V základních táborech na Mount Everestu by se mohly objevit mobilní toalety. Ilustrační foto

V základních táborech na Mount Everestu by se mohly objevit mobilní toalety. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dejte na Everest mobilní toalety, jsou tam potřeba, naléhají ekologové

  • 134
Znečištěný vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest by potřeboval podle ekologického sdružení Eco Himal zásadní změnu. Navrhuje, aby se na něm objevily mobilní toalety, jež by odbavily potřeby stovek horolezců, kteří ročně na vrchol hory zamíří. Dosud totiž vykonávají potřebu, kde se jim zamane, píše agentura AFP.

"Lidské výkaly představují samozřejmě velký problém," prohlásil šerpa Phindžo, ředitel ekologické organizace Eco Himal, která je iniciátorem kampaně. "Pokud budeme mít na Everestu veřejné záchodky, budou je horolezci využívat," dodal s tím, že první dvě nebo tři toalety by měly být instalovány v jižním základním táboře.

Everest v číslech

60 milionů let - odhadovaný věk hory
1865 - rok, kdy dostal Everest své oficiální anglické přízvisko
25 000 dolarů - cena vstupu pro jednoho člověka při výstupu na horu
3 - počet zemí, které jsou z vrcholu vidět (Čína, Nepál, Tibet)
13 - věk nejmladšího pokořitele Everestu (Jordan Romero)
76 - věk nejstaršího pokořitele Everestu (Min Bahadur Sherchan)
21 - tolikrát byl na vrcholu nepálský Šerpa Apa

Zdroj: The Daily Telegraph

Podle šerpy si už nyní řada expedic nosí s sebou speciální nádoby a fekálie za sebou nezanechává, nosiči ale zpravidla jinou možnost než najít si nejbližší sněhovou závěj nemají.

Organizace pro životní prostředí již dlouhou dobu kritizují, že je nejvyšší hora světa extrémně znečištěna odpadem, který tvoří z velké části použité kyslíkové láhve, ale také kupříkladu těla mrtvých horolezců, které jejich kolegové nezvládnou při náročné cestě snést dolů. V mrazivých teplotách oblasti se navrch veškerý materiál rozkládá desítky let.

Horolezci utrácejí za možnost dosažení 8 848 metrů vysokého vrcholu desetitisíce dolarů, málokterý však skutečně dbá o životní prostředí, stěžují si ekologové. Ekologická skupina Eco Everest Expedition od roku 2008 z hory snesla 13 tun odpadků, 400 kilogramů lidských výkalů a čtyři mrtvá těla.

Současná opatření nefungují, toalety ale mají i své odpůrce

Expedice nyní skládají 4 000 dolarů zálohy, kterou si mohou vyzvednout, když prokážou, že přinesly z hory vše, co si vzaly s sebou. Ale toto pravidlo se podle aktivistů jen těžko prosazuje.

Šerpa Vangčhu soudí, že na Everestu zůstává ještě nejméně deset tun smetí. Apeluje na nepálskou vládu, aby dala na černou listinu turistické skupiny, které nemohou doložit, že se vrátily se vším svým vybavením.

Plán organizace Eco Himal na instalaci toalet má ale i své kritiky. "Během roku dochází k velkým pohybům sněhové a ledové pokrývky. Pokud budou v základním táboře instalovány mobilní toalety, při posunu ledu s největší pravděpodobností spadnou," řekl šerpa Vangčhu.

Od roku 1953, kdy Everest poprvé pokořil Novozélanďan Edmund Hillary s šerpou Tenzingem Norkejem, na nejvyšší bod světa vylezlo více než čtyři tisíce horolezců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video