Pád vlády by negativně vnímali zahraniční investoři, říká Vít Bárta. Jeho VV to podle něj budou zvažovat při rozhodování, zda podpoří církevní restituce.

Pád vlády by negativně vnímali zahraniční investoři, říká Vít Bárta. Jeho VV to podle něj budou zvažovat při rozhodování, zda podpoří církevní restituce. | foto: ČTK

Církevní restituce rozhádaly Věci veřejné. Hrozí jim vyhazov z vlády

  • 1222
Spor o církevní restituce rozdělil Věci veřejné. Neumějí se dohodnout, zda budou hlasovat pro ně spolu s ODS a TOP 09. Hrozí jim kvůli tomu vyhazov z vlády, jímž pohrozil premiér Petr Nečas. "Tajné hlasování dopadlo pět ku pěti hlasům," řekl předseda VV Radek John. Vedení VV se bude muset sejít znovu.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake se hlasovalo o tom, zda má strana ustoupit ultimátu od Nečase.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) při rozhovoru pro iDNES.cz.

"Jako katolík jsem přišel přesvědčit kolegy, že máme hlasovat pro. Ale sám teď nevím, jak budu hlasovat. Ve výkonné radě Věcí veřejných je velké napětí," prohlásil ministr školství Josef Dobeš. Ještě v pondělí mluvil o tom, že by VV měly dodržet dohodu s ODS, TOP 09 a se sedmnácti církvemi.

Kdo má teď v rukou rozhodnutí, zda Věci veřejné z vlády kvůli církevním restitucím vypadnou? Je to deset lidí - předseda strany Radek John, čtveřice členů vlády Karolína Peake (je zároveň místopředsedkyní strany), Josef Dobeš, Pavel Dobeš a Kamil Jankovský, šéf poslaneckého klubu Vít Bárta a místopředsedové strany Kateřina Klasnová, Milan Šťovíček, Dagmar Navrátilová a Tomáš Jarolím. Právě jejich tajné hlasování dopadlo nerozhodně.

Před jednáním bral přitom klíčový muž VV Bárta zpátečku a naznačoval, že jeho strana ustoupí. Mluvil o tom, že nechce, aby jeho straně zůstal "černý Petr".

"Po tom, co jsme dostali ultimátum od ODS a TOP 09, jsme byli varováni, co pád vlády a co tato atmosféra vyvolává z hlediska burz, z hlediska celoevropské krize, z hlediska toho, jak investoři koukají na Českou republiku. A my samozřejmě budeme všechny tyto věci velmi zvažovat," řekl v pondělí pozdě večer Bárta. To se ale při jednání špiček VV nepotvrdilo.

Tak trochu do pasti se VV dostaly dodatečnými podmínkami pro schválení církevních restitucí, s nimiž přišly, i když loni na podzim na odškodnění církví kývly. VV tvrdí, že by bylo lepší vyplácení odškodnění církvím o rok, nebo do doby, než se obnoví ekonomický růst odložit.

Není jim jasné, kde bude stát v příštích letech hledat 59 miliard korun, které by měl během 30 let sedmnácti církvím vyplatit. Na pádu vlády ale nemohou mít VV zájem. Mají mizivé preference okolo 1 až 2 procent a důvod bát se případných předčasných voleb.

ODS: Nesplnění dohody s církvemi by ohrozilo důvěryhodnost vlády

Postoj premiéra Petra Nečase, který je připraven vyhodit z vlády ty ministry za Věci veřejné, kteří budou proti církevním restitucím, podpořilo užší vedení občanských demokratů.

Nenaplnění dohody o vyrovnání státu s církvemi by podle grémia ODS ohrozilo důvěryhodnost vlády a na tom by se nejsilnější vládní strana odmítla podílet.

Petr Nečas

"Vyjednaná podoba vyrovnání vztahu státu a církví je výsledkem dlouhodobých pečlivých jednání s představiteli sedmnácti církví a náboženských společností a její nenaplnění ohrožuje důvěryhodnost vlády. Na takovém chování se ODS odmítá podílet," shodlo se grémium občanských demokratů.

Debatě o slučování státních úřadů a omezování agend státu, ke které vyzvaly Věci veřejné, aby stát ušetřil peníze na výplatu odškodnění církvím, se ODS nebrání. Odmítá ale spojovat tuto věc s církevními restitucemi. O těch bude vláda jako celek znovu jednat ve středu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video