Klíma, Kubal a Pohanka

Klíma, Kubal a Pohanka - Reportéři České televize Petr Klíma a Michal Kubal a zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka v bagdádském hotelu po svém propuštění. (16. dubna 2004) | foto: Faleh Kheiber, Reuters

Čeští novináři v Iráku jsou na svobodě

  • 235
Tři čeští novináři unesení v neděli v Iráku jsou po šesti dnech volní. Reportér Michal Kubal a kameraman Petr Klíma z České televize a redaktor Českého rozhlasu Vít Pohanka přijeli na ambasádu v Bagdádu. Všichni jsou v dobrém psychickém i fyzickém stavu.

Podle náměstka ministra zahraničí Petra Koláře k propuštění novinářů velmi přispěla schůzka českého velvyslance s představiteli sunnitských duchovních.

Velvyslanec Martin Klepetko jim ukázal přímluvný, arabsky psaný dopis českých muslimů. Také jim připomněl působení české vojenské nemocnice v Basře a fakt, že se v Česku léčily nemocné irácké děti. Hodinu nato byli novináři propuštěni.

Michal Kubal v rozhovoru pro ČT přiznal, že přesně nevědí, kdo je unesl. Zřejmě některá z protiamerických skupin. Hodně jim proto pomohlo, že únosci nevěděli o přítomnosti českých policistů v Iráku. "To by byl velký problém," přiznal.

Češi tak přišli jen o své věci včetně peněz, pasů a techniky.

Kubal: Jednali s námi slušně
Šest dnů a šest nocí strávili v boudě o rozměrech asi sedm na čtyři metry uprostřed pouště. "Bylo dobré, že jsme nebyli v podzemí, že jsme měli výhled na nebe a mohli jsme být spolu. Dalo se přežít," řekl Michal Kubal.

Únosci se podle něj chovali poměrně slušně. "Dávali nám jídlo i pití. Měli jsme nějaké suchary a vodu, většinou balenou. Dávali nám i zeleninu a jablka. Jednou nebo dvakrát za den nám dovolili vyjít z té boudy ven," líčil Kubal.

S vězniteli se domlouvali hlavně posunky, třebaže se pokoušeli mluvit arabsky a únosci anglicky. "Střídali se tam různí ozbrojenci. Někteří z nich údajně byli i syrští bojovníci, kteří patří k nejradikálnějším skupinám."

Michal Kubal nepřímo obvinil iráckého taxikáře, který je v neděli vezl z Iráku do Jordánska. Podle něj omylem, nebo úmyslně porušil dohodu, že se vyhne některým sporným místům jako je Fallúdža nebo Ramádí.

"On místo toho, aby pokračoval dál na sever od Bagdádu, tak v podstatě po pěti kilometrech odbočil a vjel přímo do rukou tamních ozbrojenců," uvedl Kubal.

Vít Pohanka doplnil, že jejich taxík zastavili na jednom z checkpointů ozbrojenci. "Vytáhli nás z auta, svázali nám ruce za záda, šátky na oči, byli jsme převezeni na jedno místo, tam jsme byli vyslýcháni," uvedl.

Po šesti dnech únosci odvezli Čechy do jedné z okrajových čtvrtí Bagdádu. "Tam nám sehnali taxíka na velvyslanectví," uzavřel redaktor Radiožurnálu. Stejně jako Michal Kubal se omluvil všem lidem, kterým jejich únos přidělal starosti.

Propuštěné přiveze armáda
Armáda pro propuštěné Čechy pošle letadlo. "Armáda aktivovala letoun TU-154, který bude do šesti hodin připraven vyrazit pro novináře do Basry," oznámil ministr obrany Miroslav Kostelka. Zajištěn je i zdravotní doprovod.

"Armáda s ministerstvem zahraničních věcí intenzivně vyjednává o povoleních, která jsou potřebná k přeletu nad cizími státy. Jednáme i s našimi spojenci o dopravě novinářů z Bagdádu do Basry," doplnil mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

Beznaděj vystřídalo štěstí
"Je to pro nás štěstí nad štěstí," reagovala na dobrou zprávu z Iráku reportérova starší sestra Zdeňka Kubalová. Nejhorší okamžiky prý rodina prožívala po prvních zprávách o zmizení novinářů.

"Prožívali jsme chvíle beznaděje, nevěděli jsme nejdřív, jestli to byl únos, nehoda, jestli žijí nebo ne. Celou tu dobu jsme skoro ani nespali a když, tak jen málo a špatně," řekla Zdeňka Kubalová ČTK.

"Naprosto skvělé, dokonalé a bezvadné. Bylo nás mnoho, kteří na tom pracovali. Všemi směry, oficiálními i neoficiálními cestami," podotýká Janina Hřebíčková, bývalá vedoucí české mise v prozatímní irácké správě. - více reakcí čtěte zde

ČEŠI UNESENÍ V IRÁKU
MICHAL KUBAL (27 let)
Novinář ČT přinášel spolu s kameramanem Petrem Klímou od března do dubna 2003 aktuální informace o útoku na Irák přímo z Bagdádu. Za válečné zpravodajství dostal Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2003.
PETR KLÍMA (40 let)
S Michalem Kubalem natáčel také v Kosovu, Makedonii i Afghánistánu. Před svým angažmá ve veřejnoprávní televizi pracoval v televizi Prima.
VÍT POHANKA (37 let)
Redaktor Českého rozhlasu, kde pracuje od loňského roku. Předtím pracoval několik let v české redakci britské rozhlasové stanice BBC a ještě předtím pro UNESCO.


Video