Centrum Hongkongu stále „okupují“ demonstranti, byť už je jich o poznání méně...

Centrum Hongkongu stále „okupují“ demonstranti, byť už je jich o poznání méně než před několika týdny. Soustředí se zejména v okolí vládních budov (21. listopadu 2014) | foto: Reuters

Protesty v Hongkongu platí USA, tak jako pád Janukovyče, píše se v Číně

  • 356
Přední čínský deník China Daily přinesl nezvykle ostrý útok proti Spojeným státům. Za demonstracemi v Hongkongu prý stojí americké ministerstvo zahraničí. Čínští cenzoři si mezitím v Pekingu postěžovali, že jim společnosti Google nebo Twitter nejsou příliš nápomocné při pročišťování internetu.

Spojené státy v Hongkongu narušují čínskou suverenitu, hlásá titulek článku na hlavní stránce jednoho z nejčtenějších zpravodajských serverů v Číně. Po jeho otevření čtenáře uvítá karikatura demonstranta, který v ruce třímá lehce poupravený deštník. Před vodními děly jej chrání cylindr s hvězdami a pruhy.

„Benny Tai a Joshua Wong, předáci kampaně Occupy Central, se dostali na seznam předních světových myslitelů roku 2014 magazínu Foreign Policy za to, že ‚se kvůli nim Peking zapotil‘. Tato glosa je pouze jedním z příkladů, jak ukázat, že za ‚deštníkovým hnutím‘ stojí Západ pod vedením USA,“ píše se v článku. Následuje několik tvrzení, z nichž má vyplynout, že organizátoři protestů jsou loutkami amerického ministerstva zahraničí a washingtonských neziskovek.

Cenzorům se daří, chválí se čínské úřady

Peking v těchto dnech pořádá mezinárodní setkání World Internet Conference. Účastní se ho především místní experti, a to včetně zástupců pekingského ministerstva pro veřejnou bezpečnost. Ocenění se na konferenci dočkali čínští cenzoři.

Šéf ministerského oddělení kybernetické bezpečnosti Ku Ťien-kuo vyzdvihl jejich důslednou práci při boji s terorismem. „Na našich stránkách je obsah týkající se terorismu vzácný. Informace, které se těžko odstraňují, přicházejí ze zámoří,“ prohlásil ministerský úředník.

Řada nebezpečných videí i textů se dá podle ministerstva najít třeba na serverech amerických společností, třeba na Twitteru. Jako problém se úředníkům jeví i některé výsledky, které nabízí vyhledávač Google. „Zámořským serverům nějaký čas trvá, než problematické informace, na které poukážeme, ověří. A někdy mají odlišný názor než my,“ postěžoval si Ku.

Zmíněný Benny Tai, profesor práva na Hongkongské univerzitě a jeden z hlavních iniciátorů hongkongských protestů, podle komentáře pravidelně navštěvuje konference placené z Washingtonu.

Vedle akcí podporovaných přímo ministerstvem autorovi textu vadí i ty, na jejichž organizaci se podílejí organizace National Endowment for Democracy nebo National Democratic Institute. Neziskovky prý sice mají „demokracii“ v názvu, jejich pravým úkolem je však odvádět špinavou práci, kterou dnes už nemůže dělat ani tajná služba CIA.

„Jejich pravým úkolem je destabilizovat a svrhnout nezávislé vlády, které se nelíbí americkým představitelům. Buď prostřednictvím podpory demonstrantů, kteří chtějí „svobodnější volby“ jako v Hongkongu, nebo svržením legitimně zvolených vlád, jak se to nedávno stalo na Ukrajině s vládou Viktora Janukovyče,“ píše se v textu.

Vlivný čínský deník jej sice zařadil do komentářové rubriky, na hlavní stránce jeho serveru se to však nedá poznat. Čtenář vidí pouze výše citovaný titulek, a to na přední pozici mezi třemi nejdůležitějšími zprávami dne.

Centrum Hongkongu je stále poseté stany

Desítky tisíc obyvatel Hongkongu, převážně z řad studentů, v minulých týdnech obsadili finanční čtvrť a protestovali i v dalších částech někdejší britské kolonie. Vlna protestů se neobešla bez tvrdé reakce ze strany úřadů a policie.

Cílem hongkongských protestů je zrušení kontroverzní volební reformy schválené čínskou vládou. Ta odmítá požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce.

Protesty se několikrát zvrhly v násilné potyčky s policií a současný správce Hongkongu koncem října prohlásil, že už je nemají pod kontrolou ani jejich organizátoři (více se dočtete zde).

Listopadové dny už jsou v Hongkongu poměrně klidné, davy lidí však pořád stanují v ulicích, kde vznikly třeba i improvizované čtenářské koutky. Nejvíce lidí protestuje v okolí vládních budov, malá skupinka demonstrantů se podle agentury Reuters ve středu pokusila vtrhnout do sídla parlamentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video