Justiční stráž přivádí falešného šlechtice Karla Šimko. (22. března 2012)

Justiční stráž přivádí falešného šlechtice Karla Šimko. (22. března 2012) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Další obžaloba pro falešného šlechtice. Z lidí vylákal přes 90 milionů

  • 24
Podvedl stovky důvěřivých lidí, kteří mu pod vidinou nebývalého zhodnocení svých vkladů dali desítky milionů. Zatímco dosud se Karel Šimko zpovídal z toho, že podvodně vylákal na lidech na 50 milionů korun, podle další žaloby, kterou se soud začal zabývat dnes, bylo podvedených mnohem víc.

Když do mé společnosti investujete peníze, až dvousetnásobně se zhodnotí. Anebo taky: když mi dáte vstupní poplatek například 600 eur, poskytnu vám mimořádně výhodnou půjčku v hodnotě 20 tisíc eur na dvacet let.

S takovými nabídkami se v letech 2008 až 2010 obrátil na stovky lidí z celé země Karel Šimko. Tvářil se co nejdůvěryhodněji. Tvrdil, že má aristokratický původ, spravuje rodový majetek obrovské hodnoty a že vklady lidí jsou jištěny zlatým pokladem. Pro potvrzení údajné pravdivosti svých slov ukazoval drahé kameny.

Jak se však ukázalo, sliby byly falešné a diamanty Šimko nakoupil z peněz, které vylákal na lidech. Ani jeden z důvěřivců, kteří peníze do jeho firem Astra Invest Limited a zprostředkovaně i do Company Management Limited vložili, se totiž zázračných výnosů nedočkal. A co víc, nikdy neviděl už ani částku, kterou dal Šimkovi, jenž spolupracoval s několika společníky.

Krajský soud v Ostravě se případem Karla Šimka začal zabýval loni v březnu. A zatímco běží hlavní líčení, podal státní zástupce na údajného šlechtice další obžalobu.

Ukazuje se přitom, že podvedených lidí, kteří Šimkovi dali své peníze, bylo pravděpodobně mnohem víc. A taky částka, kterou falešný šlechtic získal, byla mnohem vyšší.

"Když spojím obě obžaloby dohromady, lze říct, že podvedeno bylo celkem asi dvanáct set osob. A celková způsobená škoda činí přes 92 milionů korun," řekl ve čtvrtek ráno státní zástupce Michal Togner.

"Přišla jsem o všechny úspory," hořekovala žena

V soudní síni seděla i Marie Hanáková, která přišla s požadavkem, aby obžalovaný nahradil jí a jejím blízkým několikasettisícovou škodu.

"Fungovalo to tak, že člověk dal panu Šimkovi 609 eur jako poplatek s tím, že dostane výhodnou půjčku, která se měla splácet z výnosů z akcií," vysvětlovala princip, jakým Šimko lákal klienty, Marie Hanáková. Od Šimka si koupila i akcii za 120 tisíc ve slepé víře, že bude zhodnocena.

"V té době jsem investovala peníze a vážně jsem věřila tomu, co povídal. Protože to nebyla chiméra. Kdyby se to opravdu dobře investovalo, tak by se to dalo zrealizovat, ale musel by se tomu opravdu věnovat. Jenže když někdo naše peníze použije pro sebe, no tak samozřejmě své sliby splnit nemůže," řekla žena, která spolu se svými příbuznými přišla zhruba o 300 tisíc korun.

"Jsem už dvacet let vdova. Když manžel zemřel, měla jsem tříletou dceru a sedmiletého syna. Děti teď dokončují univerzitu, takže peníze potřebujeme. A já kvůli panu Šimkovi přišla o všechny úspory, které jsem našetřila," povzdechla si Marie Hanáková.

Karel Šimko ve čtvrtek u soudu odmítl vypovídat, rozhodl se ale podat své vyjádření k věci. Stejně jako v případě první obžaloby, ani teď u obžaloby druhé necítí žádnou vinu. U soudu naopak nařkl státního zástupce a kriminalistku, která na případu pracovala, že se údajně nezabývali důkazy, které ukazují na jeho nevinu.


Video