Gordon Brown před sídlem britských premiérů na Downing Street 10 (10. května 2010)

Gordon Brown před sídlem britských premiérů na Downing Street 10 (10. května 2010) | foto: AP

Co bude s Gordonem Brownem? Ve hře je charita i Mezinárodní měnový fond

  • 10
Pobyt Gordona Browna v sídle britských premiérů na Downing Street 10 v Londýně se nachýlil ke konci a stejně tak i jeho šéfování labouristům. Co tedy bude nyní už bývalý ministerský předseda dělat dále? Hovoří se o tom, že by se začal věnovat charitě. Možná by ale také mohl vést Mezinárodní měnový fond.

O své budoucnosti hovořil Brown v náznacích už v uplynulých týdnech, kdy se obecně čekalo, že labouristé po 13 letech volby prohrají. "Se Sarah se můžeme věnovat charitě nebo dobrovolnické práci. Nechci dělat byznys nebo něco podobného. Chci jen dělat něco dobrého. Něco, co pomůže ostatním lidem," nechal se slyšet devětapadesátiletý Brown na začátku května.

Brownův konec

Gordon Brown v úterý odstoupil z funkce britského ministerského předsedy. Jako svého nástupce královně doporučí šéfa konzervativců Davida Camerona. V projevu také řekl, že se vzdává svého postu šéfa strany (více se dočtete zde).

Sarah Brownová je patronkou pěti charit a předsedá organizaci PiggyBanKids, kterou založila poté, co desetidenní dcera Brownových v roce 2002 zemřela. Podle serveru listu The Independent Gordon Brown naznačil, že by se jejich společná charitativní práce mohla ubírat směrem do třetího světa a Brownovi se mohli stát zastánci dětí a utlačovaných.

MMF, OSN či Světová banka?

Existují ale i další možnosti, kde by mohl labourista Brown po 27 letech v politice nakonec skončit. Přestože je kvůli dopadům ekonomické krize ve Spojeném království nepopulární, ve Spojených státech a v ekonomických kruzích si právě pro řešení finanční recese stále udržuje respekt.

Mnoho ekonomů věří, že se stane příštím šéfem Mezinárodního měnového fondu, píše server deníku The Daily Telegraph. Současný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn totiž naznačil, že by příští rok mohl post opustit, aby kandidoval na post francouzského prezidenta. Nabídky by se Brown mohl dočkat i od OSN či Světové banky.

Přátelé končícího ministerského předsedy nevylučují návrat na akademickou půdu (před vstupem do politiky přednášel politiku na Glasgow College of Technology, pozn. red.). Je také autorem a spoluautorem několika knih a mohl by se rozhodnout věnovat psaní, uzavírá The Daily Telegraph.

Brown navíc v den rezignace popřel, že se chystá vzdát se po premiérském postu a vedení labouristů i svého poslaneckého mandátu a zcela tak odejít z politiky.

Kariéra Gordona Browna

Gordon Brown s manželkou SarahDevětapadesátiletý Brown působil jako rektor na univerzitě v Edinburghu, politolog i novinář. Do politiky vstoupil v roce 1983, dlouhá léta působil jako ministr financí až v červnu 2007 vystřídal v premiérském úřadě Tonyho Blaira. Léta sklízel obdiv za obratné vedení hospodářství. Jeho pověst utrpěla v časech nejhorší recese v Británii od druhé světové války a při skandálech s poslaneckými výdaji. Je ženatý, má dvě děti. V roce 2002 zemřela jeho desetiletá dcera Jennifer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video