Bohuslav Sobotka a Milan Urban (oba ČSSD) na jednání Sněmovny (4. listopadu

Bohuslav Sobotka a Milan Urban (oba ČSSD) na jednání Sněmovny (4. listopadu 2011) | foto: Petr Topič, MAFRA

Čas pro obstrukce ČSSD se krátí, její poslanci se už brzy vyautují

  • 736
Sociální demokracii se začíná krátit čas, který ještě může využít pro obstrukce ve Sněmovně, aby se nemohlo hlasovat o vládních reformách - zdravotní, sociální a důchodové. Kvůli pravidlům omezujícím řečnická vystoupení poslanců na dvakrát deset minut se oranžoví poslanci už v neděli "vyautují".

Dvě vystoupení si již v pátek večer vybrali Petr Hulínský a Jeroným Tejc, po sobotním pátém dnu obstrukčního maratonu, který poslanci ukončili přesně o půlnoci, bylo sněmovními pravidly "vyřazeno z boje" už 24 poslanců ČSSD.

"Vychází to tak, že v neděli odpoledne budou mít za sebou dvě povolená vystoupení všichni naši poslanci," řekl iDNES.cz šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jeho strana se v sobotu pokusila zlomit pravidlo, jímž vládní koalice omezila obstrukční vystoupení ve Sněmovně. Když nesměl Jeroným Tejc vystoupit potřetí, k chystanému zvyšování DPH, vyžádali si sociální demokraté názor právního odboru dolní parlamentní komory. I když dali právníci ve Sněmovně ČSSD v jejích hlavních výhradách za pravdu (čtěte zde), vládní koalice se rozhodla, že nastavená pravidla nezmění.

Své bývalé kolegy ze sociální demokracie "sepsul" expremiér Jiří Paroubek, který si založil vlastní stranu. Své vystoupení k reformám nechal propadnout a místo toho vydal tiskovou zprávu, v níž ČSSD vyzval, aby místo obstrukčních vystoupení vyvolala hlasování o nedůvěře vládě.

Do 1. ledna je daleko, několikadenní vystoupení Sobotka odmítl

Bez omezení mohou v průběhu celé rozpravy za ČSSD mluvit jen Sobotka a místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Teoreticky by tak sociální demokraté mohli zvolit ještě jeden způsob zdržování - až se jim vyautují všichni poslanci, mohli by se u pultíku ve směnách střídat Sobotka se Zaorálkem a pokusit se mluvit "co to dá".

Jenže do 1. ledna, kdy mají vládní návrhy zákonů začít platit, je daleko. "Kdyby zbýval jen týden, tak bych o tom možná uvažoval, ale teď je to do začátku roku přece jen příliš dlouho," řekl iDNES.cz Sobotka.

Jako svůj hlavní cíl před začátkem obstrukcí sociální demokracie vyhlásila, aby zákony od ledna platit nezačaly. To se jí už téměř jistě nepovede. A bude muset spoléhat na to, že jejím argumentům dá za pravdu Ústavní soud, na který se chce obrátit.

Sobotka počítá s tím, že u Ústavního soudu skončí spor o příplatek za nadstandard u lékaře, povinnost nezaměstnaných přijmout po dvou měsících veřejně prospěšné práce, aby měli nárok na příspěvek k nezaměstnanosti a kvůli okleštěné parlamentní diskusi také boj o penzijní reformu. "Všechny zákony nenapadneme, budeme si vybírat," řekl iDNES.cz Sobotka.

Na jednání poslanců bylo postupně vidět, že pátý den obstrukce s "nočními seancemi" ve Sněmovně je zřejmě velká porce jak pro vládní poslance, tak pro sociální demokraty.

Nekonečné projevy ale stále poslouchala více než polovina poslanců, kteří měli pohotovost, kdyby se schylovalo ke hlasování. Na "směny" už jela i koalice, která se musela přizpůsobit obstrukční taktice ČSSD. Ta totiž své poslance rozdělila na tři dobře organizované týmy, aby alespoň někdo mohl odpočívat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video