Členové ozbrojeného křídla Hamasu čekají na vězně, kteří strávili léta v

Členové ozbrojeného křídla Hamasu čekají na vězně, kteří strávili léta v izraelských věznicích (18. října 2011) | foto: Reuters

Chceme dalšího Šalita, skandovaly statisíce Palestinců po návratu vězňů

  • 109
Palestinci v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu vítali vězně, kteří vyšli z izraelských káznic výměnou za vojáka Gilada Šalita, s pompou. V Gaze se sešlo 200 tisíc lidí a "hrdinům" kynuli i šéfové Hamasu.

Případ Šalit

Z izraelských věznic se v úterý na svobodu dostalo 477 vězňů. Do pásma Gazy jich dorazilo téměř 300. Vítání na hranici v Rafáhu bylo bouřlivé a také chaotické. Lidé skandovali, že chtějí dalšího Šalita.

Tím dali najevo, že únosy Hamasu schvalují. Vězni se vrhali na čekající, objímali se s nimi, davem se prodíraly další autobusy, s osvobozenými se ve špalíru vítali politici Hamasu včetně předsedy vlády Hamasu Ismáíla Haníji.

Na náměstí v Gaze na vězně čekalo na 200 tisíc lidí s palestinskými vlajkami a prapory Hamasu. Z tribuny promluvil Haníja a jménem propuštěných také jeden z vojenských velitelů ozbrojeného křídla Hamasu Jahjá Sinvar.

Fotogalerie

V pásmu Gazy skončili i nebezpeční vězni odjinud

Ne všichni z těch, kdo se dnes do Gazy vracejí, tam mají své domovy. Je mezi nimi několik desítek lidí ze Západního břehu Jordánu. Izrael si v dohodě o výměně vymohl deportaci těch, které považuje za nebezpečné.

Asi 40 z nich musí do exilu v Sýrii, Turecku nebo Kataru, přes 100 pak do pásma Gazy. Příbuzní ze Západního břehu Jordánu, kteří na své blízké čekali v Gaze, jsou sice šťastní, ale zároveň tvrdí, že jejich blízcí vyměnili jen jednu věznici za jinou.

Palestinci v izraelských věznicích

Podle palestinského ministerstva pro vězeňství drží Izrael v současnosti 5800 Palestinců. Ze statistik izraelské vězeňské správy a armády vyplývá, že letos v srpnu bylo ve věznicích 5204 Palestinců. Od války v roce 1967, kdy Izrael obsadil palestinská území, izraelská armáda zadržela 700 tisíc Palestinců, tedy zhruba pětinu populace a 40 procent palestinských mužů.

Izrael kvůli únosu Šalita v roce 2006 pásmo Gazy uzavřel a blokádu dosud plně nezrušil. Na Západní břeh Jordánu směřovala asi stovka propuštěných. V Ramalláhu dorazili k hrobu někdejšího vůdce Jásira Arafata a promluvil k nim Arafatův nástupce Mahmúd Abbás.

Jste svatí válečníci, děkoval vězňům Abbás

"Děkujeme za váš návrat a za vaše bezpečí Bohu. Bojujete za svobodu, jste svatí válečníci, kteří bojují za slávu boží a za vlast," řekl Abbás.

Návrat konvoje na Západní břeh Jordánu se neobešel bez incidentu. Na hranici museli izraelští vojáci slzným plynem rozhánět dav znepokojený pozdním příjezdem autobusů. Nikdo při tomto incidentu nebyl zraněn.

Příjezd vězňů se slavil v Rafáhu (červená šipka) i Gaze (modrá šipka) na Západním břehům Jordánu

Příjezd vězňů se slavil v Rafáhu (červená šipka) i Gaze (modrá šipka) na Západním břehům Jordánu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video