Papež Benedikt XVI. (27. dubna 2011)

Papež Benedikt XVI. (27. dubna 2011) | foto: AP

Číňané si vysvětili biskupa, Vatikán ho vzápětí vyloučil z církve

  • 204
Vztahy Vatikánu a Pekingu se ocitly na bodu mrazu. Svatý stolec exkomunikoval biskupa, kterého vysvětily komunistické úřady, a tvrdí, že jmenovat duchovní do úřadu může pouze papež. Čínská vláda to ovšem vnímá jako cizí vměšování.

Katolická církev Josefa Chuanga Ping-čanga ze svých řad vyloučila jen dva dny poté, co ho do úřadu biskupa ve městě Šan-tchou dosadily čínské náboženské úřady. Od listopadu minulého roku je to už třetí případ, kdy Peking vysvětil biskupa bez souhlasu Vatikánu.

"Svatý stolec ho neuznává...nemá autoritu, aby mohl řídit katolickou komunitu v diecézi," oznámil Vatikán v oficiálním prohlášení. Papež Benedikt XVI. už údajně odsoudil chování komunistických úřadů ke katolíkům, kteří chtějí zůstat loajální k Římu. Novodobý boj o investituru se nejvíce dotýká osmi až dvanácti milionů katolíků, kteří v říši středu žijí.

Ježíš dobývá rýžová pole

Na čínském venkově přibývá křesťanů

Každý z nich musí učinit nelehkou volbu: buď bude věrný papežovi, nebo bude poslouchat příkazy komunistických úřadů, které mohou v zemi velice snadno přidusit svobodu vyznání. Někteří biskupové se snaží státem organizovaným svěcením vyhnout, další už se podle deníku The Guardian stali terčem perzekuce.

Vatikán trvá na tom, že právo jmenovat biskupy má pouze papež. Čínská vláda to ovšem vnímá jako vměšování a tvrdí, že pouze její organizace, tzv. Vlastenecké sdružení, má ve výběru katolických duchovních poslední slovo. V posledních letech se obě strany snažily shodnout na kandidátech, vleklá jednání ale k žádnému kompromisu nevedla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video