Americký viceprezident Joe Biden jedná ve Varšavě s polským premiérem Donaldem Tuskem (21. 10. 2009)

Americký viceprezident Joe Biden jedná ve Varšavě s polským premiérem Donaldem Tuskem (21. 10. 2009) | foto: AP

Chceme s USA spolupracovat na novém štítu, ujistil Bidena polský premiér

  • 32
Americký viceprezident Joe Biden zahájil v Polsku svou cestu po východní a střední Evropě. "Jsme s vámi a naše motto je: nic o vás bez vás," prohlásil před příletem do Varšavy. S prezidentem a premiérem probere náhradu za zrušený plán raketové základny a přes Rumunsko se vydá do Prahy.

"Poláci vnímají nový protiraketový systém jako velmi zajímavý a důležitý. Jsme připraveni se na něm v odpovídající míře podílet." ujistil pak Bidena po jednání ve Varšavě premiér Donald Tusk.

"Vážíme si, že Polsko souhlasilo přijmout prvek předchozího protiraketového obranného plánu, a vítám, že s námi souhlasí, že existuje lepší způsob, jak se bránit proti hrozbě balistických střel," komentoval Tuskovo vyjádření americký viceprezident Biden.

Hlavním cílem třídenní návštěvy šestašedesátiletého viceprezidenta je podle analytiků snaha přesvědčit Česko a Polsko, že Spojené státy nevyměnily vzájemnou spolupráci za zlepšení vztahů s Ruskem, když ustoupily od plánu vybudovat ve východní Evropě štít protiraketové obrany. - čtěte více zde USA opustily plány na radar v Česku, Íránu už se tolik nebojí

Nic o vás bez vás, slíbil Polákům Biden

To se však americký viceprezident pokusil vyvrátit už před odletem do Varšavy. "S Ruskem jsme se na ničem na úkor střední Evropy nedohodli a žádné takové dohody nepodepíšeme," prohlásil Biden už před odletem do Varšavy. "Naše motto je: nic o vás bez vás," pokusil se rozptýlit obavy z amerického sbližování s Ruskem.

A polská hlava státu jeho prohlášení přivítala. Po schůzce Lech Kaczyńský prohlásil, že "budoucnost polsko-amerických vztahů vidí optimisticky". Oba politikové spolu hovořili nejenom o případném umístění části nového amerického štítu v Polsku, ale také všeobecně o vojenské spolupráci mezi oběma zeměmi.

"Mluvili jsme o tom, co může být hotové v letech 2011 až 2018," prohlásil Kaczyńský a dodal, že rozhovor se týkal i situace v Íránu, Afghánistánu a Rusku.

JEDNAT SE BUDE I O TEMELÍNU

Biden chce, aby ho dostavěli Američané

S premiérem Tuskem a následně s prezidentem Lechem Kaczyńským zamýšlel viceprezident hovořit hlavně o podílu Polska na novém programu protiraketové obrany, který se zaměřuje na mobilní antirakety.

Podle polského ministerstva zahraničních věcí už Washington Polákům předal podrobné návrhy nové strategie, která stojí na použití mobilních antiraket.

Poláci totiž mají, stejně jako Rumuni, o přítomnost amerických vojáků v zemi velký zájem, stejně jako o rozmístění zhruba třiceti antibalistických střel SM-3 a získání protiraketového systému Patriot.

O ČEM SE BUDE JEDNAT V ČR?

- Američané Česku nejspíš nabídnou prodej amerických stíhaček F-15 nebo F-16, které by měly nahradit pronajaté švédsko-britské gripeny

- Spojené státy údajně projevily zájem o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Postarat by se o to měla firma Westinghouse.

- Řeč zřejmě přijde i na chystaný plynovod Nabucco

Přesto Kaczyński o novém plánu prohlásil, že neposkytuje Varšavě tak exkluzivní postavení, které dával ten původní.

"Dnes víme jednu věc, role Polska v novém plánu nebude tak velká, jako měla být v Bushově plánu," podpořil slova svého prezidenta i analytik z PISM Lukasz Kulesa. V úterním vydání listu Gazeta Wyborcza také uvedl, že střely SM-3 nebo jakékoliv jiné, které mohou být v zemi rozmístěny, budou "jen druhotného významu".

V Praze se druhý nejmocnější muž světa setká s premiérem Janem Fischerem a prezidentem Václavem Klausem. Jednat budou kupříkladu i o energetické bezpečnosti, ochraně klimatu či investicích. Konkrétní návrhy ohledně účasti Česka v novém systému protiraketové obrany ale v Praze nejspíš nezazní.

Protiraketová obrana USA a Česko

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video