HMS Dauntless na snímku z roku 2009

HMS Dauntless na snímku z roku 2009 | foto: Reuters

Britové posílají na Falklandy svůj největší torpédoborec, prý je to rutina

  • 908
Velká Británie vyšle k Falklandským ostrovům jednu z nejmodernějších válečných lodí - raketový torpédoborec třídy Daring. Tvrdí, že to bude rutinní mise. Pravděpodobně to ale ještě více vyostří napětí, které panuje mezi Londýnem a Argentinou kvůli mnohaletému sporu o ostrovy.

Loď HMS Dauntless vypluje z britského přístavu Portsmouth do jižního Atlantiku zřejmě ve druhé polovině března a britské ministerstvo obrany tvrdí, že to nijak nesouvisí s rostoucím napětím mezi Británií a Argentinou ohledně Falklandů, o které obě země svedly válku už v roce 1982.

"Vyslání HMS Dauntless do jižního Atlantiku je v plánu už dlouho, je to zcela rutinní mise, která vystřídá jiné hlídkové plavidlo," sdělil mluvčí britského námořnictva (v Británii se jména mluvčích obvykle neuvádějí pozn. red.).

Zároveň připomněl, že Británie má v oblasti Falklandských ostrovů válečné plavidlo trvale už mnoho let. V současné době ale kolem ostrovů krouží menší a hůře vyzbrojená korveta HMS Montrose, podotkl britský list The Times na svém webu.

Válka o Falklandy

Původně neobydlené ostrovy převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila vojensky znovu zmocnit, ale v šestitýdenní válce s Brity utrpěla těžkou porážku. Během konfliktu padlo 255 Britů a 649 Argentinců.

Prohra uspíšila pád argentinské junty a v Británii naopak pomohla premiérce Thatcherové ve volbách. Argentina si nárok na ostrovy zanesla i do nové ústavy a dodnes je považuje za své území. Obyvatelé Falkland se ale hlásí k Británii. Argentina a španělsky a francouzsky hovořící země používají pro Falklandy název Malvínské ostrovy.

Britští vojáci vyvěšují vlajku Spojeného království v Port Howardu na...

S blížícím se třicetiletým výročím od války o Falklandy to mezi Londýnem a Buenos Aires stále více jiskří. Obě země se ve slovní přestřelce kvůli sporným ostrovům vzájemně obviňují z kolonialismu a z Argentiny už zaznělo, že se klidně pokusí ostrovy získat zpět.

Argentina trvá na tom, že ostrovy ležící asi 460 kilometrů od jejího pobřeží, patří jí. Nazývá je Malvíny a s Brity o ně svedla v dubnu roku 1982 válku, kterou po necelých dvou měsících prohrála. Falklandy, jak je nazývají Britové, zůstaly v držení Spojeného království.

HMS Dauntless znemožní letecký útok

Jihoamerická země už přiměla některé své sousedy, aby do přístavů nevpouštěli lodě plující pod falklandskou vlajkou a nařídila rybářům, aby vylovili místní olihně dřív, než se dostanou k Falklandům. Britský premiér David Cameron poté svolal Národní bezpečnostní radu. Někdejší šéf armády v neděli varoval, že pokud by Argentinci ostrovy ovládli, Britové by už je pravděpodobně nezískali zpět. Vládní škrty totiž poslaly do důchodu letadlové lodě i letku strojů Harrier (více čtěte zde).

Zdroje z britského ministerstva obrany listu The Times řekly, že torpédoborec třídy Daring by díky svému velmi vyspělému raketovému systému Argentině prakticky znemožnil útok na Falklandy ze vzduchu. Kolem by nemělo šanci proletět žádné útočné letadlo.

"Není pochyb o tom, že systém Viper, který je na palubě lodi Dauntless, činí letecký úder prakticky nemožný, ať už ve dne nebo v noci. To podstatně zlepší obranu," řekl admirál Alan West britskému listu.

Na Falklandech bude sloužit i princ William

HMS Dauntless je prvním ze série šesti ultramoderních torpédoborců v britském královském námořnictvu. Plavidla třídy Daring (někdy se používá výraz typ 45) jsou raketové torpédoborce, jejichž úkolem je protivzdušná obrana. Jsou to největší a nejsilnější britské torpédoborce, které mají nahradit své předchůdce typu 42. Mise HMS Dauntless bude první tohoto typu plavidla v jižním Atlantiku.

K napětí mezi Argentinou a Spojeným království přispěla i informace, že k jednotkám na Falklandech se přidá na jaře na šestitýdenní misi i princ William. Podle Buenos Aires to je provokace. Mluvčí britského námořnictva nicméně v úterý nasazení Vévody z Cambridge na Falklandech potvrdil.

"Bude zařazen na Falklandách od února do března, ale jde o normální a běžné operační umístění," dodal mluvčí. Princ při této příležitosti dokončí školení pilota pátracího a záchranného vrtulníku.

Jeremy Browne z ministerstva zahraničí v úterním projevu před poslanci zdůraznil, že zhruba tři tisíce obyvatel Falkland má právo na sebeurčení. Populace ostrovů, které leží asi 500 kilometrů východně od jižního cípu Argentiny, se trvale hlásí k Británii.

Falklandské ostrovy (Malvíny)

Falklandské ostrovy (Malvíny)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video