Česko má další šílenou krávu

  • 19
Česko má šestou šílenou krávu. Rychlotesty odhalily BSE u 8leté krávy ze Záblatí na Prachaticku. "Zatím to podle legislativy považujeme za podezření na nemoc. Výsledek konfirmačního testu bude znám příští týden," řekl iDNES ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský.

Na farmě podle něj zatím platí předběžná bezpečnostní opatření. Zemědělci také sepisují seznam krav podobného stáří.

"Zatím to vypadá na 40 kusů, které bude nutné utratit v případě pozitivního konečného testu," podotkl.

Pravděpodobnost, že testy nemoc potvrdí, je podle něj téměř stoprocentní.

Dodal, že v Česku už bylo od prvního nálezu nemoci v roce 2001 otestováno zhruba půl milionu zvířat.

"Oceňuji, že naše laboratoře jsou schopny zachytit i tak malý výskyt nemoci."

Podle něj se většina nemocných zvířat narodila v letech 1995 až 1996 a nakazila se zřejmě z potravy kontaminované masokostní moučkou.

Pátý případ BSE zaznamenali veterináři letos koncem dubna v Dolních Lažanech na Třebíčsku. - více zde

Čtvrtý případ nákazy BSE se objevil začátkem loňského října v Šestajovicích u Prahy. Veterináři tehdy utratili 22 vrstevnic sedmileté krávy i její tři potomky. - více zde

V pořadí třetí případ BSE odhalili veterináři 25. září 2002 na brněnských jatkách. Kvůli pětileté nemocné krávě tehdy padli dva její potomci a deset vrstevnic. - podrobnosti zde

Druhý nakažený kus byl odhalen v srpnu 2001 ve Světnově na Žďársku.  - více zde

Dušejovské družstvo se z BSE vzpamatovalo
Jako vůbec první v Česku se musela s výskytem BSE vypořádat farma v Dušejově na Jihlavsku, kde veterináři předloni v červnu objevili nakažené zvíře ve velkém stádu kvalitních dojnic.

Následný zákrok státu v podobě preventivního vybití 134 dojnic dušejovské farmy možná vejde do historie jako největší masakr skotu v souvislosti s obavami z BSE. - více zde

Co je BSE

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video