásil Piccoli minulý týden v australském parlamentu.

Tony Abott se zavázal být "prvním premiérem přes záležitosti domorodců" a tento týden znovu slíbil, že se v problematice bude intenzivně angažovat. Ustavil proto nový poradní sbor, kterému předsedá Aboriginec Warren Mundine, bývalý předseda Strany práce.

Premiér také plánuje každý rok osobně strávit týden v domorodých komunitách. Chce zvýšit počet Aborinců ve školách, usnadnit jim hledání práce a omezit kriminalitu. "Australané touží vidět v praxi skutečné zlepšení života domorodých lidí ," řekl Abott tento týden.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video