Čínský sen v Českém Krumlově

  20:08
Schieleho art centrum v Českém Krumlově představuje mimo jiné čínské umění, které rezonuje i s aktuálními záběry z olympiády.

Je mě mnoho. Jedna ze šesti velkoformátových animací, v nichž Yonghua Tian svou vlastní podobu rozmnožuje a aranžuje do masových výjevů. | foto: Yongua TianKavárna

Výstavní program českokrumlovského Egon Schiele Art Centra se již dávno ustálil na formě střednědobých, vždy několik měsíců trvajících "představeních“, tedy na souborech něčím si konvenujících expozic. V nynější várce se potkávají soudobí umělci čínští a čeští: Yonghua Tian a Hui Wang, Jindřich Štreit a Jiří Surůvka. K nim je ještě přiřazena kolekce tradiční čínské krajinomalby a některé další exponáty, které podtrhují čínsky naladěné týdny a měsíce v Schieleho centru. Tento doprovod však pouze zmiňme a soustřeďme se na jmenované čínskočeské kvarteto tvůrců. A zejména prvního ze jmenovaných.

Goebbels by neměl radost
"Výstava velmi připomíná nacistické umění, s. Goebbels by měl radost,“ napsal do návštěvní knihy v Schieleho centru Vladimír Just, zřejmě ten známý teatrolog, publicista a šumavský patriot. Návštěvníkova poznámka se vztahuje k podle mě nejvýraznější z nynějších českokrumlovských expozic, k prezentaci Yonghua Tiana (1972). Ten se představuje třemi typy děl – monumentálními digitálními tisky, které jsou výsledkem počítačových animací, sestavou pěti laminátových plastik a souborem My Great Revolution, simulujícím vizuální identifikační systém; obdobné používají veřejné i soukromé firmy.

Vytvořme nový svět, Vývoj je jediná správná cesta, Rychleji, výše, silněji, Jeden sen, Jen do toho, Orientace. To jsou názvy šesti velkoformátových davových "obrazů“, které Yonghua Tian nakomponoval v počítači. Výchozím materiálem je mu fotografický záznam: jak ve stylizovaných autoportrétech, tak ve snímcích Ptačího hnízda (čili pekingského olympijského stadionu) a dalších ikonických prvků – historických staveb nebo rudých vlajek.

. O výstavě

MLADÍ UMĚLCI Z ČÍNY 2008
Yonghua Tian, Hui Wang

JINDŘICH ŠTREIT
Tváře za zdí

JIŘÍ SURŮVKA
Přísný bůh

Egon Schiele Art Centrum, Široká 71, Český Krumlov. Všechny výstavy trvají do 26. října 2008, základní vstupné 120 korun.

Z této "hmoty“ vygeneroval výjevy, v nichž aranžované davy sestávají z digitálně naklonovaných autoportrétů. Technická preciznost a vůbec realizační důkladnost tu ruku v ruce kráčí s uvolněnou kreativitou a s něčím, co tuzemské diváky, kteří při svých kritických soudech více pracují s ideovými než estetickými kategoriemi, musí dohánět bezmála k nepříčetnosti, potažmo ke značně zkratkovitým závěrům.

Tím "něčím“ je velmi obtížně uchopitelná rovina Tianova díla: tušíme v něm ironii, spočívající ve stylizaci dovedené ad absurdum; masu tvůrce vytavil z jediné osoby. Ze sebe. Nicméně nevíme, máme-li se smát, nebo se hrůzou klepat. Stojíme před dílem čisté ideologie, anebo před dílem, v němž je ideologie demaskována svými vlastními prostředky? Žádná stalinistická prostomyslnost, žádná směšnost socialistického realismu! Ani žádné myticky i tělesně "nadupané“ titánství nacistického umění! Takzvaně osvědčené historické paralely a domácí návyky tady téměř nic nezmůžou.

. Slova, slova, slova čili poznámky k replice Vladimíra Justa

Reakci Josefa Chuchmy na polemiku Vladimíra Justa čtěte zde.

Právě z takových výtvorů, jakými jsou Tianovy digitální obrazy, by Goebbels neměl radost ani trochu – v tom se divák Just fatálně mýlí. Čína je země s totalitní vládou, o tom není sporu. Jenže k vizuálnímu umění pekingský režim přistupuje daleko diferencovaněji i velkoryseji, než k němu přistupoval třeba režim Husákův nebo Brežněvův, o Gottwaldově nebo Stalinově vládě ani nemluvě. To je třeba přesně rozlišovat, jinak se v náhledu na soudobou čínskou kulturu budeme motat v planých a nudných stereotypech.

Yongua Tian.

Je-li z našeho pohledu na Tianových masových výjevech něco "zvrhlé“, pak jejich až neskutečná energie. Jsme konfrontováni s dílem mocného výrazu a značné suverenity. Totéž platí pro pětici digitálních tisků-portrétů Marxe, Engelse, Maa, Lenina a Stalina – jejich laminátově umělé tváře s pastelově barevnými vlasy i vousy jsou čitelné, ale neodkazují pouze k reálným předobrazům, nýbrž v oné umělosti rozpoznáváme i rysy autorovy. Znamená to snad, že jsou v něm všichni tihle "klasici“ nějak přítomni? Se svým autoportrétem Tian rafinovaně pracuje i ve fiktivním "vizuálním identifikačním systému“: v této sérii návrhů předkládá grafický design návěští či předmětů, do nichž je zasazena jeho tvář či figura. Celou instalaci dotvářejí pověšené zástupy vlajek – s toutéž tváří.

. S kanónem na komára aneb Goebbels 21. století by přece jen měl radost

Polemiku Vladimíra Justa s recezní Josefa Chuchmy čtěte zde.

Výstava Yonghuy Tiana nám může posloužit coby nápověda – obdobně jako před necelými pěti lety v pražském Rudolfinu přehlídka současné čínské fotografie či předloňská čínská účast na brněnském bienále grafického designu – proč se část soudobého čínského umění na světovém trhu těší výsadnímu postavení.

Surůvkova silná káva
O dalších třech umělcích vystavujících v Českém Krumlově již o něco stručněji. Má to své důvody.

Expozice Huie Wanga je víceméně komorní, náznaková. Obsahuje fotografie jeho architektonických realizací (mimo jiné školy v Tibetu, kterou nechal ve výšce více než 4 000 metrů nad mořem postavit výlučně z materiálů tam dostupných) či konstrukční plány děl. A pak je v sále instalováno několik prací, které Číňan vytvořil přímo v Krumlově, v tamějších ateliérech, ze dřeva, z papíru, z mědi, z kamenných "kočičích hlav“. Jsou to plastiky – například v podobě pouliční sedačky – silného gesta, ale i pozoruhodné jemnosti.

Známý český dokumentarista Jindřich Štreit (narozený roku 1946, nikoliv 1949, jak chybně stojí v Schieleho centru) je zastoupen souborem Tváře za zdí, který nasnímal v Číně v roce 2003; čítá třiačtyřicet fotografií. V kontextu autorova rozsáhlého díla se jedná o část z těch vůbec nejslabších.

Štreitova metoda dokumentaristických intervencí do určitého prostředí, na niž přešel po listopadu 1989, kdy už mohl cestovat a nebyl režimem připoután k severomoravskému regionu, v Číně téměř vůbec nezafungovala (obdobně jako několik let předtím v Japonsku). Možná má na tom svůj podíl odlišná mimika a gestika Asijců. Kromě toho technická úroveň deseti velkoformátových zvětšenin je problematická – světlejší plochy jsou bezdůvodně "vypálené“ až doběla; vypadá to na nepříliš kvalitní tisk.

Daleko lépe se daří Jiřímu Surůvkovi (1961). Jeho Přísný bůh, razantně ironická, divoká a temná sestava obrazů a takzvaných počítačových airbrushů na syntetickém plátně, doplněná o několik plastik a objektů, volně a po svémkomunikuje s kolekcí Yonghuy Tiana. Platí to především pro airbrushe, u nichž Surůvka počítačem invenčně transformuje a abstrahuje fotografické předlohy společenského a politického obsahu (viz třeba www.sca-art.cz/suruvka).

To všechno pak můžete v Schieleho centru zapít pravým čínským čajem, který vám v rámci nynější výstavní várky zdarma naservírují.

Autor: , Kavárna

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...