Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Farmář ze Světnova může dál chovat krávy

  10:30aktualizováno  10:30
Soukromý farmář Otakar Beran ze Světnova na Žďársku, v jehož stádu byl tento týden objeven druhý případ nákazy BSE, může chovat krávy i nadále. Testy jeho dalších čtyř krav, které byly po zjištění nemoci poraženy, byly negativní. "V žádném ze vzorků mozkové tkáně nebyly nalezeny patogenní priony, nositelé onemocnění BSE," řekl ředitel žďárské Okresní veterinární správy Božimír Kobylka. "Celá záležitost je ukončena," dodal pro TVD ředitel Státní veterinární veterinární správy Josef Holejšovský.

Další kusy ze zhruba čtyřicetihlavého stáda proto zůstanou naživu a Otakar Beran může pokračovat v chovu. "Žádné nebezpečí okolním chovatelům ani spotřebitelům nehorzí," zdůraznil Holejšovský.

"Farma jen projde očistou a dezinfekcí, jinak chovatel může pokračovat v chovu jako ostatní," uvedl Kobylka. To znamená, že každý kus hovězího dobytka, který odevzdá na jatka, musí být vyšetřen na BSE.

Veterináři však už nedokážou zjistit, jak se postižená kráva  akazila. "Pravděpodobná je možnost, že při míchání krmných směsí ve výrobně se mohly ´zkřížit´ krmné směsi pro prasata a drůběž a pro dobytek. Nelze ale přesně stanovit den, kdy se tak stalo," řekl Holejšovský.

Poražené krávy byly zlikvidovány
Těla čtyř poražených krav byla odvezena do kafilérie do Chotýčan u Českých Budějovic. Tělo dojnice ve Světnova, druhého nakaženého zvířete v České republice, bude zlikvidováno ve spalovně jihlavského podniku Motorpal.

Podle čtvrtečního doporučení krizového štábu ministerstva zamědělství a Ústřední nákazové komise byla zlikvidována jedna vrstevnice nemocné starší nebo mladší šesti měsíců a tři její potomci. 

První pozitivní výsledek se objevil u poražené krávy ze soukromé farmy ve Světnově na Žďársku v pondělí 20. srpna a druhý opakovaný test byl potvrzen ve středu metodou Western Blot.

Pojišťovna utracené krávy zaplatí
Česká pojišťovna je podle svého mluvčího Michala Urbana připravena poskytnout světnovskému farmáři okamžitě náhradu za krávy, utracené v souvislosti s výskytem BSE.

DÁLE ČTĚTE

Agropodnik vyráběl krmivo správně

Odborníci doporučili zabít další krávy

V pondělí od 10:45 hodin se ptejte starosty Světnova

Veterináři nehrají, mají starosti s BSE

Ve Světnově panuje nejistota

Veterináři: v regionu bylo nejvíce kontrol

Laboratoř může BSE testovat jen dva týdny

Agropodnik vyráběl
krmné směsi správně

Sousední státy nová opatření nepřijímají

20 otázek a odpovědí o nemoci šílených krav

"Pojistné plnění bude klientovi poukázáno do pěti dnů od chvíle, kdy od něj Česká pojišťovna obdrží oznámení pojistné události spolu s rozhodnutím státní veterinární správy o počtu utracených zvířat," sdělil Urban.

Při prvním potvrzeném výskytu BSE v zemědělském družstvu Dušejov vyplatila Česká pojišťovna letos v červnu jako náhradu za utracení 134 dojnic celkem 3,4 milionu korun.

První zvířata padla kvůli BSE také na Vysočině
První výskyt nemoci BSE v Česku byl zaznamenán v červnu v zemědělském družstvu v Dušejově na Jihlavsku.

Kvůli nákaze tu bylo 15. června zlikvidováno 134 kusů hovězího dobytka. Všechna zvířata ve věku o rok starší nebo mladší než nakažená dojnice, byla utracena i přesto, že byla podle testů negativní a jejich maso mělo být zcela nezávadné.

V Česku bylo provedeno téměř 40 tisíc testů
Ministr zemědělství Jan Fencl ve středu na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že v zemi bylo provedeno 39 623 testů. "Jen dva byly pozitivní," dodal.

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.

Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.

Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.

Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Ministr Jan Fencl přijel do Světnova ubezpečit farmáře Otakara Berana, že stát mu v tíživé situaci pomůže.

Ministr Jan Fencl přijel do Světnova ubezpečit farmáře Otakara Berana, že stát mu v tíživé situaci pomůže.

Ministr Jan Fencl přijel do Světnova ubezpečit farmáře Otakara Berana, že stát mu v tíživé situaci pomůže.

Ministr Jan Fencl přijel do Světnova ubezpečit farmáře Otakara Berana, že stát mu v tíživé situaci pomůže.

Veterináři z likvidačního střediska krizového centra státní veterinární správy z Brna nakládají do automobilu kontaminový materiál.

Ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský na soukromé farmě Otakara Berana ve Světnově na Žďársku

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...
Rodiče posílali peníze na plavání dětí, šly ale do trenérovy firmy

Peníze, které rodiče poslali do znojemského plaveckého oddílu, nešly za dětmi, ale do soukromé firmy jejich trenéra. Tomu teď hrozí trestní stíhání za...  celý článek

Zemřel válečný veterán Antonín Štícha. Za války spolupracoval s odbojem a...
Zemřel válečný veterán a účastník Pražského povstání Antonín Štícha

Zemřel válečný veterán Antonín Štícha, bylo mu 93 let. Za druhé světové války spolupracoval s odbojem a zapojil se do Pražského povstání. Do armády se...  celý článek

Malíř a autor Krtečka Zdeněk Miler
Tahanice o Krtečka pokračují, Milerova vnučka nesmí poskytovat licence

Vnučka výtvarníka Zdeňka Milera nesmí dál poskytovat licence k výrobě předmětů s Krtečkem. Rozhodl o tom v úterý pražský městský soud. Smlouva, na jejímž...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.