Deset let po pádu Talibanu afghánské ženy stále trpí. Ilustrační foto.

Deset let po pádu Talibanu afghánské ženy stále trpí. Ilustrační foto. | foto: AP

Brusel zakázal dokument o vězněných Afghánkách, který nechal natočit

  • 87
Evropská unie zastavila uvedení dokumentárního filmu o afghánských ženách, které byly odsouzeny do vězení za to, že se staly obětí znásilnění či domácího násilí. Brusel vznik filmu inicioval a zaplatil, nyní se ale obává o bezpečí žen, které v dokumentu vystupují.

Zastoupení EU v Kábulu ve svém prohlášení uvedlo, že při rozhodnutí bylo hlavním hlediskem bezpečí žen odsouzených za takzvané morální poklesky. Organizace zabývající se ochranou lidských práv ale proti tomu protestují.

Podle Amnesty International je důležité ukázat jednu z nejhanebnějších zvyklostí afghánské justice. Za mřížemi jsou podle aktivistů stovky obětí domácího násilí a znásilnění.

"Ten příběh se stále opakuje: žena jde na policii, aby požádala o pomoc, a místo toho sama skončí ve vězení," řekla BBC Hether Barrová, která sbírá příběhy afghánských vězeňkyň. "Je důležité, aby si lidé uvědomili, že tyto hrůzy se dějí nyní, deset let po pádu Talibanu," dodává.

Dokument se soustředí na příběh devátenáctileté dívky Gulnaz. Poté, co byla znásilněna, ji obvinili z cizoložství a odsoudili na dva roky do vězení.  Dítě, které počala při znásilnění, je celou dobu za mřížemi s ní. "Když jsem se odvolala, dostala jsem dalších 12 měsíců. Nic jsem neudělala. Proč bych měla pykat tak dlouho?" zoufá si nešťastná Gulnaz.

Gulnaz nyní aspoň svitla naděje na propuštění. Její jméno se dostalo na seznam lidí žádajících o milost - možná i díky tomu, že po roce a půl souhlasila, že se vdá za muže, který ji znásilnil. "Mé dítě potřebuje otce," povzdychla si mladá matka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video