ČT Ostrava: Politické tlaky neexistují

  • 25
Ostrava, Praha - Kauza naléhání politiků na vedení ostravského studia ČT se alespoň prozatím rozplynula. Za sporem není nic jiného než nedorozumění, neuvážené výroky a střet osobních názorů, shodli se na úterní schůzce s generálním ředitelem České televize Jiřím Balvínem ředitel studia Ilja Racek a šéfredaktor ostravského zpravodajství Petr Bohuš. "Politické tlaky existují vždycky, ale my jim odoláváme," komentoval pro iDNES výsledek schůzky Bohuš. Na jeho místo bude přesto vypsáno nové výběrové řízení.

"Za tím, co jsem řekl na páteční poradě, která celou kauzu odstartovala, si stojím. Bylo to však o jednotlivých redaktorech, ne o celé redakci," dodal Bohuš.

Racek i Bohuš přesto podle oficiálního sdělení ČT vyloučili, že by se oni nebo kdokoli z redakce nechali ovlivňovat politickými tlaky.

"Šéfredaktor zpravodajství Petr Bohuš má i nadále podporu pro práci, kterou v redakci zpravodajství vykonává," uvedí v tiskové zprávě, která o schůzce informuje, mluvčí ČT Richard Klatovský.

Na Bohušovo místo se vypíše řízení
Bohuš na schůzce nicméně navrhl, aby bylo na jeho funkci případně vypsáno výběrové řízení.

Ostravské studio jeho návrh přijalo. "Vypíšeme nové výběrové řízení na funkci vedoucího redakce zpravodajství," potvrdila ČTK vedoucí koordinace vysílání Jolanda Pilařová. Dodala, že termín ani podmínky výběrového řízení nebyly zatím stanoveny.

"Nemám co skrývat. Ať nezávislá soutěž ukáže, zda jsem pro tuto funkci vhodný či nikoli," odůvodnil Bohuš, proč dává hlavu na špalek.

"Není pravda, že by existovaly politické tlaky na jakékoli změny v ostravské redakci zpravodajství," dodal Bohuš. "To samé platí i pro celé Televizní studio Ostrava," doplnil ho ředitel Ilja Racek.

Pro obdobné vyhrocené situace, které v pracovních kolektivech mohou nastat, byl do budoucna domluven jasný způsob komunikace, který vychází z předpokladu otevřené vnitřní komunikace a řešení případných sporů standardním způsobem na půdě ostravského studia, respektive České televize.

Kauza ostravské ČT, otevřený dopis

Pondělí: V redakci to vře, situaci bude řešit Balvín
Osobní spory, vzájemné napadání, možné politické tlaky, nakonec otevřený dopis a v něm obvinění z neprofesionality a překračování rozpočtu. V ostravské redakci České televize to vře, pozorovatel zvenčí ale nemá nic poznat. Skandál v ČT Ostrava má co nejdříve urovnat nejvyšší vedení.

"V úterý se sejdu s ředitelem Iljou Rackem a šéfredaktorem Petrem Bohušem," řekl iDNES v pondělí generální ředitel ČT Jiří Balvín. "Myslím, že jde o vnitřní spory v redakci. Nepovažuji však za vhodné řešit je nějakými otevřenými dopisy."

Otevřený dopis, který dostalo vedení ČT i další média, iniciovali lidé kolem Šárky Bednářové. Tu podle vedení ostravského zpravodajství dosazoval Racek na místo šéfredaktora.

Bednářová se k dopisu, kde jsou obviňováni editoři zpráv z neprofesionality a Petr Bohuš z překračování rozpočtu, odmítla vyjádřit.

"Zklamu vás. Na ranní poradě jsme se dohodli, že nebudeme dávat médiím žádná další stanoviska," řekla iDNES Bednářová. "Čeká se na vedení televize, až nám na dopis odpoví."

Také Bohuš se zveřejňováním dopisů o problémech v redakci nesouhlasí. "Není pravda, že by dva noví editoři ztěžovali práci redakci, naopak, pracují velice dobře. Stejně tak není pravda, že by se překračoval rozpočet," řekl iDNES v reakci na dopis.

"Nechci ale nikoho obviňovat, aby se vztahy v redakci ještě více nerozvířily. Pod otevřeným dopisem je podepsána pouze menšina redaktorů. Je to iniciativa jednoho člověka, k němuž se přidali i lidé, kteří pracují dobře. Myslím, že tu spíš pracují emoce," dodal Bohuš.

Hlavní editor Tomáš Netočný je radikálnější. "V žádném případě nemůžu s dopisem souhlasit. Jde o nesmysl, který není ničím podložený. Je na autorech, aby svá tvrzení obhájili," řekl. "Pokud tak neučiní, zvážím proti autorům právní kroky," dodal vedoucí vydání.

ANALÝZA

Redakce se rozdělila na dva tábory
Co se děje v ostravském studiu ČT? Petr Bohuš podle Tomáše Netočného a dalších lidí ze zpravodajství, kteří z obav před postihem neuvedli svá jména, v pátek po poradě s ředitelem redakce přišel na poradu s tím, že na jeho místo chce Ilja Racek dosadit Šárku Bednářovou.

"Vyšlapala si to u Zaorálka a ODS," citoval podle Netočného ředitele studia Bohuš. Sám Petr Bohuš informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Redaktorka Šárka Bednářová a její další kolegové v neděli poslali vedení ČT a několika médiím otevřený dopis, v němž vylučují jakékoli politické tlaky. Navíc v něm obvinili dva editory z neprofesionality a Petra Bohuše z překračování rozpočtu.

Pro nestranného pozorovatele se tedy nabízejí vpodstatě čtyři scénáře:
* 1. Politické strany nebo jejich představitelé tlačili na Ilju Racka, aby vyměnil šéfredaktora zpravodajství. Racek na to Bohuše upozornil a nepočítal s tím, že se informace dostane dál. To by byl v dnešních podmínkách a hlavně po krizi na Kavčích horách scénář téměř neuvěřitelný. Že by se jedni politici nepoučili z toho, jak se jiní popálili?

* 2. Politici o ničem nevědí. Ovšem Racek to s nimi chce mít dobré a vyjít jim vstříc a nasadit do čela zpravodajství a publicistiky člověka, který "moc nekouše".
Pro tuto variantu však nejsou žádné hmatatelné důkazy. Existují snad jen ve svědomí jednoho člověka - ředitele Racka. Znamenalo by to však jeho obrovské profesionální selhání. 

* 3. Vypuštění informace o politickém nátlaku na Racka je útokem Bohuše a dvou editorů proti "nepohodlným" redaktorům a také samotnému řediteli Rackovi. Tlak na lidi kolem Petra Bohuše ze strany ředitele studia je tak motivován ryze profesionálními a spravedlivými důvody. A oni mu to vracejí "politickou podpásovkou". Také tato varianta svědčí o tom, že v ostravské ČT není něco vpořádku.

* 4. Čtvrtý scénář je z lidského hlediska nejjednodušší. Jde v něm o prostý osobní spor. Petr Bohuš se bojí o své místo a cítí tlak z redakce. Ví, že na jeho post se tlačí Šárka Bednářová. Ví také o jejích konexích na politiky a obsah rozhovoru s Rackem si celý vymyslí. Editoři jsou v tomto případě pouze oběťmi sporu Bohuš - Bednářová.

I kdyby platila jakákoli z variant, situace v ostravské ČT není normální. Je na místě, že se jí bude zabývat nejvyšší vedení veřejnoprávní televize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video