"Nikdo z mé generace nikdy nezapomene ty silné scény z Václavského náměstí před dvěma dekádami. Havel vyvedl Čechy z tyranie. A pomohl přinést svobodu a demokracii celému našemu kontinentu," reagoval britský ministerský předseda David Cameron.
Zemřel V. HavelOnline reportáž: Česko i svět truchlí kvůli Havlovi Poslední chvíle: Zemřel ve spánku na Hrádečku Nekrolog: Disident, státník, divadelník Kondolenční kniha: Pošlete smuteční dopis Havlovy výroky: Pravda a láska. Blbá nálada Čeští politici: Navázal na Masaryka, přinesl změny Ze světa: Havel patřil k největším Evropanům Obrazem: Život Václava Havla ve fotografiích |
Prohlásil, že český exprezident zasvětil život boji za svobodu a ani léta komunistického pronásledování ho neumlčela. "Evropa má vůči Václavu Havlovi hluboký dluh. Dnes jeho hlas utichl. Ale jeho příklad a věc, které zasvětil svůj život, budou žít dál."
Podle německé kancléřky Angely Merkelové zůstane politik a dramatik Havel nezapomenut za své prosazování svobody a demokracie i za svou velkou lidskost. "Společně s Vámi truchlíme nad ztrátou velkého Evropana," napsala Merkelová v kondolenci Havlovu nástupci Václavu Klausovi. Podle kancléřky mají i Němci být českému exprezidentovi za co vděčni.
Duše revoluce a Nobelova cena
"Václav Havel byl průkopníkem znovusjednocení Evropy. Byl duší revoluce v Česku," prohlásil o něm německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Bez Havla a jeho odvážných slov by podle něj cesta k demokracii ve střední a východní Evropě nebyla možná. "Skláním se před tímto velkým bojovníkem za demokracii. Truchlíme spolu s českým lidem," dodal Westerwelle.
Zasloužil by si Nobelovu cenu míru, prohlásil na Havlovu adresu bývalý polský prezident a šéf hnutí Solidarita Lech Walesa, sám nositel Nobelova ocenění. "Havel byl velkým a zasloužilým člověkem, bude chybět. Ať odpočívá v pokoji," prohlásil Walesa, který prý udělá vše proto, aby mohl jet na Havlův pohřeb.
Online reportáž |
Slovenští politici se shodli na tom, že Václav Havel se zařadil k významným osobnostem někdejšího společného státu Čechů a Slováků. Podle premiérky Ivety Radičové Havel po pádu komunismu v roce 1989 otevřel Československu brány do světa.
"Jako každý politik i on rozděloval, měl své příznivce i velké nepříznivce také v Slovenské republice. Nedá se upřít, že to otevření základních bran po roce 1989 do světa udělal právě on," řekla Radičová v diskusní relaci televize Markíza.
Havla znala jako člověka, který měl sám nad sebou správný nadhled. "Přeci jen byl to spisovatel a dokázal vnímat vlastní role i z toho druhého břehu," dodala Radičová, která s Havlem debatovala o politice už před několika lety.
Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar reagoval vyjádřením hluboké soustrasti. "Zprávu o tom, že zemřel poslední československý prezident Václav Havel jsem přijal s hlubokým zármutkem. Vyjadřuji proto upřímnou soustrast jeho blízkým a všemu českému národu," sdělil Mečiar.
Podle bývalého slovenského premiéra Havel patřil k osobnostem českého národa. "I když jsme měli rozdílné pohledy na slovenské potřeby ve společném státě, nelze mu upřít, že se při zavádění demokratických poměrů u nás po roce 1989 stal součástí i slovenských dějin," dodal.
Hrdina a jeden z největších Evropanů
Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek označil Havla za osobnost představující sametovou revoluci a sjednocení Evropy. "Václav Havel byl a zůstane hrdinou," zdůraznil v reakci polský šéf evropského zákonodárného sboru a někdejší univerzitní profesor.
"V roce 1989 studenti v mé zemi vyšli do ulici a volali po jeho propuštění. Václav Havel se nedlouho poté stal prezidentem Československa, prezidentem Čechů i Slováků a hrdinou obou," dodal Buzek.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy prý přijal zprávu o úmrtí Václava Havla s velkým smutkem a hlubokým pohnutím. Oznámil to Elysejský palác, podle něhož hlava Francie zaslala jménem Francouzů upřímnou kondolenci celému českému lidu.
Švédský ministr zahraničí Carl Bildt na sociální síti Twitter označil Havla za jednoho z největších Evropanů naší doby. Havlův hlas volající po svobodě podle něj vydláždil cestu jednotné a svobodné Evropě.
V Polsku vlajky na půl žerdi a Brusel na minutu utichne
Havlovu smrt komentují politici i z mnoha dalších zemí. V Rusku a Bělorusku truchlí především opozice. Například šéf ruské liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij ho označil za čestného muže a statečného bojovníka.
V Bělorusku se k Havlově úmrtí vyjádřila jedna z hlavních disidentských skupin, která odvozuje svůj název od Charty 77, jejímž byl český exprezident zakladatelem. Odešel člověk, kterého bylo možné označit nejen za svědomí národa, ale za zosobnění cti celého světa, napsala na svém webu běloruská Charta 97.
Na prezidentském paláci ve Varšavě spustí vlajky na půl žerdi. Oznámil to polský prezident Bronislaw Komorowski, podle něhož je smrt českého exprezidenta velkou ztrátou. Vlajky na půl žerdi budou spuštěny i před polskou ambasádou v Praze a polským konzulátem v Ostravě.
Na zesnulého Havla vzpomene celá Evropská unie v Bruselu minutou ticha. Polské předsednictví EU totiž rozhodlo, že takto začnou všechna pondělní jednání v Radě EU, kde jsou zastoupeny členské státy unie. Předsednictví to oznámilo na sociální síti Twitter.