Pacientky s vadnými prsními implantáty se mohou právně bránit. Ilustrační foto

Pacientky s vadnými prsními implantáty se mohou právně bránit. Ilustrační foto | foto: Reuters

Vyoperování vadného silikonu nejspíš zaplatí ženám pojišťovny

  • 14
Zdravotní pojišťovny by měly ženám s vadnými implantáty hradit jejich vyjmutí. A to i pacientkám, které podstoupily zákrok z kosmetických důvodů. Ženám po rakovině prsu by měly hradit operaci i nový implantát, doporučuje ministerstvo. Oficiální stanovisko ale zatím nevydalo.

Pacientek, kterým by pojišťovny v případě problémů zaplatily výměnu implantátu včetně materiálu, je podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně asi 500. Sršeň však zdůraznil, že zatím se jedná jen o doporučení ministerstva, které pojišťovny nemusí poslechnout. Řešení ale "krystalizuje" tímto směrem, podotkl.

"Na výkony, které si hradí pacientka, je záruka. Když se po vypršení záruční doby objeví komplikace, která je zdravotně závažná, což je případ těchto implantátů, pak už je to bráno jako normální onemocnění a vynětí nebezpečné věci z těla by měly hradit pojišťovny," řekl ČTK ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ženám po rakovině vše platila zdravotní pojišťovna. Neměly ale na výběr, zařízení jim nabízela jako hrazené pojišťovnou jen implantáty PIP. Nemohly si ani připlatit za lepší. Heger potvrdil, že počítá se zařazením kvalitnějších prsních implantátů do nadstandardů. Ženy by si tak mohly doplatit jen rozdíl mezi úhradou pojišťovny a cenou dražšího výrobku.

Ženy mají možnost bránit se právně

Podle odborníků na zdravotnické právo mají všechny pacientky s podezřelým implantátem možnost bránit se právní cestou, i když soudní proces by mohl trvat roky. Odpovědnost totiž nese zdravotnické zařízení, které operaci provedlo.

"Odpovědnost má jak zdravotnické zařízení, které implantát operovalo, tak i výrobce. Prvotní odpovědnost je u výrobce. Pokud někdo jeho materiál používá, jde odpovědnost přes něj. Tedy náklady nutné reoperace by mělo nést zařízení, které implantaci provedlo, a následně ji vymáhat na výrobci implantátu," míní právník zabývající se zdravotnictvím a předseda Svazu českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Co dělat, pokud klinika zanikla

Pokud centrum nebo klinika, kde byla operace provedena, zanikla, může se pacientka obrátit na krajský úřad, kde by měla být zdravotnická dokumentace pacientky uložena. Pokud je nutné podstoupit operaci a zdravotnické zařízení už neexistuje, je třeba se pídit po jeho právním nástupci. Závazky přecházejí na zřizovatele. "Pokud neexistuje ani právní nástupce, musí se pacientky poohlédnout po dalším odpovědném subjektu - dovozci," radí právník zastupující pacienty Mario Švehelka.

Podle Fialy má stejné právo pacientka, která implantaci podstoupila ze zdravotních důvodů po rakovině prsu i pacientka, která si nechala implantáty voperovat z kosmetických důvodů.

"U pacientky, která podstoupila operaci z kosmetických důvodů, je možné právo uplatnit podle občanského zákoníku. Je to jako byste si koupili vadný fotoaparát. Záruku uplatníte v daném obchodě a ten chce náhradu po výrobci, zde to funguje stejně," míní Fiala.

Pacientky mají nárok na náhradu újmy

Podobně to vidí i Milan Fritz z advokátní kanceláře Dáňa, Pergl a partneři. "Pacientky mají vždy možnost jít cestou soudní a uplatňovat nárok na náhradu škody, eventuálně na osobnostní újmu," uvedl.

Nejde předjímat, jak by soud rozhodl a podle Fritze se dá i čekat, že soudní spor bude trvat minimálně rok, možná i pět let. Ale platit si operaci, případně náhradní implantáty, pacientky nemusí. "Nebál bych se v tomto případě s nároky obrátit přímo na zdravotnické zařízení," dodal.

Odborníci upozorňují, že ministerstvo zdravotnictví se ještě k finanční stránce oficiálně nevyjádřilo. Pacientky by tedy do té doby měly být v klidu a nepanikařit. A rozhodně by se měly vyvarovat radikálního řešení. Už nyní se ale mohou zařídit tak, aby měly další jednání co nejjednodušší.

Vyšetření je lépe podstoupit v jiné nemocnici

"Pacientky by si měly zjistit číslo a typ implantátu, výrobce a jeho dodavatele. Tyto informace je nejlepší vyžádat si písemně u zdravotnického zařízení, které operaci implantátů provedlo. V lepším případě si vyžádat kopii kompletní zdravotnické dokumentace," radí právník zastupující pacienty Mario Švehelka, který už kauzu v minulosti řešil.

Pokud má pacientka voperovaný podezřelý implantát a chce se jít nechat vyšetřit, měla by se obrátit na jiné zařízení, než kde podstoupila operaci. "Spíše bych se neobracel na zařízení, které implantaci provedlo, protože to má odpovědnost za případnou škodu a může mít tendenci účelově měnit výsledky vyšetření. Proto bych mu stoprocentně nedůvěřoval a našel bych si pro tyto účely jiné," dodal.

Ženy, které nemají s implantáty problémy, by podle Švehelky měly vyčkat na jasné vyjádření ministerstva k financování problému a nehnat se na operaci. Ženy se zdravotními problémy by s operací váhat neměly. Náhradu škody by pak měly požadovat po centru nebo klinice, kde je operovali. "Pacientky mají nárok na náhradu za bolest, ušlý výdělek, náklady za léčbu a podobně," uzavřel Švehelka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video