Gordon Brown

Gordon Brown | foto: AP

Britští konzervativci vzdali referendum k Lisabonu, státníci z EU Klause chválili

  • 36
Úleva po podpisu českého prezidenta pod Lisabonskou smlouvou čišela ze všech koutů Evropy a byla znát i v nadšených prohlášeních evropských státníků. Britský premiér Gordon Brown podpis označil za "historickou" etapu EU. Opoziční konzervativci upustili od referenda, které slibovali, pokud by se příští rok dostali k moci.

"Dnes se Evropa dívá dopředu a ukončuje dlouholeté diskuze o svých institucích. Nyní se můžeme společně pustit do důležitých otázek, jako jsou bezpečnost, klimatické změny, pracovní místa a růst," uvedl Gordon Brown po podpisu Václava Klause pod dokumentem.

Britský premiér zároveň dodal, že jde o "důležitou a historickou etapu" Evropské unie. Na zprávy z Prahy reagovali i opoziční britští konzervativci, kteří podle stínového ministra zahraničí William Haguea upustí od referenda k Lisabonu. To slibovali v případě, že by Václav Klaus dokument nepodepsal a oni po volbách zasedli ve vládě.

"To, co se dnes stalo, znamená, že už není možné mít o lisabonské smlouvě referendum," řekl Hague britským televizím. Ve středu prý vůdce konzervativců David Cameron oznámí, jakou politiku jeho euroskeptická strana vůči smlouvě zaujme, pokud příští rok na jaře podle očekávání vyhraje volby. - o Cameronově zklamání z rozhodnutí Ústavního soudu čtěte zde

O podpisu byla řeč i v Kongresu USA

Z Německa se naopak ozývalo po Klausově podpisu nadšení. Chválou nešetřil německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Dnešek označil za "skutečně dobrý den pro Evropu". "Je to den, na který budeme dlouho vzpomínat, neboť se jím uvolnila cesta pro větší akceschopnost (EU) díky Lisabonské smlouvě," prohlásil nový šéf německé diplomacie.

Německá kancléřka Angela Merkelová (27. září 2009)Klausův podpis Lisabonské smlouvy zmínila i německá kancléřka Angela Merkelová ve svém projevu před americkým Kongresem. "V současnosti pracujeme na novém smluvním základu naší Evropské unie. Pod tento dokument právě přibyl poslední podpis. Evropské unii to umožní být silnější a akceschopnější, a bude tak silným a spolehlivým partnerem Spojených států," podotkla.

Dodala, že na tomto "zdravém základu" pak bude možné vybudovat stabilní partnerství, a to především s Ruskem, Čínou a Indií. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche uvítal Klausův podpis s tím, že "Evropa unikla nejhoršímu, zejména referendu, které nám slibovali britští konzervativci".

José Barroso Vyjádřil také důvěru v další etapy, především ve jmenování budoucího "prezidenta" EU a šéfa unijní diplomacie, tak aby unie k 1. lednu 2010 disponovala souborem renovovaných nástrojů.

Klausův podpis přivítal i předseda Evropské komise José Barroso. "Nyní je zcela jasné, že lisabonská smlouva vstoupí brzy v platnost," prohlásil ve Washingtonu na okraji summitu EU-USA. Švédské předsednictví EU dnes uvedlo, že platit začne 1. prosince a že kvůli tomu svolá brzy unijní summit. - o tom, co bude dál s Unií, čtěte zde

Z dalších evropských představitelů dokončení ratifikace v Česku uvítal například slovenský premiér Robert Fico.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video