Čeští lékaři přijeli 3. prosince v podvečer do Bratislavy. Mají pomoct ve

Čeští lékaři přijeli 3. prosince v podvečer do Bratislavy. Mají pomoct ve čtyřech nemocnicích, k pacientům někteří nastoupí hned po příjezdu. Zprava velitel Nemocniční základny Armády ČR Jan Österreicher a ředitel slovenského Úřadu vojenského zdravotnictví Vladimír Lengvarský se vítají po příjezdu. | foto: ČTK

Čeští lékaři dorazili na Slovensko. Pomohou, i když protesty skončily

  • 27
Vojenští lékaři z Prahy a Hradce Králové v sobotu vyrazili na pomoc slovenským nemocnicím, které ochromily hromadné výpovědi slovenských lékařů. Pomoc se Slovákům bude hodit. I když se protestující lékaři s vládou dohodli, uplyne ještě pár dní, něž se vše vrátí do běžného provozu.

Dohodu o působení českých vojenských lékařů na Slovensku dopoledne podepsali slovenská premiérka Iveta Radičová a český ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Pokládám tento akt jako humanitární pomoc, kdy slovenské zdravotnictví je na pokraji sil," řekl Heger.

Přinejmenším část českých lékařů však zamířila na Slovensko ještě před podepsáním dohody. Z Hradce Králové vyjeli časně ráno, později během dopoledne vyrazili i lékaři z pražských Střešovic. Celkem na Slovensko míří 29 vojáků, z toho 27 jich bude pomáhat v nemocnicích. Velitel nemocniční základny v Hradci Králové Jan Österreicher uvedl, že lékaři budou působit v Nitře, Žilině, Ružomberku a Bratislavě. Lékaři dorazili na Slovensko v podvečer.

Očekává se, že čeští doktoři zůstanou v zemi jen několik dnů. Slovenská vláda se totiž s lékařskými odbory v noci na sobotu dohodla na ukončení jejich protestu. Před návratem do nemocnic ale na 1 200 lékařů musí podepsat nové pracovní smlouvy, protože po hromadných výpovědích jim pracovní poměr skončil koncem listopadu. Výpovědi původně podalo více než 2 400 z celkového počtu asi 7 000 nemocničních doktorů, nakonec si to rozmyslela asi polovina z nich.

Odbory chtějí "soustředit všechnu snahu" při návratu lékařů do nemocnic na pondělí a úterý. Zároveň vybídly lékaře, aby si nové smlouvy nejprve nechali zkontrolovat právním zástupcem lékařských odborů.

Českou pomoc kritizují lékařské odbory i česká opozice

Šéf slovenských lékařských odborů Marian Kollár kritizoval slovenskou vládu za to, že povolala do země české doktory. "Vláda k zamaskování své neschopnosti ukázala, že je ochotna použít finanční prostředky našich daňových poplatníků spíš k zaplacení zahraničních lékařů než na spravedlivé odměňování slovenských lékařů," prohlásil Kollár.

O náklady na vyslání českých lékařských specialistů se rozdělí obě země. Českou státní kasu nebude výpomoc stát nic navíc, lékaři budou dostávat standardní plat, stejně jako kdyby operovali v Česku. Slovenská strana obstará logistiku. 

Nasazení českých vojenských lékařů kritizuje i česká opozice. Podle senátorky ČSSD Aleny Gajdůškové ústava sice umožňuje vyslání vojáků do zahraničí na krátkou dobu bez předchozího souhlasu parlamentních komor, ale pouze z vyjmenovaných důvodů. "Jednání o platech mezi nimi rozhodně není," řekla ČTK. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) očekává, že vláda o souhlas požádá dodatečně.

Český premiér Petr Nečas ale uvedl, že vláda parlament o souhlas žádat nebude. Není k tomu žádný důvod, vláda postupuje podle ústavy a bez souhlasu parlamentu vojáky na 60 dnů do zahraničí vyslat může, řekl novinářům.

Současná situace, kdy vláda ČR vyslala armádní lékaře na pomoc slovenským nemocnicím, je z hlediska využití této skupiny lékařů ojedinělá. Doposud byli vojenští lékaři využíváni především pro mezinárodní vojenské či humanitární mise. Výjimkou bylo vyslání lékařů do zemětřesením zničeného Pákistánu v roce 2005.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video