Odznak někdejších příslušníků Pomocných technických praporů - PTP.

Odznak někdejších příslušníků Pomocných technických praporů - PTP. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Bývalí černí baroni vzpomínají na tábory

  • 7
Na tři stovky někdejších příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) míří do vojenského výcvikového prostoru Libavá. Na místě jednoho z prvních pracovních táborů společně zavzpomínají na doby, kdy patřili k takzvaným černým baronům.

Na Libavé se tehdejší "pétépáci" potkávají už jedenáctý rok. Organizátoři počítají s tím, že na Libavou dorazí asi 350 někdejších příslušníků Pomocných technických praporů. - více zde

Součástí setkání je bohoslužba v kostele svaté Anny ve Staré Vodě, kde budou sloužit Mši svatou olomoucký arcibiskup Jan Graubner, brněnský arcibiskup Vojtěch Cikrle a ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz.

"Setkání ve Městě Libavá je symbolické tím, že zde bylo největší vojenské soustředění politicky nespolehlivých občanů padesátých let 20. století," uvedl jeden z organizátorů setkání a mluvčí Společných sil Zdeněk Kroutil.

Právě na Libavé vznikl v roce 1950 jeden z prvních táborů nucených prací. V těch se snažil tehdejší komunistický režim izolovat nepohodlné lidi nejrůznějších profesí, od bývalých důstojníků armády, přes intelektuály, umělce, církevní hodnostáře až po bývalé rolníky nebo členy opozičních politických stran.

Tábory nucených prací během první poloviny padesátých let prošlo 40 tisíc lidí. Do roku 1954 bylo zřízeno celkem 23 táborů a o život v nich přišlo na 400 lidí.

Vojáci Pomocných technických praporů, takzvaní černí baroni podle černých armádních výložek na ramenou, pracovali během své služby na stavbách, v lesích, v dolech, v kamenolomech nebo při výstavbách silnic.

, natoaktual.cz

Video