Langer o Guantánamu jedná s americkými ministry i poradci Baracka Obamy. Ilustrační foto.

Langer o Guantánamu jedná s americkými ministry i poradci Baracka Obamy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Česko o přijetí vězňů z Guantánama neuvažuje, vzkázal Langer z USA

  • 49
Český ministr vnitra Ivan Langer jednal ve Washingtonu o možném přesunu některých vězňů z tábora Guantánamo do zemí EU. "Jednání byla jen informativní," řekla iDNES.cz z USA mluvčí ministra. Česko zatím o přijetí vězňů neuvažuje, sdělil České televizi z Washingtonu Langer. Stále je však ve hře jednotný přístup Unie.

Evropskou unii ve Washingtonu zastupují evropský komisař Jacques Barrot a Ivan Langer jako zástupce předsedající země.

Mluvčí ministerstva vnitra Markéta Matlochová iDNES.cz potvrdila, že Langer se v pondělí setkal s americkým ministrem spravedlnosti Erikem Holderem. Právě on má na starosti uzavření věznice na kubánském Guantánamu do ledna příštího roku.

Langer s Barrotem se sešli také s Joem Liebermannem, předsedou americké senátní komise pro vnitřní bezpečnost. I tato schůzka se měla soustředit na podmínky eventuálního přijetí bývalých vězňů z Guantánama v EU.

"Jednání zatím byla jen informativní. Byl to první krok seznamování se s americkou administrativou," řekla iDNES.cz mluvčí ministra. Otázku přesunu vězňů tak pondělní schůzky nikam neposunuly.

Kromě Guantánama se Langer a Barrot s Američany bavili například i o vízové politice, výměně bezpečnostních informací a odhalování teroristických plánů na internetu, sdělila mluvčí.

Langer: Česko o přijetí vězňů neuvažuje

Langer v pondělí večer České televizi řekl, že ČR o přijetí vězňů z Guantánama zatím neuvažuje. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přitom v únoru připustil, že kdyby USA Česko o přijetí vězňů požádalo, Praha by se prosbou zabývala. - čtěte Vězni z Guantánama v Česku? Snad jako azylanti, naznačili právníci

Jako předsednická země EU bude ale Česko podle Langera vyjednávat o možném celoevropském přístupu k této věci. "Jestli se to podaří, nevím. Je to první jednání svého druhu," uvedl ministr v ČT.

EU je zatím v otázce Guantánama nejednotná. Například Portugalsko a Španělsko už dříve daly najevo ochotu vězně přijmout. Další státy se vyjádřily odmítavě.

Barrot: EU nevystupuje jako "žadatelka"

V úterý mají Langer a Barrot jednat s americkou ministryní vnitřní bezpečnosti Janetou Napolitanovou. Setkají se i s poradci prezidenta Baracka Obamy v Bílém domě. I s nimi budou jednat o případném převzetí vězňů.

Barrot ale minulý týden prohlásil, že Evropa v této záležitosti nevystupuje jako "žadatelka". Stále totiž není jasné, zda Obamova administrativa o přijetí vězňů oficiálně požádá.

O řešení Guantánama v pondělí podle ČTK jednala ve Washingtonu i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se svým irským protějškem Micheálem Martinem. Evropané by podle ní měli být připraveni část propuštěných vězňů přijmout.

"Zavření Guantánama je něco, co po nás Evropané vždy požadovali, proto nyní doufáme ve spolupráci s evropskými vládami," doplnila podle ČTK ministryně.

S jejím názorem souhlasil i Martin, podle něhož "je logické, že musíme na tuto situaci reagovat, a uvidíme, jak my v EU můžeme pomoct".

USA po zemích EU chtějí, aby převzaly asi 60 z 245 vězňů, kteří ve věznici zbývají. Má jít o osoby, kterým by podle Washingtonu hrozilo v jejich rodné zemi mučení či dokonce trest smrti. Spojené státy však zatím oficiálně EU o přijetí některých zadržovaných nepožádaly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video