Martin Foltýn (vlevo) a Roman Motičák u soudu v Jihlavě. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Dříve oceňovaný brněnský policista Foltýn dostal tři roky za vydírání

  • 5
Bývalý elitní brněnský policista Martin Foltýn dostal u jihlavského soudu tři roky za pokus o vydírání. Veterináře z Jihlavska podle obžaloby vydíral s dalším obžalovaným Romanem Motičákem. Toho soud poslal za mříže na pět let. Jejich údajného třetího komplice Zdeňka Zapletala soud viny zprostil.

Muži podle obžaloby v roce 2011 na pokyn Motičáka vydírali veterináře, který proti němu svědčil v jiné kauze a Motičák ho chtěl zastrašit. Nepohodlnému svědkovi proto přišly anonymní výhrůžné dopisy, byl unesen do lesa a mučen a nakonec mu bývalý policista Foltýn zapálil dveře jeho domu.

V té době byl ale muž pod policejní ochranou, Foltýn i další podezřelí tak byli ihned pozatýkáni. Požár na místě žádnou zásadní škodu nezpůsobil.

Právě tento žhářský útok byl ale jediným činem, ke kterému se Foltýn přiznal a za který se u soudu několikrát omluvil. A taky jediným, za který ho soud odsoudil. To, že měl na svědomí i mučení v lese a anonymní dopisy se podle soudce Zdeňka Chalupy neprokázalo.

Místo osmi let, které mu navrhoval státní zástupce, proto Foltýn dostal jen tříletý trest. "Je usvědčován pouze jediným nepřímým důkazem a tím jsou pachové stopy. Nepodařilo se vyvrátit pochybnosti, že skutek spáchal někdo jiný. Není možné uznat někoho vinným jen na základě pachových stop," sdělil v odůvodnění rozsudku soudce.

Romana Motičáka soud potrestal pěti lety vězení za návod k pokusu vydírání s tím, že byl organizátorem celého dění kolem vydíraného veterináře. Zdeněk Zapletal byl obžaloby zproštěn zcela. Podle soudu nebylo prokázáno, že skutek spáchal. Obžaloba ho přitom vinila z toho, že Foltýna vezl autem na místo žhářského útoku.

"Jednotlivé útoky souvisí s jednou osobou poškozeného a se snahou působit na něj jako na svědka, události souvisí i způsobem vyhrožování a gradací útoků. Lze z nich usuzovat na konflikt mezi poškozeným a Motičákem, ale ne na to, že vše spáchal Foltýn. Chybí k tomu důkazy a situaci je v pochybnostech nutno vyhodnotit ve prospěch obžalovaného," doplnil soudce Chalupa.

Státní zástupce Ivo Novák s tím však nesouhlasí a na místě se odvolal. Věří, že odvolací soud pošle trojici souzených za mříže za všechny vyjmenované skutky.

Odvolal se i proti tomu, aby byl Foltýn propuštěn z vazby, kde je nyní už 22 měsíců. Podle soudce přitom nyní k vazbě není důvod. A po vynesení pravomocného verdiktu soudu bude moci Foltýn zanedlouho žádat o podmínečné propuštění. Doba strávená ve vazbě se totiž započítává do výkonu trestu.

Bývalý brněnský policista Martin Foltýn odešel od policie poté, co byl rozpuštěn takzvaný Delta tým. Jeho členové v roce 2009 ubili k smrti Vietnamce Hoang Sona Lama. Foltýn u tohoto činu přítomen nebyl (o smrti Vietnamce čtěte více zde)

Ještě před tím působil například na mírových misích OSN v Libérii, má za sebou i nasazení v Kosovu. Podle jeho obhájce Radka Ondruše jsou přitom právě zážitky z těchto misí jedním z důvodů, proč se Foltýn po odchodu od policie přiklonil ke zločincům.

"On je člověk z jiné doby, vyrostl v akváriu, které ho formovalo. Chápání dobra a zla se odvozuje od toho, koho vnímá jako svého nadřízeného. Lidé z tohoto prostředí jsou velmi manipulativní," prohlásil ve středu při závěrečné řeči Ondruš (o Foltýnově působení v misích čtěte zde).


Video