Jsme tišší, hlásí ČT. Diváci si toho zatím příliš nevšimli, protože na změnu neposílají do ČT ohlasy. Ilustrační snímek

Jsme tišší, hlásí ČT. Diváci si toho zatím příliš nevšimli, protože na změnu neposílají do ČT ohlasy. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ztišili jsme reklamu, hlásí ČT. Intenzitu hluku hlídají procesory

  • 218
Česká televize začala omezovat hlučná místa ve vysílání všech čtyř kanálů. Do ostrého provozu uvedla počítačové programy, které hlídají intenzitu zvuku. Zareagovala tím na kritiku diváků na ukřičené reklamy.

O regulaci intenzity hlasitosti informoval na středečním jednání Rady ČT ředitel Petr Dvořák. Podle něj televize začala na všech čtyřech programech uplatňovat směrnici Evropské vysílací unie (EBU). Nezávazný pokyn určuje hranici, za kterou je hlasitost reklamy či pořadu již nepřijatelná.

Česká televize si intenzitu zvuku hlídá takzvanými vysílacími procesory. Tedy počítačovými programy, jež narovnávají zvukovou hladinu u jednotlivých částí vysílání. "Procesory vyhodnocují sílu zvuku v časovém intervalu a v něm ji přizpůsobují," řekl iDNES.cz ředitel techniky ČT Rudolf Pop.

Ředitel techniky ČT Rudolf Pop

Od procesorů si slibuje omezení hluku v reklamách, předělech a upoutávkách na vlastní pořady. Hluk ale procesory hlídají prakticky v celém vysílání.

Náklady na pořízení této techniky ČT odhadla na jednotky milionů korun. Pokrýt je chce z prostředků určených na modernizaci televizních technologií.

Zavedení evropské normy Dvořák avizoval televizním radním už dříve, až do poloviny března ČT evropské pravidlo pouze testovala. "Naladění těchto procesorů jsme podle podmínek EBU provedli nejprve na ČT2 a ČT4, tedy programech, kde jsou reklamy. Zhruba před týdnem jsme je nasadili na ČT1 a ČT24," popsal Pop. Podle něj tak divák při přepínání jednotlivých kanálů nemůže poznat rozdíl v intenzitě zvuku.

Televize krokem zareagovala na kritiku diváků kvůli hlučným reklamám. Ti bombardovali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání tak dlouho, až radní požádali politiky o změnu zákona. (Více o kroku Rady čtěte tady.)

Je ale otázkou, zda si diváci změny všimli. Televize totiž zatím na zavedení směrnice nemá žádnou velkou odezvu. "O žádných reakcích nevím," řekl Pop.

Nyní ve Sněmovně čeká na první čtení novela zákona o vysílání. Tu projednala bez doporučujícího stanoviska vláda. Novela čelí ze strany provozovatelů televizních stanic kritice, že je nevymahatelná. (O kritice profesní televizní organizace čtěte tady.) Na rozdíl od evropské normy by novela byla pro vysílatele závazná a vymahatelná pod hrozbou pokuty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video