Velitel týmu českých vojenských specialistů Vladimír Šupšák (stojící) na palubě amerického letounu OC-135B během pozorovacího letu nad Ruskem | foto: Armáda ČR

Češi spolu s Američany fotili dění na rusko-ukrajinské hranici

  • 155
Čeští a američtí vojenští experti podnikli pozorovací let nad Ruskem. Během dvou dnů ze speciálního letounu snímkovali oblasti poblíž rusko-ukrajinských hranic. Materiály budou příští týden vyvolány v USA, pak je dostanou analytici, uvedl velitel českého týmu Vladimír Šupšák.

Čtyřčlenný tým českých vojenských expertů strávil na palubě amerického průzkumného speciálu OC-135B dva dny. 

Pozorovací let byl rozdělen na dvě části. Ke snímkování se startovalo ve středu a ve čtvrtek. Celkem trasa měřila zhruba 5 tisíc kilometrů a každý let trval přes 6 hodin.

Letoun OC-135B

Americký pozorovací letoun OC-135B na základně Offutt v Nebrasce

Speciálně upravený stroj na bázi letounu Boeing 707. Posádku tvoří sedm osob – dva piloti, palubní inženýr, dva navigátoři a dva technici speciálních senzorů. Pozorovací tým se skládá z pěti specialistů – velitele, jeho zástupce, dvou operátorů a člena, který sleduje správné dodržení tratě letu. Americké vzdušné síly v současnosti provozují pouze několik těchto letounů.

Neoficiální zdroje hovoří jen o třech letounech, přičemž dva z nich jsou na letecké základně Offutt v Nebrasce.

Stroje byly v roce 1996 upraveny z původního meteorologického letounu WC-135B. Vybavení tvoří čtveřice kamer umístěných v zadní části trupu. Dvě směřují do stran, jedna kolmo pod letoun a poslední pořizuje panoramatické snímky.

Podle Vladimíra Šupšáka z odboru pro kontrolu odzbrojení šlo o rutinní let, naplánovaný dlouho dopředu. "Vzhledem k aktuální situaci jsme ale společně s Američany modifikovali a koncipovali trasu letu blíže k ruským hranicím s Ukrajinou," řekl natoaktual.cz šéf českého týmu.

Přesná trasa sice není tajná, nicméně není podle smlouvy o otevřeném nebi určena veřejnosti. "Letěli jsme poblíž ukrajinské hranice," uvedl Šupšák.

Snímkování probíhalo na klasické filmy. Ty budou příští týden vyvolány v USA a pak je dostanou k dalšímu zkoumání nejen čeští vojenští analytici, ale také hostitelské Rusko.

Pozorovací let v rámci mezinárodní smlouvy o "otevřeném nebi" může přinést cenné informace o rozmístění ruských jednotek během současné krize na Ukrajině. Severoatlantická aliance i USA tvrdí, že u hranic s Ukrajinou je připraveno 35 až 40 tisíc ruských vojáků. Moskva ještě krátce před pozorovacím letem proklamovala, že pozorovatelé "nic nenajdou" a že na hranici s Ukrajinou ruská armáda soustředěna není. (Více k tématu v článku zde)

"Prvořadé je udělat obrázky. Není to o tom, že sedíte u okénka a pátráte po zapomenutých pěšácích," podotkl Šupšák k otázce, zda po pozorovacím letu lze potvrdit rozmístění tisíců ruských vojáků podél ukrajinských hranic. Rusko s předloženou trasou letu souhlasilo. Plán předali čeští a američtí pozorovatelé ruské straně po svém příletu na základnu Kubinka u Moskvy, odkud k pozorovacímu letu poté startovali.

Země, nad kterou má být pozorovací let uskutečněn, dopředu žádné podrobnosti nezná. Konkrétní trasu se dozví až den předem. Platí, že na letovém plánu s přesnou trasou, poloměrem zatáček i přesnou výškou se musí shodnout obě strany.

Podle smlouvy o otevřeném nebi je každá signatářská země povinna podle velikosti svého území přijmout na svém území stanovený počet pozorovacích letů. Česká republika má povinnost přijmout až čtyři pozorovací lety ročně a stejný počet provést v zahraničí u signatářů Smlouvy o otevřeném nebi.

Čeští experti se na podobných letech právě nad Ruskem podílejí vcelku pravidelně. A naopak ruští inspektoři kontrolovali za posledních dvanáct let Česko nejméně desetkrát.

Pozorovací lety velmi slouží velmi zjednodušeně řečeno k ověření, zda daná země tajně nebuduje někde v lesích nové základny a masivně nezbrojí.

, natoaktual.cz

Video