"Jsem rád, že se chce Česká republika podílet na novém systému protiraketové obrany," řekl americký viceprezident Joe Biden po jednání s českým premiérem.
Premiér Fischer zdůraznil, že Praha si své místo v architektuře nové podoby protiraketové obrany bude teprve hledat a konkretizovat v závislosti na tom, jaké bude dostávat informace. Oba politici přitom zdůraznili, že nový systém bude fungovat v rámci NATO.
Biden si kvůli radaru žehličku nevezePřečtěte si analýzu MF DNES k viceprezidentově návštěvě |
Biden Česku zalichotil, když řekl, že je v EU vůdčí silou v oblasti energetiky a jaderné bezpečnosti. "Jste modelem demokracie, projel jsem hodně evropských zemí, byl jsem kupříkladu na Ukrajině nebo v Rumunsku, ale vy jste skutečně modelem demokracie," chválil Biden Česko.
Jednání v Praze si pochvaloval jako konstruktivní. "Bylo to otevřené, vydatné jednání. Jednali jsme coby spojenci," doplnil ho premiér Fischer.
K návštěvě Bidena a k debatě ohledně protiraketovém štítu se vyjádřil i velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář. "Nová architektura by neměla iritovat Rusko, nejsme nepřátelé. Nevnímáme žádnou hrozbu ze strany Ruska, ale odjinud. Rusko by se s námi mělo spojit proti těmto hrozbám," řekl iDNES.cz Kolář.
Viceprezident Biden si dal podle Koláře záležet, aby přesně specifikoval důvody, které vedly prezidenta Obamu ke změně. "Půjde o alianční projekt a bude to naše rozhodnutí, zda se na něm budeme podílet. Nebude žádný diktát," dodal Kolář.
Štít přijede řešit speciální americký tým
O novém systému mluvil Biden už ve středu v Polsku, kde měla podle původních plánů vzniknout základna s protiraketovými střelami. Polský premiér Donald Tusk poté oznámil, že Varšava je připravena se do plánů zapojit. - více čtěte zde
Praha uzavřela loni s Washingtonem dvě základní smlouvy umožňující vznik radarové základny. Plány na její výstavbu padly a systém Aegis, který Biden nabídl Polákům, je v této fázi vývoje pro Česko nevhodný. Rakety jsou totiž umístěné na lodích.
Detaily by tak měla vyřešit speciální americká delegace složená z odborníků, která podle Bidena přijede do Prahy v listopadu.
Česko ale při jednání zajímaly i další otázky. Součástí "radarové" smlouvy totiž byly například i dohody o vědě, výzkumu či vzdělávání a Praha má zájem na jejich konečném uvedení v platnost. Po jednání zaznělo, že by v Česku mohla vzniknout společná kancelář, kde by Češi a Američané zabývali vědou a výzkumem.
Biden s českým premiérem probíral zřejmě i jadernou elektrárnu Temelín. Americká firma Westinghouse má totiž zájem podílet se na její dostavbě, podobný zájem projevují například i ruské společnosti. - více čtěte zde
Po premiérovi přivítal Obamova muže i prezident Václav Klaus. Poté zamířil americký viceprezident na oběd do rezidence amerického velvyslance. kde se setkal s osobnostmi české politické scény, průmyslu a obchodu.
Nakonec ho čekalo ještě několik krátkých schůzek na americkém velvyslanectví. Setkal se s ním měl kupříkladu i předseda ODS Mirek Topolánek a šéf ČSSD Jiří Paroubek. Těsně před odletem po 20. hodině se Biden stačil v salónku na ruzyňském letišti ještě setkat s exprezidentem Václavem Havlem.
"Biden mě ujistil, že zahraniční politika USA není naivní. Američané vnímají světové hrozby a uvědomují si citlivost střední Evropy," řekl ČTK po setkání Havel.
jOE BIDEN, MISTR BONMOTŮ
|