Chadimová si stěžuje na soudce

  • 37
Proces s Martou Chadimovou, který nemůže skončit uložením trestu, i když se prokáže vina, se protáhne. Obžalovaná nejenže znovu nepřišla k soudu, ale přes svého obhájce podala na soudce stížnost, jíž se musí zabývat vrchní soud. Chadimové vadí, že soudce Dušan Paška nesplnil některé její podmínky.

Chadimová si například nepřeje, aby proces v soudní síni sledovali novináři. Po soudci také chtěla, aby ze spisu vyjmul záznamy o jejím zdravotním stavu a zničil je.

Protože předpokládala, že jí Paška nevyhoví, podala na něj před týdnem žalobu na ochranu osobnosti. Obhájce Ivo Palkoska zdůvodnil poslední námitku z podjatosti právě tím, že obžalovaná vede se soudcem civilní spor.

Rozhodne proto pražský vrchní soud. Ten předchozí dvě stížnosti zamítl. V jedné z nich Chadimová tvrdila, že ji Paška šikanuje, protože nedělá dost přestávek. Tehdy přestala chodit k soudu, za což dostala už dvě padesátitisícové pokuty.

Bez Chadimové nemohou být vyslechnuti ani svědci, protože jednapadesátiletá textilní restaurátorka a bývalá disidentka trvá na tom, aby byla výslechům přítomná.

JAK KAUZA ZAČALA

V září 1991 Marta Chadimová zažádala o dům a zahrady na Loretánském náměstí na Hradčanech. Koncem roku informovala opata premonstrátského kláštera na Strahově o svých údajných nárocích na část klášterních pozemků a budov. Hodnota majetku z obou restitučních nároků měla činit zhruba 40 milionů korun.

V únoru následujícího roku premonstráti podali na Chadimovou trestní oznámení s tím, že se snažila získat majetek neoprávněně a padělala kvůli tomu veřejné listiny. Trestní oznámení podal i Obvodní úřad pro Prahu 1 kvůli domu na Hradčanech. V dubnu 1992 byla na Chadimovou poprvé uvalena vazba.

Soudce Dušan Paška odročil líčení na neurčito. "Neomluvila se, nepřišla osobně. Toto jednání hraničí s pohrdání soudem," prohlásil soudce Paška.

Obžaloba viní Chadimovou, že zfalšovala zápisy v pozemkových knihách, aby restituovala nemovitosti v centru Prahy. Soud rozhoduje o vině, trest ale uložit nemůže. Bývalý prezident Václav Havel totiž v roce 1995 udělil Chadimové milost.

Psychiatr podpořil obžalovanou
Dušan Paška loni v prosinci nařídil psychiatrické vyšetření. K tomu se nedostavila a musela být k lékaři předvedena policisty. Soud jí uložil pokutu 50 tisíc korun.

Psychiatr v posudku uvedl, že by bylo pro obžalovanou lepší, kdyby se přelíčení konalo mimo budovu soudu a bez účasti veřejnosti. Soudce proto zvažoval přesunout líčení do pankrácké věznice. Záměr si ale nakonec rozmyslel.

"Ve věznici se líčení koná tehdy, když hrozí třeba útěk, což není tento případ," vysvětlil už dříve Paška.

Vzhledem k prezidentské milosti nemůže být na Chadimovou ani uvalena vazba. Soudce ji může pouze pokutovat.

Případ má už čtvrtý soudce
Kauza se vleče už deset let. Vystřídali se na ní čtyři soudci. Předseda prvního senátu byl vyloučen pro podjatost, druhý přišel o soudcovskou funkci, třetí soudkyně případ sama vzdala.

Soudce Dušan Paška na začátku loňského roku stíhání Chadimové zastavil, ale vrchní soud jeho rozhodnutí zrušil.

Běží i spor o majetek
Kromě trestního případu pokračuje také civilní spor o majetky, které Chadimová v restituci získala. Letos v lednu soud rozhodl o tom, že musí vrátit státu dům a zahrady na Loretánském náměstí na pražských Hradčanech.

Doklady, které Chadimová předložila jako důkazy o svých nárocích totiž nebyly pravé. Chadimová se proti verdiktu odvolala k pražskému městskému soudu. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video