Bohuslav Sobotka (ČSSD) debatuje s mladíkem během odborářské demonstrace Stop

Bohuslav Sobotka (ČSSD) debatuje s mladíkem během odborářské demonstrace Stop vládě na Václavském náměstí v Praze. (21. dubna 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

ČSSD šla demonstrovat. Zneužívá odbory pro kampaň, míní Nečas

  • 1079
Sobotní protivládní demonstrace přilákala i politiky. Sociální demokraté se na ní šli podívat osobně a využili ji k zopakování svého volání po konci Nečasova kabinetu a předčasných volbách. Premiér Nečas odmítl, aby byla akce politizována a levici obvinil z populismu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že vláda nemůže demonstraci odborů a dalších iniciativ ignorovat.

"Desítky tisíc demonstrujících občanů jasně prokazují, že lidé této vládě nevěří a přejí si její okamžitý odchod. Premiér Petr Nečas nemůže dál ignorovat skutečnost, že stávající zbytky vládní koalice ztratily poslední zbytky důvěry veřejnosti," řekl. "Požadavky demonstrujících jsou oprávněné," dodal.

Demonstrace

Česká společnost je podle předsedy socialistů před sociálním výbuchem a vládní reformy jsou sociálně nespravedlivé a vedou zemi do "spirály chudnutí". Po proslovu v Lidovém domě vyrazil Sobotka v čele příznivců své strany na Václavské náměstí, kde se demonstrace konala. To ministr financí Miroslav Kalousek do centra Prahy nakonec nešel, ačkoli to předem nevylučoval (čtěte: Kalousek nechtěl přidělávat starosti policii, odboráře dráždit nešel).

Nečas: Protesty respektuji, populismus odmítám

Premiér Petr Nečas ve svém prohlášení uvedl, že respektuje právo občanů vyjádřit názor demokratickou formou. "Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné," řekl premiér. "Odmítám však politizaci akce odborů, kterou představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň," doplnil.

"Jejich zájmy a prostředky jsou totožné: chaos, negace, konec nezbytných reforem, absence věrohodné alternativy. To bych považoval za velké nebezpečí pro naši ekonomiku v dnešní situaci, kdy se řada evropských zemí potýká s mnohem většími problémy a musí provádět mnohem bolestivější zásahy do životní úrovně obyvatel," vzkázal politickým oponentům.

"Proto se nemůžeme chovat populisticky, proto musíme pokračovat v rozpočtově zodpovědné politice snižování zadlužování státu. Chceme o ní diskutovat i s odbory, a není to vláda, kdo tato jednání bojkotuje," zakončil své sdělení Nečas.

Peake vyzvala k zodpovědnosti

Karolína Peake využila své vyjádření k protestu i k nastínění programu své politické platformy, kterou zakládá po odchodu z Věcí veřejných. "V tomto okamžiku formulujeme náš program a stanovy. To klíčové slovo je ale už dnes jasné. Zodpovědnost. Zodpovědnost vůči mladým lidem a jejich budoucnosti, vůči starým lidem a jejich důstojnému životu, zodpovědnost vůči přírodě, přístupu ke vzdělání, zdraví, právu, podnikatelskému prostředí a správě této země," uvedla Peake.

"Předčasné volby v této situaci nejsou zodpovědným krokem (...) Možná jsme na chvíli v rámci našich vnitřních rozporů přestali vnímat celkovou situaci v Evropě. Ale ekonomická krize nadále pokračuje. Situace v řadě evropských zemí je velmi složitá a my stále máme možnost předejít mnohem větším propadům, které naší zemi hrozí," popsala současnou situaci.

Na demonstraci vyrazilo i několik desítek příznivců Jiřího Paroubka a jeho národních socialistů. "Nespokojenost s politikou Nečasovy vlády roste a lidé již neváhají tuto svou náladu hlasitě projevit v ulicích. Nečasova vláda by i v důsledku toho, co v české společnosti způsobila svými tzv. reformami a nekonečnou řadou korupčních skandálů, měla skončit a umožnit nové volby," napsal Jiří Paroubek v tiskové zprávě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video