Chemici bez mandátu OSN bojovat nebudou

  • 214
Bezpečnostní rada státu potvrdila, že čeští chemici působící v Kuvajtu se bez mandátu OSN nezúčastní úderu na Irák. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka budou jen odstraňovat následky bojů. Konkrétní stanovisko k válce Česko zaujmeme, až se začne válčit, upozornil premiér Vladimír Špidla.

PŘEČTĚTE SI:
Češi a Slováci jsou hvězdami Kuvajtu

"Jde o mimořádné a uzavřené zasedání Bezpečnostní rady státu," řekla iDNES před jednáním mluvčí vlády Anna Stárková.

Na jednání přišel i prezident Václav Klaus, který už dopoledne jednal o hrozbě války s premiérem Vladimírem Špidlou. Klaus si přál, aby názor politiků byl jednotný a nebyl v rozporu s dominantním hlasem české veřejnosti. Podle průzkumů veřejného mínění je většina Čechů proti vojenskému řešení irácké krize.

Podle svých slov byl Klaus s výsledky jednání spokojen. Podle kuloárních zpráv však debata nebyla vůbec klidná.

Ministr obrany Tvrdík prohlásil, že není potřeba zvyšovat bezpečnostní opatření v České republice. Ministr vnitra Gross řekl, že bezpečnostní opatření trvají. "Není mi známo žádné nové riziko," prohlásil Gross.

Bezpečnostní rada státu se shodla, že čeští vojáci se zapojí pouze do odstraňování následků případného použití zbraní hromadného ničení. "Do bojů jako takových zasahovat nebudou," podotkl Tvrdík, podle něhož mohou vojáci také poskytovat humanitární pomoc.

DÁLE ČTĚTE
Reportáž:
on-line zpravodajství
Krize eskaluje:
Irák odmítl Bushovo ultimátum
Přípravy:
Iráčané kvaltují, válka se blíží
Rezignace:
Robin Cook se vzdal postu
Protest:
Francouzi pošlou Bushovi preclíky
Inspekce:
Experti OSN chtějí opustit Irák
Útěk:
Dánům zmizel irácký exgenerál
Ekonomika:
Válka je blízko, ale ropa zlevňuje
Příloha:
zvláštní příloha o Iráku

Česko uzavřelo ambasádu v Bagdádu
Česko v rámci bezpečnostních opatření před vypuknutím války zcela uzavřelo velvyslanectví v Bagdádu. "Jeho zaměstnanci míří domů," řekl iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. České zájmy v Iráku převzal konzulární úřad v syrském Damašku.

Česko už před časem zpřísnilo bezpečnostní opatření na některých ambasádách v oblasti Blízkého východu. "Zatím zůstávají na stejné úrovni," tvrdí Kolář. Nemění se ani doporučení pro obyvatele České republiky, aby do oblasti necestovali.

"Ministerstvo zahraničních věcí vyzývá občany ČR pobývající v Iráku, Kuvajtu a Jordánsku, aby neprodleně opustili území uvedených států a v žádném případě do těchto zemí necestovali," zní doporučení ze začátku března.

Lidé by podle dokumentu ministerstva měli pečlivě zvážit své další setrvání v Bahrajnu, Izraeli, Jemenu, Kataru, Libanonu, Ománu, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Sýrii a na Palestinských autonomních územích.

"Do těchto zemí a také do Egypta a Íránu by neměli cestovat," dodává se v doporučení.

Policie zvyšuje ostrahu
Lidé poznají nová bezpečnostní opatření hlavně podle toho, že u důležitých objektů, ve stanicích metra nebo třeba velkých obchodních centrech uvidí více policistů.

Větší počet uniformovaných mužů v ulicích však neznamená, že se například přepadený člověk snadněji dovolá pomoci.

Část hlídkujících policistů má totiž zcela jiné úkoly: všímat si lidí, kteří by chtěli například na veřejném místě odložit podezřelý předmět. Přesná opatření však policie tají, aby jejich prozrazením nepomohla možným pachatelům.

"Samozřejmě, že se s něčím počítá, ale rozhodně zatím nejsou bližší informace ke zveřejnění," odpověděla stručně policejní mluvčí Iva Knolová. Přísně tajné jsou i časové rozpisy určující například to, na jakém místě budou policisté kdy hlídkovat.

Přísná opatření v Česku platí už od poloviny února, kdy Bezpečnostní rada státu poprvé jednala o situaci v Iráku. Zvýšila ostrahu jaderných elektráren, letiště i státních hranic. Nařídila preventivní kontrolu ochranného systému metra a dalších objektů. - více zde

Výraznou pomocí mají být také policisté v civilu.

Hlídají se například zdroje pitné vody. "Všechny úpravny vody jsou hlídány nepřetržitou bezpečnostní službou, důležité provozy jsou zamčeny, úpravny nonstop monitoruje kamerový systém," uvedla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.

Dodala, že k testům na okamžitou otravu vody se využívá pstruh duhový. Jen loni udělali experti vodáren přes sto tisíc rozborů vody.

Prezident Václav Klaus (uprostřed), premiér Vladimír Špidla (vlevo), ministr vnitra Stanislav Gross a ministr obrany Jaroslav Tvrdík (vpravo) odpovídají na dotazy během tiskové konference po jednání Bezpečnostní rady státu. (17. března 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video