Dělnický Karlín dramaticky mění tvář

  • 1
Karlín - Pražští radní se shodují, že Karlín by se v budoucnu měl stát součástí rozšířeného centra Prahy. Bude to však trvat léta a bude to stát hodně peněz. "Karlín by měl setřást nálepku proletářské čtvrtě a přerodit se v dynamické centrum. Předpoklady na to má, od jádra města ho dělí pouhých pár minut pěší chůze," řekl radní Filip Dvořák.

Magistrát chce rozvojem Karlína odlehčit historickému centru, které je extrémně zatěžováno.

Radnice Prahy 8 však potřebné peníze na obnovu zdevastovaných pozemků nemá. "Karlín tvoří obrovské území, takže na jeho regeneraci padnou miliardy korun. Městská část disponuje ročním rozpočtem kolem sedmi set milionů," sdělil starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Podle Dvořáka si ani město nemůže dovolit vrhnout peníze do této oblasti. "Pouze přípravné práce, které je nutné zajistit před další výstavbou, si vyžádají tři miliardy korun," uvedl. "Předpokladem dalších změn je řešení dopravní situace. Pobřežní ulice by se měla protáhnout, Sokolovská se změní na jednosměrku. Je také nevyhnutné vybudovat protipovodňový val," upřesnil Dvořák.

Perličky z historie Karlína

- Byl založen v roce 1817 na počest manželky císaře Františka I. Karoliny Augusty.

- Stavěl se v duchu racionalistického a osvícenského urbanismu.  Takřka po celé délce jej protínají tři hlavní třídy, na ně byly připojeny kolmé ulice. Jednoduchý a účelný roštový systém byl uplatněn také třeba v newyorském Manhattanu.

- Součástí Prahy se stal až v roce 1922, když už všechny okolní obce k ní patřily.

- Od druhé poloviny 19. století byl hlavně průmyslovou zónou. Zde byla v roce 1847 postavena první plynárna v českých zemích. Největší z karlínských továren vlastnila firma Breitfeld-Daněk, později známá jako ČKD.

- V první polovině dvacátého století si vybrali Karlín za svoje centrum komunisté, ve zdejším Národním domě se konal jejich vůbec první sjezd. Ve dvacátých letech se scházeli v hospodě U Zábranských v Křižíkově ulici. Stejnou hospodu si v devadesátých letech oblíbili jiní extremisté - skinheadi.

Vypracovanou analýzu kapacit a možností Karlína rada projednala asi před měsícem. Do konce příštího roku chce město najít smluvního partnera, který by oblast od budoucího centra River City Prague až k hraně Libeňského mostu revitalizoval. "Vše by mělo vypuknout u stanice metra Invalidovna a postupně pokračovat k Palmovce. Rádi bychom do lokality přilákali nadstátní instituce, které by ji pozvedly na dobrou evropskou adresu," plánuje Dvořák.

Tovární haly ustupují kancelářím
Pro některé soukromé investory je již teď Karlín magnetem. Startovní výstřel k jeho proměně zazněl, když uprostřed dělnické čtvrtě vyrostl nablýskaný Palác Karlín. Loni si stavba v Thámově ulici odnesla spolu s Tančícím domem ocenění primátora za nejlepší architektonická díla desetiletí. Právě tato rekonstrukce bývalé tovární haly však byla zároveň navržena na památkářskou anticenu Bestia triumphans za necitlivé zásahy při rekonstrukci.

Následně se letos v únoru tovární budovy ČKD změnily pod taktovkou katalánského architekta Ricarda Bofilla na moderní Corso Karlín. Kanceláře ze skla a oceli vylepšují plastiky avantgardního výtvarníka Davida Černého. "Byla to výzva, tovární hala z minulého století měla svou duši. Snažil jsem se hledat harmonii tak, aby se nevytratila paměť místa," řekl Bofill při otevření Corsa.

Pro Real Estate Karlín Group, která byla investorem obou projektů, tím aktivity v Karlíně nekončí. V krátké době by se měl stejný architekt podepsat na přestavbě bývalého železničního překladiště v Pernerově ulici na další kanceláře. Velkolepé plány má společnost i s obnovou loděnic ve Vodštářově ulici. "Vypsali jsme architektonickou soutěž a oslovili dvanáct mezinárodních týmů, které již mají podobné projekty za sebou," uvedla zástupkyně firmy Hana Samuelová.

Zchátralý Rohanský ostrov ožije
Do čtyř let by za plechovými ohradami, které dnes lemují Rohanský ostrov, mělo přibýt centrum River City Prague za 250 milionů eur na ploše 4,5 hektaru. Výstavba na vltavském břehu zahrnuje kancelářské prostory, obchody, hotel, restaurace, byty a podzemní garáže. "Revitalizovat chceme i biokoridor, o jehož existenci na tomto nábřeží málokdo ví, jelikož se oblast posledních sto let nevyužívala," podotkl Petr Urbánek, jednatel firmy Europolis Invest, která je investorem stavby.

Vlajkovou lodí projektu bude kancelářská budova Danube House, jež by měla být dokončena asi za rok. Urbánek tvrdí, že se stane první energeticky úspornou kancelářskou budovou ve střední Evropě. "Ekologický koncept stavby je založen na nestandardním způsobu vytápění a klimatizace." Budova nabídne 20 tisíc čtverečních metrů kancelářských prostor a dalších 1800 pro maloobchod. Součástí projektu budou dvě nově postavené pěší lávky, z nichž jedna propojí River City Prague s Karlínem.

Bude z Karlína Hamburk?
I přes expanzi moderní architektury je však Karlín pořád spíš město ve městě se svou specifickou atmosférou. Nejsou v něm supermarkety, ale pořád ještě drobné obchody. Na Sokolovské se lepí jeden na druhý, občas obchody vystřídá hospoda, bar, zastavárna, v nejhorším případě herna.

Za dob totality byl sice zdůrazňován dělnický charakter čtvrti, do Karlína však vedle ohrad a průmyslových hal patří i barokní Invalidovna od K. I. Dientzenhofera nebo chrám sv. Cyrila a Metoděje, jeden z nejpozoruhodnějších kostelů v historizujícím stylu.

Přijde Karlín o svou specifickou poetiku? "Osobně bych Karlín rád viděl jako klasickou čtvrť evropského typu. Prostě moderní industriální architektura s odkazem na starou éru Karlína. Je to však pořádná porcička hlíny, a tak definitivní podobu zřejmě získá Karlín tak za padesát let," uzavřel radní Filip Dvořák.

administrativní centrum Karlín

Za 250 milionů eur má na ploše 4,5 hektaru vyrůst několik výstavných budov.

Právě na tomto místě má stát centrum River City Prague. (22. listopadu 2001)

Interiér této první rekonstruované karlínské fabriky vyzdobil svými díly sochař David Černý. (22. listopadu 2001)

Interiér této první rekonstruované karlínské fabriky vyzdobil svými díly sochař David Černý. (22. listopadu 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video