Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Čína zavřela kontroverzní zoo, kde uhynulo hlady jedenáct vzácných tygrů

  • 4
V Šen-jangu na severovýchodě Číny zavřeli kontroverzní zoo, kde před časem uhynulo hladem a podvýživou jedenáct vzácných ussurijských tygrů. Ukončení činnosti zahrady nařídilo čínské ministerstvo lesnictví. Vláda bude nyní úhyn vzácných zvířat vyšetřovat.

S informací přišel britský zpravodajský server timesonline.co.uk. Podle něj zahrada čelí obvinění, že kosti tygrů používala k přípravě léku na zvýšení potence. Ten se v Číně prodává na černém trhu za obrovské sumy.

Zvíře, které napadli čtyři hladovějící tygřiProblémy měla zahrada už dlouho. Na konci roku 2007 přišlo první znamení, že velké kočky mají nedostatek potravy, když čtyři tygři napadli páté zvíře a vytrhli mu maso z levé zadní nohy.

"Byl jsem v šoku, to se nám nikdy předtím nestalo. Tito tygři byli stejně staří a pokojně vedle sebe žili pět let," komentoval událost pracovník zahrady.

Více se ale o zahradě začalo mluvit až loni v listopadu, kdy dva hladoví tygři pokousali jednoho z ošetřovatelů, jenž zvířatům házel mrtvá kuřata. Policie kočky musela utratit. "Útok je připisován hladovění tygrů," psala tenkrát média.

TYGR USSURIJSKÝ

Tygr ussurijský měří v dospělosti až 3,5 metru a váží až 300 kilogramů. Výborně plave a na lov vychází i za dne. Samci žijí samotářsky. Ve volné přírodě žije na Dálném východě posledních 350 až 400 jedinců, několik přežívá v Číně a v KLDR. V zajetí jejich populace čítá jen několik tisíc kusů.

V minulých týdnech zde uhynulo 11 vzácných kočkovitých šelem, z toho šest za jediný den. Soukromá zahrada prý neměla na provoz dostatek peněz.

Nejmenovaný představitel zoo uvedl, že v zahradě mohlo od roku 2000 uhynout 40 až 50 tygrů. Bylo veřejným tajemstvím, že zahrada nechávala úmyslně zvířata hynout, aby komerčně těžila z částí jejich těl využívaných v tradiční čínské medicíně, píše server.

Podle agentury ČTK drží Čína v zajetí asi šest tisíc tygrů. Řada tygřích farem byla zřízena v 80. letech s cílem ochrany těchto kočkovitých šelem a jejich následného vypuštění do volné přírody. Podle ekologů ale mnohé z nich chovají tygry pro využití v tradiční čínské medicíně, jež ke zvyšování potence a léčení různých chorob využívá tygří kosti či penisy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video