České školství čekají změny, studentům pomohou například s matematikou.

České školství čekají změny, studentům pomohou například s matematikou. | foto: Profimedia.cz

Školství čekají změny. Zaměří se na matematiku, přibude stáží v cizině

  • 422
Pod patnáct procent se pokusí ministerstvo školství v příštích sedmi letech snížit podíl žáků, kterým nejde čeština, matematika a přírodní vědy. Dnes má s těmito předměty potíže každé čtvrté až páté dítě. A čtyřnásobně by se měl zvýšit počet absolventů vysokých škol, kteří vyrazí na stáže do zahraničí.

Právě tyto úkoly zadala Česku Evropská unie a stát už slíbil, že se je pokusí do roku 2020 splnit. Ministerstvo školství proto právě nyní pracuje na rozsáhlém strategickém dokumentu, v němž popíše konkrétní postup, jak kvalitu českého školství zvýšit - tak aby byly zmíněné sliby splněny. Materiál má být hotový letos na podzim.

Už nyní je jisté, že ministerstvo v následujících letech podpoří zlepšení výuky češtiny, matematiky a přírodních věd. Podle ministrova náměstka Jiřího Nantla toho úřad dosáhne, když pomůže učitelům a lépe je připraví.

Významná změna z plánu EU se dotkne patnáctiletých žáků. Česko podle několika prestižních mezinárodních výzkumů už několik let produkuje vysoký podíl slabých žáků. Například dvacet až třicet procent žáků čtvrtých tříd dosahuje v matematice jen nízké úrovně znalostí. A každý pátý patnáctiletý žák má problémy s pochopením čteného textu.

Co na změny říkají odborníci na školství a vzděláváníČtěte v pondělí 18. 3.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Cestu, jak by Česko mohlo dosáhnout toho, aby se děti zlepšily v češtině, matematice a přírodních vědách, popíše ministerstvo za půl roku v dokumentu Strategie vzdělávací politiky do roku 2020. "Lze předpokládat, že intervence bude třeba směřovat zejména do oblasti přípravy učitelů a modernizace kurikula (bývalých osnov)," vysvětloval náměstek ministra Jiří Nantl. Na dílčích zlepšeních už se však pracuje nyní. Stamiliony z evropských dotací letos půjdou na moderní vybavení přírodovědných, fyzikálních a chemických laboratoří na středních školách.

Sedm bodů k lepšímu školství

Samo ministerstvo zatím nezveřejňuje, jak systém vzdělávání zlepší. Je pravděpodobné, že se zaměří na odbornou přípravu současných a budoucích kantorů tak, aby pak dokázali naučit děti rozumět čtenému textu a aby žáci perfektně chápali pravidla matematiky i přírodních věd.

Ke zkvalitnění školství má napomoci celkem sedm bodů, sedm cílů. Hned dva z nich ovlivní životy vysokoškoláků. Ti by měli začít jezdit v mnohem větší míře do zahraničí. Zadruhé by se jejich celkový počet měl zvednout asi o deset procent. Pak sice může klesnout kvalita univerzitního vzdělání, výhodou však je, že vysokoškolsky vzdělaný člověk sežene práci lépe než maturant. S rostoucím počtem odborně vzdělaných se navíc zlepšuje i konkurenceschopnost země.

Nyní má zkušenosti se zahraničními stážemi zhruba 5,5 procenta studentů. Podle Evropské unie má toto číslo vyrůst v případě absolventů vysokých škol zhruba na čtyřnásobek, tedy 20 procent. Stáž by přitom měla trvat minimálně tři měsíce. Na zlepšení už se pracuje. Česko podporuje zahraniční stáže studentů podle Nantla nadstandardně, a to hlavně penězi - k dotacím z EU přidává Česko ještě prostředky ze svého rozpočtu.

"Tyto cíle nejsou striktně vzato pro nás závazné - spolupráce ve vzdělávání je naprosto dobrovolná. Na druhou stranu se očekává, že Česko podle svých možností k dosažení společných evropských cílů bude přispívat," uvedl Nantl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video