Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejsme loupežníci, ale černí baroni

  6:40
Dnes jsou z nich postarší páni, kteří vzpomínají na poválečné roky a svou vojenskou službu u Pomocných technických praporů s úsměvem. S puncem politicky nespolehlivých a černými výložkami na ramenou ale tehdy dřeli v dolech, na stavbách a v kamenolomech.

"Horníci na šachtách se na nás nejdřív dívali skrze prsty. Mysleli, že jsme trestanci, vrazi a loupežníci," říká devětasedmdesátiletý Bohumír Dufek. On ale nikdy nikdy nikomu neublížil, jen nebyl přesvědčen o 'světlých zítřcích komunismu'.

Jako člen poválečného studentského hnutí, lidové strany a právník dostal po únoru 1948 od komunistického režimu nálepku politicky nespolehlivého. Místo klasické vojny ho pak v roce 1950 mocipáni poslali do vojenského tábory nucených prací k takzvaným Pomocným technickým praporům.

Stal se jedním z černých baronů, které tak proslavil stejnojmenný film podle Miroslava Švandrlíka.

"Film ale vlastně není o nás. Takhle to nechodilo. Švandrlík, co by vojín Kefalín, nikdy u pétépáků nebyl. Sloužil u technických praporů, kde byli lidé se sníženou zdravotní klasifikací a nemohli vykonávat klasickou službu u bojových jednotek," vysvětluje Dufek.

Tábory nucených prací během první poloviny padesátých let prošlo 40 tisíc nepohodlných lidí. Od bývalých důstojníků armády, přes církevní hodnostáře až po bývalé rolníky nebo členy jiných politických stran.

"Byli jsme nepohodlní. Udělali z nás levnou pracovní sílu. Tehdy bylo možné být jeden den v Praze a druhý den těžce dřít někde v Ostravě. Režimu se ale nepodařilo nás zlikvidovat. Naopak z nás vytvořili jednolitou masu odpůrců, mezi kterými vzniklo pevné pouto," tvrdí Dufek, který dnes působí jako místopředseda Svazu vojenských táborů nucených prací - pomocných technických praporů. S černými výložkami na ramenou musel chodit přes čtyři roky.

Jedno společné s filmem černí baroni ale skutečně mají - absurdní historky. Jako třeba ta, kterou si někdejší pétépáci na svém zatím posledním setkání na Libavé vyprávěli během bohoslužby před kostelem.

"Pamatujete, jak jednou přivezli do tábora zásoby chleba," usmívá se jeden z mužů a vypráví dál. "Jeden bochník pak někdo ukradl. Při nástupu se ke krádeži samozřejmě nikdo nepřiznal a tak velitel tábora, to bylo ale éro, vymyslel trest".

Zavolal prý do vesnice pro holiče, že nechá všechny v táboře ostříhat do hola. Holič sedl na kolo a jel k táboru. "Před branami ho ale kluci na stráži otočili, že jestli neodjede, tak dostane strašně do zubů. Holič nečekal odjel. Velitel pak dokonce pro něj žádal ozbrojenou eskortu, trestu jsme ale tenkrát nakonec unikli".

Každoročně se černí baroni setkávají právě na Libavé, kde vznikl jeden z vůbec prvních táborů. Setkání berou jako možnost si zavzpomínat na doby, kdy je spojoval stejný osud.  - více zde

Jan Bednář pochází z Uherského Hradiště. Než byl odveden do tábora přímo na Libavé, pracoval jako ekonom. Setkání s kamarády na místech, kde před víc jak půlstoletím společně dřeli do úmoru, je pro něj vždy symbolické.

"Bylo strašné. Byli jsme vojáci beze zbraní. Našimi zbraněmi byly krompáče a lopaty. Připadali jsme si méněcenní," vzpomíná Bednář. V řadě historek se mu však nejčastěji vybavuje jediná, pro něj nejsilnější, to když černí baroni museli na vojenskou přísahu. "Víte, přísahali jsme něco, co jsme prakticky vykonávat nemohli. Bylo to směšné," konstatuje.

Trest to byl podle něj hlavně pro vojenské důstojníky, kteří v táborech skončili pro svou neloajalitu s režimem.

"Místo smysluplných střeleb a výcviku jsme dřeli v dolech," dodává Radoslav Mather. Na různých ostravských šachtách strávil 35 měsíců. Jediným únikem od ponížení a úmorné práce pro něj byla kapela, kterou s kamarády na 'vojně' založili.

Trpce pak podle svých slov vzpomíná na závist lidí, že jako černý baron si na šachtě vydělal velké peníze. "To je nesmysl. Vydělávali jsme, to jo, ale všechno včetně ubytování jsme si museli hradit. Polovinu z výdělku nám dávali na knížku," říká Mather. Když však odházel do civilu, nesl si s sebou jen 800 korun. "Bylo zrovna po měnové reformě," konstatuje.

Někdejší příslušníci Pomocných technických praporů (PTP) naslouchají bohoslužbě během svého tradičního vzpomínkového setkání na Libavé.

Na Libavé, kde se letos někdejší černí baroni setkávají již podesáté, vznikl v roce 1950 jeden z prvních táborů nucených prací.

Součástí vzpomínkové akce byla bohoslužba v kostele svaté Anny ve Staré Vodě, kterou sloužili hned tři moravští biskupové. Bohoslužbu v kostele, poničeném vojáky tehdejší sovětské armády, považují za symbolickou.

Pomocnými technickými prapory prošlo až 40 tisíc lidí. Takzvané lehké a těžké prapory zřídil komunistický režim, aby "prací byly převychovány politicky nespolehlivé osoby".

Vojáci PTP pracovali během své služby na stavbách, v lesích, v dolech, v kamenolomech nebo při výstavbách silnic.

Do roku 1954 bylo zřízeno celkem 23 vojenských táborů nucených prací a o život v nich přišlo na 400 lidí. Setkání bývalých příslušníků na Libavé vždy doprovází uctění památky u pomníku ve Městě Libavá.

Černé výložky na ramenou už nenosí. Svou příslušnost k jednotkám politicky nespolehlivých pro komunistický režim si černí baroni připomínají alespoň odznakem.

Součástí vzpomínkové akce bývalých příslušníků PTP byla bohoslužba v kostele svaté Anny ve Staré Vodě, kterou sloužili hned tři moravští biskupové. Společně s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem a brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem mši celebroval také ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Na čtyři stovky někdejších příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) se sjely do vojenského výcvikového prostoru Libavá.

V táborech nucených prací se snažil komunistický režim v padesátých kletech izolovat nepohodlné lidi nejrůznějších profesí, od bývalých důstojníků armády, přes intelektuály, umělce, církevní hodnostáře až po bývalé rolníky nebo členy opozičních politických stran.

Autoři: , natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Pašeráci v Indii lákali mladé na práci, skončili v ruské armádě. Organizátory zatkli

9. května 2024  7:36

Indická policie ve středu zatkla čtyři lidi napojené na mezinárodní síť pašeráků, která pod...

Výkonný výbor TOP 09 schválí nominaci Ženíška na post ministra pro vědu

9. května 2024,  aktualizováno  7:05

Širší vedení vládní TOP 09, výkonný výbor schváluje ve čtvrtek nominaci Marka Ženíška na post...

Víkend bude oblačný s až 22 stupni, od pondělí opět deštivo i bouřky

9. května 2024  6:58

Přímý přenos Konec druhého květnového týdne bude typicky jarní, poslední noc s přízemními mrazíky bude ta ze...

Izrael bombami zabíjel civilisty v Gaze, zdůvodnil Biden zastavení dodávek

9. května 2024  6:22

Izrael podle amerického prezidenta Joea Bidena použil bomby dodávané Spojenými státy k útokům, při...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...